Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Třicetidenní kampaň na Indiegogo, jejímž cílem bylo získat 32 milionů USD na další vývoj a vlastní výrobu chytrého telefonu Ubuntu Edge, skončila neúspěchem. Celkově bylo vybráno pouze 12,8 milionů USD.
Tiskni
Sdílej:
Možná moc takových nebylo, ale mne zaujala slibovaná kvalita zpracování ala iPhone. Žádné androidí plasťáčky.Nemyslim si, ze iPhone je zrovna spicka, co se tyce zpracovani. Snad kazdej model mel nejake problemy - piskani (3GS), prehrivani (snad vsechny modely), ztrata barev, spatne umistena antena u 4, ruzova zar na fotkach u 5... Je celkem zrejme, ze tlacej cenu dolu i za cenu kvality - cilej na mainstreem mnohem vic nez driv.
SW je vicemene brnkacka, potrebujes "jen" spravne lidi a cas.Delame oboji, je to spise naopak, SW nas stoji vice penez a casu.
HW, zvlaste v mensich davkach uz neni sranda - tam je to pak o penezich a ani ty ti nemusi stacit ten HW vyprodukovat.Ale kdez, viz RPi.
Ubuntu SDKJaký by pak byl rozdíl mezi jinou libovolnou droidí či iphoní aplikací? Prostě další <doplntě si jméno své oblíbené korporace> SDK. Tohle peklo musí skončit. API k operačním systémům nemůžou stát a padat s firmami. By mě zajímalo, který kokos tohle vymyslel.
API k operačním systémům nemůžou stát a padat s firmami. By mě zajímalo, který kokos tohle vymyslel.Zrovna velka cast API k OS je z POSIXu a ANSI C a to mi prijde dost nezavisle.
Android does not have a native X Window System by default nor does it support the full set of standard GNU libraries, and this makes it difficult to port existing Linux applications or libraries to Android.iOS se radši ani neptám, protože vím že v samotném Mac OS se používala nějaká COCOA nebo co.
Dokonce se nově na těchto stránách nedostanete k dokumentaci pro app indikátory a podobné Unity věci pro současnou verzi Ubuntu. Smazáno. Použijte Ubuntu SDK. WTF?!https://www.google.cz/search?q=ubuntu+unity+app+indicator&ie=utf-8 http://askubuntu.com/questions/42211/is-there-any-tutorial-for-programming-unity-indicators http://developer.ubuntu.com/resources/technologies/application-indicators/ Možná jsem špatně uvedenou stížnost jen špatně pochopil, nicméně API k indikátorům je stále na stejném místě jako dřív.