Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na konferenci FOSDEM byl představen projekt KDE neon. Cílem projektu je nabídnout uživatelům i vývojářům nejnovější verze KDE softwaru nad Ubuntu LTS (dočasně nad 15.10). Podrobnosti v nejčastěji kladených dotazech (FAQ).
Tiskni
Sdílej:
Spousta úsilí vyhozená oknem na ulici. Stačilo by zrušit zbytečné a bezpečnostními chybami překypující Ubuntu LTS a bylo by vymalováno. Lidská práce vynaložená na tuhle zbytečnost by pak mohla posloužit mnohem smysluplněji jinde.
Tohle je přesně jeden ze způsobů, jakými projekty typu Blbuntu poškozují linuxový desktop. Kromě spolehlivého odpuzování nových uživatelů mají navíc taky schopnost odvracet pozornost od podstatných problémů k problémům fiktivním, zcela podružným nebo naschvál vyvolaným.
Tohle je přesně jeden ze způsobů, jakými jedinci typu Andrej poškozují linuxový desktop. Kromě spolehlivého odpuzování nových uživatelů mají navíc taky schopnost odvracet pozornost od podstatných problémů k problémům fiktivním, zcela podružným nebo naschvál vyvolaným.
KABOOM!!!1!
Ale no tak, anonyme!
Já opravdu nemám ani ten nejmenší důvod mít pocit méněcennosti.
Někteří méně zdatní diskutéři (velmi mírně a slušně řečeno) rádi používají sousloví „pocit méněcennosti“ čistě ze zásady ve všech situacích, kdy už nevědí, co říct. Tohle je přímo učebnicový příklad.
Kde přesně šířím nesnášenlivost? Jakou? Žiješ ve světě bludů a fantazie, zdá se. Čím přesně poškozuji linuxový desktop? Mně se zdá, že ses právě zamotal do vlastních výmyslů.
Asi bych to tak expresivně jako autor původního komentáře nenapsal, ale to, že je Ubuntu jedna z nejhorších distribucí, co se týče počtu nezáplatovaných bezpečnostních chyb, je bohužel smutná realita. Že je Ubuntu i přesto nejpopulárnější distribucí, ukazuje, že drtivé většině lidí je bezpečnost úplně ukradená, což je ještě smutnější fakt.
Sobotku hackli díky známé chybě v OS, kterou neměl záplatovanou. Principielně je jedno, jestli se jedná o Windows nebo Ubuntu. Čím víc takových nezáplatovaných děr systém obsahuje, tím větší je riziko, že se může něco takového člověku stát. Pokud se chlácholíš tím, že na tvém desktopu to přece nikdo nezneužije, tak mi nezbývá než ti držet palce, aby se to opravdu nikdy nestalo.
By comparison, Ubuntu 15.10 (the latest release) shipped with WebKitGTK+ 2.8.5, which has never been updated; it’s affected by about 40 vulnerabilities fixed in the latest upstream release. Ubuntu organizes its software into various repositories, and provides security support only to software in the main repository. This version of WebKitGTK+ is in Ubuntu’s “universe” repository, not in main, so it is excluded from security support. Ubuntu users might be surprised to learn that a large portion of Ubuntu software is in universe and therefore excluded from security support; this is in contrast to almost all other distributions, which typically provide security updates for all the software they ship.To je asi ten největší průšvih s Ubuntu. Že 3/4 balíčků, které jsou uživatelům k dispozici, nedostává vůbec žádné bezpečnostní aktualizace.