Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tým kvantových fyziků z Univerzity Palackého v Olomouci představil svůj nedávný výzkum v oblasti odposlechu kvantové kryptografie s využitím tzv. klonování. Tato technika je založena na možnosti provést přibližnou duplikaci kvantového stavu fotonů, které jsou využity pro distribuci šifrovacího klíče v kvantové kryptografii. Vědci ukázali, jak lze v šumu, který na reálné přenosové lince vždy vzniká, ukrýt klonovací přístroj a pomocí něj odposlouchávat kvantovou kryptografii. Řešením je tedy co nejnižší tolerovaná míra šumu, aby se v něm nemohlo ukrýt klonovací zařízení. Výsledky práce olomouckých vědců zveřejnil prestižní odborný časopis Physical Review Letters (pracovní verze článku je volně přístupná) a populárně o nich referuje rovněž New Scientist.
Tiskni
Sdílej:
pracovní verze článku je volně přístupnáTo je to PDF po přihlášení? Ach jo. Nechcete vydat i popularizační článek třeba tady na AbcL pro lamy jako jsem já? :)
Prodejce školních pomůcek co lehce přestřelil a školy od něj bohužel opravdu kupují
Viděl bych v tom, že je potřeba mít „nějaký“ papír a pokud to nemá, nemůže se to ve škole použít.To skoro určitě ne. Nevím o tom, že by na tyhle věci existoval nějaký glejt, že to je "učební pomůcka". Minimálně na střední škole není problém dělat v rámci cvičení s čímkoliv, co splňuje obecné normy, takže se to vůbec smí prodávat. Tohle je jen obyčejná věc prodávaná jako laboratorní vybavení - za to se dá skrýt nesmyslná cena. Jestli to nějaké školy kupují, tak z totální nevědomosti a ignorace nebo mají peněz na rozhazování - typicky z různých EU projektů se nakupuje velmi "efektivně", i když byrokracie s výběrovým řízením je násobně víc než normálně.
Jinak jestli se nepletu dokonce i lidská sítnice je schopná za specifických podmínek vidět jednotlivé fotony.Pokud vím, tak není. Jednotlivé buňky sítnice to sice dokážou, ale aby vznikl zrakový vjem, musí být signál zaznamenán v několika najednou. V podstatě o tom "hlasují", aby eliminovaly šum.