Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Třicetidenní kampaň na Indiegogo, jejímž cílem je získat 32 milionů USD na další vývoj a vlastní výrobu chytrého telefonu Ubuntu Edge byla spuštěna 22. července. Po prvních 12 hodinách bylo vybráno 3,2 milionu USD. O telefony za 600 USD byl obrovský zájem. Po zdražení na 830 USD zájem upadl. Nepatrně se zvýšil po vyhlášení akce 2 telefony za 1400 USD. Zájem se dočasně obnovil po zlevnění 1250 telefonů na 625 USD, 1250 telefonů na 675 USD atd. Zájemcům o telefon, jež zaplatili 830 USD bylo slíbeno vrácení přeplatku po skončení kampaně. O dražší telefony opět není zájem. Canonical hledá způsoby, jak jej obnovit a 32 milionů USD vybrat. On-line rozhovor Marka Shuttlewortha na Redditu, soutěž "sežeň někoho, kdo také přispěje a vyhraj", tričko za 50 USD a ani nabídka softwaru LastPass Premium na rok zdarma nezabírá. Po první třetině kampaně je vybráno necelých 8 milionů USD. Kampaň v grafech například na Ubuntu Edge Chart nebo EdgePledgeSketch.
Tiskni
Sdílej:
Ale půjde na to instalovat lecosJako OS? No to jen pokud budou k dispozici kompatibilní ovladače.
Dodrzeni otevrenosti HW je bohuzel i celkem nemozna vec, hlavne pokud chteji top HW :(.Presne tak. Podstatna cast i dokumentace je dostupna jen po podepsani NDA, pristup ke kodu driveru kvuli debugovani naseho HW jsme meli jen na miste, na jejich pocitacich, bez moznosti si udelat nejake kopie.
ako jsem podporil Jollu.Sailfish OS a Firefox OS jsem ochoten podporit, podporovat Shuttleworth-uv medialni hype cirkus nebudu.
Ubuntu OS pridava aj nejaku inovaciuJakou? Safirove sklo? To uz telefony maji. Hybrid PC/telefon? To uz se zkouselo a neuspelo - treba Motorola Atrix v roce 2011. Dalsi kvuli existujicim patentum krkolomne ovladani?
narozdiel od Firefox OSFirefox OS, ze neni inovativni? Ukazte mi jiny soucasny telefonni OS zalozeny na HTML5/JS. Oni k tomu pripravili WebAPI a snazi se domluvit s ostatnimi na nejake jejich W3C standardizaci. To neni podle vas zadna inovace?
Ukazte mi jiny soucasny telefonni OS zalozeny na HTML5/JS.Ehm, webOS?
soucasny telefonni OSWebOS je mrtvy, ostatne oni se chybami WebOS poucili.
Domnívám se, že jeden z důvodů neúspěchu byla pomalost celého prostředí.Na Geeksphone Peak s Firefox OS 1.1 to obcas stale laguje (layout engine), ale obecne rychlost uz neni problem, JS engine udelali od dob WebOS velky posuv. Jednoduche JS hry na tom litaji 60fps a na optimalizaci se stale pracuje.
Ovšem co je tak skvělého na tom, že je to postavené nad html5/js?...
Ovšem co je tak skvělého na tom, že je to postavené nad html5/js?(a) Portabilita (s urcitymi omezenimi); HTML5/JS vam beha vsude - ukazte mi platformu, ktera nepodporuje [moderni] prohlizec [casto i s integrovanym vybornym IDE].
přijde spíš jako dost hrůzaTo je prejde; stare garde odkojene na C/C++ - jako ja - se chce zpocatku z JS blit; po case jsem neutralni a ted zacinam objevovat i pozitivni stranky.
Ono se to zásadně zlepšuje a za pár let už to asi bude OK, v současném stavu mi však HTML/JS nepřipadá jako ten nejvýhodnější krok.Tak s ohledem na cilovou skupinu Firefox OS - lowend telefony - bych to nevidel jako problem. UI budete muset ted asi hackovat porad a zrovna Firefox OS je v soucasnosti na tom bidne - v podstate vse je zoptimalizovane na jedno rozliseni a pokud pouzijete vetsi screen vypada to priserne, nescaluje to. Na tom chteji pracovat pozdeji a ted jde hlavne o tu vrstvu dole - WebAPI; Firefox OS je predevsim snaha to protlacit do W3C.
Firefox OS, ze neni inovativni? Ukazte mi jiny soucasny telefonni OS zalozeny na HTML5/JS.Ubuntu
Jenže Tizen a FF-OS umí ! JENOM HTML5/JS ! .Pro Tizen je to 100x opakovana lez. Kam na to vsichni chodite?
