Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Tablet Vivaldi, který bude postaven na distribuci pro mobilní zařízení Mer a prostředí KDE Plasma Active, dostal pořádnou ránu pod pás od dodavatele hardwaru. Ten totiž provedl výrazné změny na systémové desce, čímž zahodil množství práce, kterou byli vývojáři nuceni udělat pro to, aby systém běžel na předchozí revizi systémové desky. Vývojářský tým se ale nenechal odradit a již probíhají jednání s jiným dodavatelem.
Tiskni
Sdílej:
dostal pořádnou ránu pod pás od dodavatele hardwaru. Ten totiž provedl výrazné změny na systémové desce, čímž zahodil množství práceCo je pikacovinu? Jak muze dodavatel HW menit svevolne specifikaci zakaznika? Jaky je vlastne vztah mezi KDE a jejich "dodavatelem"? Tohle rozhodne neni standardni vyvoj.
Zvlast kdyz tim nedodrzuji GPL.Resi to jako u kazdeho binarniho blobu - Nvidia ci AMD - binarni blob a nejaky shim. Dostat cokoliv podstatneho od Imagination Technologies (PowerVR), Broadcom (VideoCore), Nvidia (Tegra) ci TI (VICP) je zhola nemozne, to radsi odstoupi od kontraktu. Androidi kernely jsou od nich testovane a vetsinou chodi bez problemu.
Na druhou stranu se asi ted naucili trosku vic jednat a vedet, co chtit :)Ano, Aaron píše:
Armed with the things we've learned from our first go-around, we began exploring the Asian manufacturing world again. I've noticed a few differences this time: first, I'm able to ask the necessary questions a lot more effectively, and as a result get rather better answers. I'm also able to read between the lines a bit more effectively as I learn the business lingo of this sector's culture, which really also helps.
Resi to jako u kazdeho binarniho blobu - Nvidia ci AMD - binarni blob a nejaky shim.Jenze to je reseni jen pro koncove uzivatele, ne? Pokud to budete distribuovat dal, tak byste zdrojaky k shimu mel dat, pokud vyuzivate GPL symbol z kernelu.
Existují vůbec nějaké desky s rozumným grafickým výkonem, které mají komplet open source ovladače?V podstate ne. To je plne patentu, proprietarnich instrukcnich sad a HW, C like kompilatoru, bez dokumentace a binarni blob pro Linux (spise jen pro nektere verze kernelu) je to nejlepsi co muzete dostat.