Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Hlavní vývojář (mawww) textového editoru Kakoune (aka „kak“) prohlásil aktuální stav za dostatečně stabilní a žádá o nové podněty. Kak se snaží být efektivnější než (Neo)Vim a jednodušší (na naučení a používání). Podporuje mj. multi-selection (vlastnost chybějící (Neo)Vimu) a je napsaný v čistém C++ se server-client architekturou, tedy UI agnosticky. Aktuálně existuje pouze ncurses UI, které je však povedené a Clippit (aka „sponka“) zahřeje u srdce nejednoho pamětníka. Ncurses jsou jedinou závislostí editoru.
Tiskni
Sdílej:
Dál už jsem to moc nezkoumal, raději zůstanu u udělání si makra pro první případ a několikrát si ho zopakuju, přičemž se můžu soustředit na jednotlivé změny. Pro můj mozek je to tak lepší.To není to samé (makra umí sublime taky). Multiselection ti dává úplně jinou moc co se týče brutální síly (bruteforce) v editování, kdy během 20 vteřin provedeš transformace, na které bys jinak potřeboval 10 minut vymýšlet makra a scripty. Je to něco mezi, takový zesilovač lidského potenciálu. Tohle neber jako oslavu Sublime, ale obecně multiselection. Snažil jsem se to vysvětlit už několika lidem, ale je to jedna z těch věcí, které se musí prostě zažít, protože dokud to nebudeš týden používat, tak nepochopíš, jak moc je to intuitivní (=nevyžaduje to moc přemýšlení a času). V podstatě od té doby co používám sublime jsem do velké míry přestal používat i věci jako sed, protože prostě rychleji provedu trasnformace přes multiselection a když to chci náhodou zopakovat, tak si to nahraju jako makro. Praktická ukázka například v mé staré recenzi. Imho je jedno, jestli ve vimu, nebo v Sublime, či snad Emacsu, ale dřív nebo později to bude používat každý, asi stejně jako všichni používají ostatní vymoženosti, jako možnost smazat najednou celé slovo, zakomentovat řádek atp..
Jako feature to je zajímavá, jen nevím jak často a jak bych to použil..Pořád. Viz diskuze na rootu. Jak si na to člověk zvykne, tak to používá každý den, každou hodinu editace, úplně mimovolně.
Stale me prekvapuje, kolik lidi je ochotnych misto toho, aby se naucili vim/ed, venovat mnohonasobne vic casu tomu, aby "navrhli a napsali tentokrat urcite dokonalejsi textovy editor"Z neznalosti, nepochopeni, nezkusenosti, namyslenosti, jesitnosti a NiH syndromu ?
Treba ho jednou mergnou do systemd a bude tu o tom zpravicka k nove verziTo tezko - systemd je v C a kak v C++.
Stale me prekvapuje, kolik lidi je ochotnych misto toho, aby se naucili vim/ed, venovat mnohonasobne vic casu tomu, aby "navrhli a napsali tentokrat urcite dokonalejsi textovy editor"Ja treba vim znam a pouzivam a taky uvazuju ze si napisu vlastni editor