Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Vyšla nová verze KDE Plasma Workspaces, Applications a Platform s označením 4.8. Obsahuje četné změny především pod povrchem, např. příklon ke Qt Quick s cílem zmenšení objemu udržovaného kódu, přepracované zobrazování souborů v Dolphinu nebo výkonové optimalizace správce oken KWin.
Tiskni
Sdílej:
Pokud sem nikdo nic nehodí, tak jak dorazím večer domů, nějaká screenshoty udělám.
Pro informaci - funguje to vcelku podobně jako ve Win 7, tedy po spuštění aplikace se objeví v liště čtvercová ikona, kterou lze uzamknout, aby tam zůstala i po zavření aplikace a fungovala jako spouštěč. Pořadí ikon lze nastavit ručně, nebo řadit podle názvu, případně plochy/aktivity na které se program nachází. Ikony se v defaultu grupují (a teď nedám ruku do ohně, jestli se to dá vypnout), nicméně to že je otevřeno více oken signalizuje znaménko "+" na ikoně a pokud na ikonu najedeš zobrazí se ti stejně jako ve Win7 živé náhledy a na požadovaný lze přímo kliknout. V náhledech se umí zobrazovat i ovládání přehrávačů.
IconOnly TM s plasma tématem Glassified
IconOnly TM s "univerzálním" tématem
Prezentace více oken jedné aplikace
Menu s posledními dokumenty
Oproti Windows má IconOnly TM výhodu v tom, že po kliknutí na ikonu seskupených aplikací nevyskočí menu "vyberte, jaké okno chcete" ale okna se navrství v pořadí, v jakém byla naposledy aktivní. (Z toho kliknutí navíc na W7 vždycky běsním).
Kdo používal SmoothTasks, žádného výrazného rozdílu si nevšimne, akorát nelze nastavit, aby se po CTRL+kliknutí na ikonu aplikace spustila nová instance/otevřelo nové okno. V IconOnly TM to jde jen middle-clickem, což ocení zejména uživatelé touchpadů. SmoothTasks také umožňoval nastavit šířku ikon v panelu, ty čtverečky, co dělá IconOnly mohou někomu připadat dost malé.
Oproti Windows má IconOnly TM výhodu v tom, že po kliknutí na ikonu seskupených aplikací nevyskočí menu "vyberte, jaké okno chcete"Jo, za to bych taky vraždil. Hlavně když to dělá i u blbého prohlížeče s více záložkami. Mega dementní. Škoda že pro KDE není něco jako DockbarX, ten je zatím, pokud jde o mě, bezkonkurenční. Jinak díky za ty screeny a postřehy.
Sem si říkal... tam toho bylo v minulosti možna nastavit víc, že? To už je skoro jako v GNOME ...
Jsem taky docela mile překvapen. Vyzkoušel jsem Kubuntu daily live na flešce a ta optimalizace rychlosti je opravdu znát. A to patří Kubuntu spíše k těm pomalejším distrům s KDE.
Takže tohle vydání už snad bude k používání bez větších výhrad při solidní rychlosti. Že to ale byla cesta dlouhá a trnitá. Že se bude muset čekat až na 4.8, to by mě tedy v r. 2008 nenapadlo ani v těch nejčernějších a nejpesimističtějších představách.