Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
KaOS (Kernel Attached Operating System) je nová linuxová serverová platforma. Jedná se o základní operační systém uvnitř obrazu jádra. KaOS lze nainstalovat pomocí PXE nebo prostě výměnou jádra na stávajícím linuxovém systému. KaOS podporuje virtualizaci pomocí KVM. K dispozici je první veřejné vydání.
Tiskni
Sdílej:
nová linuxová serverová platformaJako early-userspace nadrátovaný k kernelu? Co je na tom nového? To jsem dělal hned poté co jsem za sebou přestal tahat kačera (v OpenWRT je k tomu přímo volba). Ale dobré, že už si toho konečně někdo všiml.
Ale je v initramfs, stačí číst odkazovaný link
Carbon Mountain takes advantage of a feature in the Linux 2.6 series of kernels that allows us to attach a small cpio image to the kernel. The result is a small image that is used as the initial ramdisk, and the kernel will pass off control in early user space to it.
Před asi rokem jsem si udělal podobnou hračku (má to ~6MB (+ kernel zImage ~600KB), jsou tam všechny síťové a storage moduly), busybox, NFS server, mke2fs, portmap, exportfs, vše nalinkováno s uClibc (pro pár věci byly potřeba úpravy kódu, glibc má opravdu obsolete věcí v módě ). Bootuje to na 2GHz P4 do 300ms (od startu kernelu).
Původní účel byl postavit "lehký" PXE server, pak přišla řada i na NFS, zkusím to nějak zaktualizovat a "vydat" během dalšího roku, ovšem pochybuji, že se mi to podaří tak pěkně obalit marketingovými kecy, jak se to povedlo Carbon Mountain .
ale zavadce na jinych architekturach (embeded zarizeni?) initramdisk nemusi zvladat
Mám takový pocit, že právě na x86 to zvládá i kernel (místo bootloaderu), ale jako naschvál to ARM verze kernelu neumí (nebo donedávna neuměla).
Mimochodem - už jsem to konečně našel - podpora pro initramfs v kernelu už nějakou dobu existuje, na to netřeba "inovace" v podobě business řešení .
Celý bootloader potom může pozůstávat z pár instrukcí.
Přesně tak, byl jsem překvapen, co všechno si kernel na takovém Freerunneru dělá sám, zavaděč nemusí dokonce ani inicializovat video.
Přesně tak, byl jsem překvapen, co všechno si kernel na takovém Freerunneru dělá sám, zavaděč nemusí dokonce ani inicializovat video.Jen mě tak napadlo, že toto by byla skvělá odpověď na otázku
proč potřebujeme otevřené ovladače pro grafické adaptéry. Doporučuji se podívat co všechno musí udělat takový coreboot než vůbec může načíst payload na x86 a co uživatel nevidí. To je doslova kupa hnoje.
RTA, vtip je v tom ze system neni v initramdisku, ale primo v obrazu kernelu.Vždyť jo, o tom také mluvím. Viz příloha. Cpio image se zazipuje a nadrátuje se přímo obrazu toho jádra.
Na PC je to celkem putna, ale zavadce na jinych architekturach (embeded zarizeni?) initramdisk nemusi zvladat.Tam se to dělá tak, že se z obrazu jádra a initrd udělá jeden ELF image, ten většinou zavaděč umí načíst a pak se předá tím ELFem pointer na umístnění obrazu initrd a parametry jádru. Donedávna nešli ty parametry jádra do něj natvrdo nacpat (na x86 architektuře), ale teď už jde i to, takže z toho jde udělat jeden absolutně soběstačný spustitelný blok (nepočítám různé segmentování v paměti na suprových architekturách).