A nelíbí se mi, že jsou v tom i systémové věci. Je to pak pomalejší a děravější.A jak jste k tomu dosel? Dulezite systemove veci delajici heavy processing, kde by mohl byt vykonostni bottleneck, jsou napsany v C/C++ a maji JS API, s radou veci si poradi JIT.
SailfishOS a BB10 apky AndroidaVidel jsem jak to [ne]funguje a je to bida. Fungovat jim to bude jen do doby dokud jim to bude Google tolerovat. Aplikace jsou designovane pro Android, ne pro system s jinym ovladanim. Navic, proc psat aplikace pro BB10 ci Sailfish OS, kdyz staci psat jen pro Android?
narozdiel od Firefox OSOuvej.
OMG to děláte vývoj bezpilotních dronů ne?To byste mel asi vetsi sanci.
Knowhow registrového interface,Uz z toho je videt, ze nevite o cem mluvite. Nemate nekdy pocit, ze vyvojari Nouveau a Radeon jsou jen neschopni?
Chyby v designu detekuju i z behaviorálního pozorování.Trivialni, ostatni treba az po mesicich po podepsani smluv nebo ve stadiu, kdy uz nemuzete delat tak velky zasah do projektu.
Tam patří i architektura GPU jader.Nejen to. Procesory maji nekdy radu nedokumentovanych registru, ktere po odemknuti umoznuji pristup k subsystemum SoC a ruznym informacim, napriklad muzete analyzovat konflikty mezi jadry a periferiemi na radici pameti. Takovehle veci vam hodne reknou jak je to udelane a jake to ma slabiny.
V dalších krocích by samozřejmě bylo dobré zveřejnit i ty věci, který neovládá x86, ale vnořejný jádroDobre pro koho?.
Jejich určitě ne (a nemusí to být jen scanner, koneckonců i 3D tiskárna má podobnou množinu ovládaných členů).Kdyz jde o nakup materialu, tohle jde stranou a v rade pripadu jde na druhou kolej i technicke hledisko vyvojaru.
Nejen to. Procesory maji nekdy radu nedokumentovanych registru, ktere po odemknuti umoznuji pristup k subsystemum SoC a ruznym informacim, napriklad muzete analyzovat konflikty mezi jadry a periferiemi na radici pameti. Takovehle veci vam hodne reknou jak je to udelane a jake to ma slabiny.Taky ale zvýší výpočetní výkon OS, třeba dodáním informací scheduleru. Na druhou stranu jsou to jen informativní hodnoty, horší jsou registry, co mají přímý vliv na funkci (pokud mě nefunguje grafika, tak mě je celkem jedno jestli zrovna nastala kolize na sběrnici).
Dobre pro koho?Pro uživatele samozřejmě, jsme na abclinuxu... Konkurence tu informaci už stejně dávno má prostřednictvím průmyslové špionáže (nebo vymyslí něco vlastního). A pak je samozřejmě takovej postup chráněný patentem, takže ji stejně nemůžou použít. Firma se tedy nemá čeho bát.
Kdyz jde o nakup materialu, tohle jde stranou a v rade pripadu jde na druhou kolej i technicke hledisko vyvojaru.Bohužel
Dodrzeni otevrenosti HW je bohuzel i celkem nemozna vec, hlavne pokud chteji top HW :(. Takze bych proste cekal, ze vezmou libhybris a pouziji co nejvic Android driveru. I kdyz bych si pral opak, tak to dneska jinak asi moc nejde co tak sleduji. Kluci od Vivaldi se o to snazi a necekam, ze nekdy HW bude :). Jinak premyslim, ze je podporim, jako jsem podporil Jollu. Aspon o neco malo se snazi a je to QML based.Tak za 32 M$ by výrobci opensource driver dodat mohli. Řekl bych, že největší problém je dneska GPU a tam bych se asi i spokojil s perspektivníma hackovanýma FOSS driverama jako lima. Plný datasheet by ale byl lepší
Kazdopadne zasponzorovali pro komunitu celkem hezky open-source pruzkum trhu.To zasponzorovali lide co prispeli - strhnou jim 4%.
Existujici high-end telefony s vyrazne horsimi parametry stoji vic nez 800usd[trololo] iPhone ? [/trololo]
Bohužel ne, K900 je stále s Androidem, ale parametry má velice slušné. K900.Hmm, že by vedle Sony další výrobce, co k vývoji telefonu pustí i někoho s citem pro design?
To si raději koupím K900 od Lenova
Lenovo má problém: v jeho hardware jsou prý backdoory