Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Do konce března budou spuštěny předobjednávky na atypickou klávesnici Flux s displejem pod průhlednými klávesami. Na rozdíl od klávesnice Centerpiece je displej klávesnice Flux využíván vedle efektů také k dynamickým "popiskům" kláves.
Tiskni
Sdílej:
Softwarová overlay na obrazovce je zdarma a nevyžaduje žádné kroucení krkem.
Navíc se domnívám, že v dnešní době je častější vkládání zvláštních znaků přes nějaký ten formulář pro – zvláštní znaky. Třeba já tu mám nějaký ten KCharSelect.
Co já vím, na vyvolání stačí klávesová zkratka nebo kliknout na ikonku v panelu nebo možná i kontextová nabídka vstupní metody v textovém poli, podle implementace. Rozhodně to není „3000 stisku navic“. Jestli je to deset, tak při „použivá se výjimečně“ je to v pohodě.
Přes ten dialog jde vkládat znaky, které v rozložení kláves třeba ani nejsou. Zde si lze všimnout, že používám české uvozovky. Ty na českém rozložení ani nejsou. Ne, že bych je vkládal z nějakého dialogu, upravil jsem si rozložení, protože je používám dost, ale proto je taky nemusím hledat.
Číst je těžké.
České uvozovky mám ve svém rozložení na 2-3 úhozy (kombinace s AltGr/Shift), podobně mám třeba elipsu, některé matematické symboly a spoustu diakritiky. Něco na tento způsob.
Ale i tak se tam toho vejde omezené množství, stejně nezbyde občas použít nějakou vstupní metodu pro zřídka používané symboly.
Číst je těžké.Já myslím, že J četl dobře. Ale prostě měl na mysli moderní ULKL layout, který má (mj.) ty české uvozovky na jeden, resp. dva stisky (dolní na jeden stisk, horní na Shift+ta_stejná_klávesa). Tj. žádné "layers" ani jiná hrůza (ULKL garantuje, že maximum pro napsání znaku jsou vždy max. 3 stisky).
Ty seš skoro jako kbdfr. Jeden dva stisky… a mává u toho rukama po celém stole.
Tj. žádné "layers" ani jiná hrůza (ULKL garantuje, že maximum pro napsání znaku jsou vždy max. 3 stisky).
Sluší se ale dodat, že těch rozložení je tam několik pro různé účely – we encourage to switch between multiple layouts – takže prakticky to „vrstvy“ jsou, i když to tak formálně není pojmenované.