Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hlavní vývojář (mawww) textového editoru Kakoune (aka „kak“) prohlásil aktuální stav za dostatečně stabilní a žádá o nové podněty. Kak se snaží být efektivnější než (Neo)Vim a jednodušší (na naučení a používání). Podporuje mj. multi-selection (vlastnost chybějící (Neo)Vimu) a je napsaný v čistém C++ se server-client architekturou, tedy UI agnosticky. Aktuálně existuje pouze ncurses UI, které je však povedené a Clippit (aka „sponka“) zahřeje u srdce nejednoho pamětníka. Ncurses jsou jedinou závislostí editoru.
Tiskni
Sdílej:
Dál už jsem to moc nezkoumal, raději zůstanu u udělání si makra pro první případ a několikrát si ho zopakuju, přičemž se můžu soustředit na jednotlivé změny. Pro můj mozek je to tak lepší.To není to samé (makra umí sublime taky). Multiselection ti dává úplně jinou moc co se týče brutální síly (bruteforce) v editování, kdy během 20 vteřin provedeš transformace, na které bys jinak potřeboval 10 minut vymýšlet makra a scripty. Je to něco mezi, takový zesilovač lidského potenciálu. Tohle neber jako oslavu Sublime, ale obecně multiselection. Snažil jsem se to vysvětlit už několika lidem, ale je to jedna z těch věcí, které se musí prostě zažít, protože dokud to nebudeš týden používat, tak nepochopíš, jak moc je to intuitivní (=nevyžaduje to moc přemýšlení a času). V podstatě od té doby co používám sublime jsem do velké míry přestal používat i věci jako sed, protože prostě rychleji provedu trasnformace přes multiselection a když to chci náhodou zopakovat, tak si to nahraju jako makro. Praktická ukázka například v mé staré recenzi. Imho je jedno, jestli ve vimu, nebo v Sublime, či snad Emacsu, ale dřív nebo později to bude používat každý, asi stejně jako všichni používají ostatní vymoženosti, jako možnost smazat najednou celé slovo, zakomentovat řádek atp..
Jako feature to je zajímavá, jen nevím jak často a jak bych to použil..Pořád. Viz diskuze na rootu. Jak si na to člověk zvykne, tak to používá každý den, každou hodinu editace, úplně mimovolně.
Stale me prekvapuje, kolik lidi je ochotnych misto toho, aby se naucili vim/ed, venovat mnohonasobne vic casu tomu, aby "navrhli a napsali tentokrat urcite dokonalejsi textovy editor"Z neznalosti, nepochopeni, nezkusenosti, namyslenosti, jesitnosti a NiH syndromu ?
Treba ho jednou mergnou do systemd a bude tu o tom zpravicka k nove verziTo tezko - systemd je v C a kak v C++.
Stale me prekvapuje, kolik lidi je ochotnych misto toho, aby se naucili vim/ed, venovat mnohonasobne vic casu tomu, aby "navrhli a napsali tentokrat urcite dokonalejsi textovy editor"Ja treba vim znam a pouzivam a taky uvazuju ze si napisu vlastni editor