Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Komunity KDE a GNOME, které doposud vyvíjely příslušná desktopová prostředí, se rozhodly přestat tříštit síly a představují společný projekt KNOME, který nabídne konfigurovatelnost GNOME a jednoduchost KDE v jednom balíčku. Staví na technologiích QTK3 a Kutter.
Tiskni
Sdílej:
Na odkazovaných stránkách se ani jednou nevyskytují slova „diversity“ nebo „inclusive“, takže se patrně jedná o apríl.
Addressing Empowered Entitlement
Users are entitled and the empowerment via the KNOME desktop environment powers environmentally that entitlement. The synergies between FLOSS communities provides empowered entitlement to user-powered environments through environmentally empowered desktops.
$ eix evil ... * app-emacs/evil Available versions: 1.2.13^t 1.2.14^t Homepage: https://github.com/emacs-evil/evil Description: Extensible vi layer for Emacs ...
hhhhhhmmmmmmmm supr videjko to sem jako dneska eště vůůůůůůůůůůbec neviděla :D :D :D :D
Myslím si, že KDE se dá přizpůsobit tak, aby vypadalo víc jako macOS (nebo GNOME).To bys musel predelat iframy v KDE oknech abys nemusel kvuli citelnosti okno bud roztahnout do dlouhe nudle nebo na celou obrazovku, nebo nebyt citlivy na prazdne mista ktere vyplnuji prostor mezi framy a obsahem, ktere navic nejde smrstit. Maly priklad, tam kde je kurzor neexistuje predel kterym by slo smrstit dolni frame ani s tim postranim hnout nejde. Nasel bych horsi hruzy, treba v Amaroku, ale pouzivam uz z KDE jen Kaffeine, nastesti to nebere pul KDE ale jen knihovny.
Ty problémy jsou i přímo v KDE – např. dialog pro nastavení Bluetooth – tlačítko [+] pro přidání/hledání zařízení není vidět, musíš si zvětšit okno nebo použít posuvník. A vzhledem k tomu, jaký vzhled je teď „moderní“, tak tam nejsou vidět okraje toho vnitřního panelu a posuvníky se dělají co nejméně viditelné, takže si na první pohled nevšimneš, že část dialogu je skrytá, máš prostě pocit, že tam žádné další tlačítko není.
přímo v KDEJako v Plasmě?
dialog pro nastavení Bluetooth – tlačítko [+] pro přidání/hledání zařízení není vidět, musíš si zvětšit okno nebo použít posuvníkNemusím. Podobnou chybu jsem před pár lety viděl v nastavení sítě, ale taky je dávno opravená.
Kaffeine není zrovna reprezentativní vzorek.Souhlasim, ze se to zlepsilo, treba tahle vopicarna uz tam neni.
Na KDE nic složitého není, spíš to už zjednodušili až moc. Problém je spíš to, že je to občas rozbité. Např. se mi stává, že když připojujím USB disk a kliknu na „Otevřít ve správci souborů“, tak se otevře Dolphin, zahlásí chybu, že adresář neexistuje, a až pak se to připojí, takže napodruhé už to projde. Asi to někdo předělal, aby to bylo asynchronní, což je moderní a dneska musí být asynchronní všechno, ale jaksi zapomněl, že tady je posloupnost kroků daná: nejdřív připojit, pak otevřít. Nebo to bylo špatně už dlouho a doteď to fungovalo jen náhodou (souběh, ale start Dolphina trval déle než připojení). Nebo takový Spectacle pro snímání obrazovky – stále je v některých ohledech horší než KSnapshot, který nahradil.
Nejsou to nijak fatální věci, jinak jsem s tím prostředím celkem spokojený a s těmi chybami si nějak poradím. Ale věřím, že BFU to dokáže docela rozhodit nebo znejistit.