Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Tým kvantových fyziků z Univerzity Palackého v Olomouci představil svůj nedávný výzkum v oblasti odposlechu kvantové kryptografie s využitím tzv. klonování. Tato technika je založena na možnosti provést přibližnou duplikaci kvantového stavu fotonů, které jsou využity pro distribuci šifrovacího klíče v kvantové kryptografii. Vědci ukázali, jak lze v šumu, který na reálné přenosové lince vždy vzniká, ukrýt klonovací přístroj a pomocí něj odposlouchávat kvantovou kryptografii. Řešením je tedy co nejnižší tolerovaná míra šumu, aby se v něm nemohlo ukrýt klonovací zařízení. Výsledky práce olomouckých vědců zveřejnil prestižní odborný časopis Physical Review Letters (pracovní verze článku je volně přístupná) a populárně o nich referuje rovněž New Scientist.
Tiskni
Sdílej:
pracovní verze článku je volně přístupnáTo je to PDF po přihlášení? Ach jo. Nechcete vydat i popularizační článek třeba tady na AbcL pro lamy jako jsem já? :)
Prodejce školních pomůcek co lehce přestřelil a školy od něj bohužel opravdu kupují
Viděl bych v tom, že je potřeba mít „nějaký“ papír a pokud to nemá, nemůže se to ve škole použít.To skoro určitě ne. Nevím o tom, že by na tyhle věci existoval nějaký glejt, že to je "učební pomůcka". Minimálně na střední škole není problém dělat v rámci cvičení s čímkoliv, co splňuje obecné normy, takže se to vůbec smí prodávat. Tohle je jen obyčejná věc prodávaná jako laboratorní vybavení - za to se dá skrýt nesmyslná cena. Jestli to nějaké školy kupují, tak z totální nevědomosti a ignorace nebo mají peněz na rozhazování - typicky z různých EU projektů se nakupuje velmi "efektivně", i když byrokracie s výběrovým řízením je násobně víc než normálně.
Jinak jestli se nepletu dokonce i lidská sítnice je schopná za specifických podmínek vidět jednotlivé fotony.Pokud vím, tak není. Jednotlivé buňky sítnice to sice dokážou, ale aby vznikl zrakový vjem, musí být signál zaznamenán v několika najednou. V podstatě o tom "hlasují", aby eliminovaly šum.