OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Do konce března budou spuštěny předobjednávky na atypickou klávesnici Flux s displejem pod průhlednými klávesami. Na rozdíl od klávesnice Centerpiece je displej klávesnice Flux využíván vedle efektů také k dynamickým "popiskům" kláves.
Tiskni
Sdílej:
Softwarová overlay na obrazovce je zdarma a nevyžaduje žádné kroucení krkem.
Navíc se domnívám, že v dnešní době je častější vkládání zvláštních znaků přes nějaký ten formulář pro – zvláštní znaky. Třeba já tu mám nějaký ten KCharSelect.
Co já vím, na vyvolání stačí klávesová zkratka nebo kliknout na ikonku v panelu nebo možná i kontextová nabídka vstupní metody v textovém poli, podle implementace. Rozhodně to není „3000 stisku navic“. Jestli je to deset, tak při „použivá se výjimečně“ je to v pohodě.
Přes ten dialog jde vkládat znaky, které v rozložení kláves třeba ani nejsou. Zde si lze všimnout, že používám české uvozovky. Ty na českém rozložení ani nejsou. Ne, že bych je vkládal z nějakého dialogu, upravil jsem si rozložení, protože je používám dost, ale proto je taky nemusím hledat.
Číst je těžké.
České uvozovky mám ve svém rozložení na 2-3 úhozy (kombinace s AltGr/Shift), podobně mám třeba elipsu, některé matematické symboly a spoustu diakritiky. Něco na tento způsob.
Ale i tak se tam toho vejde omezené množství, stejně nezbyde občas použít nějakou vstupní metodu pro zřídka používané symboly.
Číst je těžké.Já myslím, že J četl dobře. Ale prostě měl na mysli moderní ULKL layout, který má (mj.) ty české uvozovky na jeden, resp. dva stisky (dolní na jeden stisk, horní na Shift+ta_stejná_klávesa). Tj. žádné "layers" ani jiná hrůza (ULKL garantuje, že maximum pro napsání znaku jsou vždy max. 3 stisky).
Ty seš skoro jako kbdfr. Jeden dva stisky… a mává u toho rukama po celém stole.
Tj. žádné "layers" ani jiná hrůza (ULKL garantuje, že maximum pro napsání znaku jsou vždy max. 3 stisky).
Sluší se ale dodat, že těch rozložení je tam několik pro různé účely – we encourage to switch between multiple layouts – takže prakticky to „vrstvy“ jsou, i když to tak formálně není pojmenované.