Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Komunita KDE představila stránku KDE for Travelers pro cestovatele používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids, vědce KDE for Scientists, vývojáře KDE for Developers a aktivisty KDE for Activists.
Tiskni
Sdílej:
Že nějaký autor nepíše SW tak jak by si ty chtěl a/nebo potřeboval z něj ještě nedělá nýmanda a u široce používaných projektů zvláště. Znamená to pouze to, že ten autor má jiné cíle/priority než ty, nebo prostě nemá tolik volného času, který by mohl tomu projektu věnovat.
A až na úzkou skupinu nýmandů, co sami nikdy ničím nepřispěli, ale mají představu, že ostatní mají povinnost pro ně zadarmo pracovat, tohle chápou i ti uživatelé...
Bordel dělají ti, kteří bez toho, aby sami přispěli byť jen minimálním množství peněz, času nebo umu, vyžadují, aby projekty řešily především jejich problémy a tak, jak oni chtějí. A když se tak neděje, tak těm, co do těch projektů vložili spoustu svého času, umu a peněz začnou hrdinně anonymně nadávat na internetu...
Že by v nějakém OS projektu, někoho, kdo slušně nahlásí skutečný bug ihned označili za potížistu jsem ještě neviděl. Pokud se to tobě pravidelně stává, možná je na čase se zamyslet, jak se k těm vývojářům chováš...
ja bych hledal neco webovyho, pravdepodobne neco, co dodal vyrobce hw, kterej bych na ten gps tracking pouzivalCoz jsou primarne socialni aplikace, kde si zobrazis trasu v lepsim pripade na nejakem random renderu OSM, v horsim na GMaps. Jeste to teda muzes taky hazet do sveho uctu na Seznamackych mapach. Ale mozna kdyby tyhle webovy bazmeky za neco staly, tak by neexistovalo GPXSee.
mozna kdyby gpxsee za neco staloAby se o tom vubec melo cenu bavit, pak by jsi mel predevsim definovat kriteria.
Zajímalo by mě, jak si představuješ ten vývoj pro Mac bez toho Maca... Nebo snad máš představu, že jsou autoři opensource SW, kteří to dělají ve svém volném čase a za své peníze povinni si kupovat všechen HW, který si zrovna usmyslíš?
Není-li zájem uživatelů zaplatit alespoň elementární prostředí pro vývoj pro danou platformu, tak prostě ten SW na dané platformě fungovat nebude, nebo bude fungovat špatně. Taky může někdo z fleku udělat fork GPXSee a všechny ty chyby opravit, ale zatím se nikdo takový nenašel. Což ale taky může být tím, že to s těmi (řešitelnými) bugy v GPXSee na Macu nebude tak žhavé jak se nám tady někteří snaží nakukat (a jak se každý může přesvědčit)...
Přístup mainline nejdříve odmítnout vše a pak to naimplementovat bez reference stejně a vysvětlení přístupu škálování jiným, že to tak bylo v původním kódu ode mě, je postup, který moc k další pomoci nemotivuje.
Cílem projektu GPXSee rozhodně není motivovat lidi, co zcela nepokrytě o projektu lžou a produkují patche s jednou z nejnižších kvalit kódu, co jsem kdy viděl, aby na projektu spolupracovali... Jak vypadal ten původní patch a jak vypadá aktuální implementace si každý může porovnat sám. Ano, z toho patche zůstal faktor zoomování, protože to byla další reference, kromě mých vlastních zařízení, kde ten faktor funguje dobře. Na jiných zařízeních by to ale třeba chtělo trochu jiný faktor. Každopádně s tím, že by si někdo "přivlastňoval" i faktor zoomování jsem se ještě nesetkal, ale u některých lidí mě asi nemůže překvapit už vůbec nic...
Třeba to, že si nedáte ani tu elementární práci se před tím, než sem přijdete s tou agitkou na vlastní osobu, se podívat, jestli se náhodou už ty Mac buildy GPXSee na GitHubu negenerují, to mě nepřekvapuje. Bohužel ale samotný build není vše a je také potřeba ověřit na nějakém neobstaróžním Apple HW (OS), jestli vše funguje tak jak má včetně features, které jsou dostupné až v posledních verzích OS X. A na to iMac z roku 2009 už opravdu nestačí.
Skvelej beef, bavi. Takze krom toho, ze autor gpxsee je hystericka pica neschopna vnimat feedback, tu mame jeste nekoho, kdo vyucuje budouci sw inzenyry a zaroven neni shcopnej napsat nesrackovej kod a nevi o tom. Fight, boys.
Část opensource projektů je opravdu jenom něčí hobby a řeší to jenom jeho problém, ale tvrdit, že takové projekty "postrádají reálnej smysl" je úlet. Smysl mají, ale prostě jen pro někoho jiného. Se stim smiř.
Ten zbytek, který má jako KDE větší ambice, pak může být jenom tak dobrý, kolik zdrojů se do toho projektu nasype. A to je v případě linuxového desktopu nula-nula-nic. Jinými slovy - máme přesně takový linuxový desktop, jaký jsme si zaplatili...