Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu (JURI) dnes přijal své stanovisko ke kontroverzní novele směrnice, která v EU upravuje autorské právo v online prostředí (Pro: 14, Proti: 9, Zdrželo se: 2). Další kolo legislativního procesu proběhne na začátku července.
Tiskni
Sdílej:
PRO Jean-Marie Cavada, António Marinho e Pinto (ALDE), Joëlle Bergeron (EFDD), Marie-Christine Boutonnet, Gilles Lebreton (ENF), Geoffroy Didier, Rosa Estaràs Ferragut, Pavel Svoboda, József Szájer, Axel Voss, Francis Zammit Dimech, Tadeusz Zwiefka (PPE), Enrico Gasbarra, Mary Honeyball (S&D)
PROTI Isabella Adinolfi (EFDD), Luke Ming Flanagan (GUE/NGL), Mady Delvaux, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Evelyn Regner (S&D), Max Andersson, Heidi Hautala, Julia Reda (VERTS/ALE)
NEUTRÁLNÍ Angel Dzhambazki, Sajjad Karim (ECR)
RIP
významný zásah do podnikatelského prostředí.Jaký? To že farmaceutické firmy musí provádět anlýzu surovin na vstupu a produktů na výstupu bysme taky mohli považovat ža významný zásah do podnikatelského prostředí, ne? :)
(b) Ve článku 13 se ale prakticky vyžaduje, aby provozovatelé služeb prováděli analýzu obsahu, což je mj. významný zásah do podnikatelského prostředí.Větší problém vidím v tom, že ta analýza obsahuje je z principu prakticky nemožná. Což říkám jako člověk, který na podobném systému pracoval s několika dalšími přímo pro poskytovatele file-hostingu. Ve videích ještě můžeš dělat nějaké otisky zvuku a videa, ale v libovolných nahraných souborech? Vždyť to je totální šílenství, ve kterém selhávají i trénovaní lidé, natožpak stroje. A to máš dělat napříč všemi formáty, co jich na světě je. To ani nemluvím o tom, že není žádná centrální databáze, ze které bys mohl vycházet, ani na úrovni hashů souborů, natožpak jejich obsahů nezávisle na formátu.
PRO Jean-Marie Cavada, António Marinho e Pinto (ALDE), Joëlle Bergeron (EFDD), Marie-Christine Boutonnet, Gilles Lebreton (ENF), Geoffroy Didier, Rosa Estaràs Ferragut, Pavel Svoboda, József Szájer, Axel Voss, Francis Zammit Dimech, Tadeusz Zwiefka (PPE), Enrico Gasbarra, Mary Honeyball (S&D)Chvíli jsem se divil. Pak jsem si přečetl Pavel Svoboda (politik, 1962):
... Po studiích pracoval nejprve jako právník Ochranného svazu autorského a poté vedoucí autorskoprávního oddělení vydavatelství Supraphon. Od roku 1990 je členem KDU-ČSL. V roce 1993 byl přijat jako odborný asistent na katedru evropského práva PF UK. V letech 1996–1999 byl členem komise Ministerstva spravedlnosti pro rekodifikaci autorského práva. ...a divit jsem se přestal. Osobně znám jeho bratra Tomáše z práce v Národní knihovně. Přijde mi zajímavé, že to je přesně opačný druh člověka, bývalý programátor, jeden z lidí co se podíleli na infimě. Kdysi přes bratra tlačil naopak uvolnění copyrightu, když se řešila dlouhodobá archivace digitálních knih.
Po studiích pracoval nejprve jako právník Ochranného svazu autorského a poté vedoucí autorskoprávního oddělení vydavatelství Supraphon.Ááááááááááá
Vtipné, jak to protlačují euroskeptici... proč asi.Odkdy jsou v Evropské komisi euroskeptici?