Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Vyšlo KOffice 2.1 Beta 2. Zlepšuje import dokumentů MS Office (především Word a PowerPoint) a umí zobrazovat tabulky vytvořené v jiných programech (a upravovat obsah jejich buněk). Kromě toho opravuje spoustu chyb, protože to je teď hlavní prioritou před vydáním stabilní verze.
Tiskni
Sdílej:
ano pouziva ODF-ko
Bohuzel podle standardu, takze je nekompatibilni s OO.org, ktery si jede po svem :(
No napsal jsem to mozna trosku blbe - autori trebas KPresenteru resi, jak renderovat nektere prezentace - jestli spravne podle ODF nebo blbe, ale tak aby sly otevrit ty z OO.org. Nasel jsem ted na rychlo jeden blogpost http://slangkamp.wordpress.com/category/kpresenter/ ale tusim, ze problem, na ktery jsem kdysi prave pri testovani KO byl jiny. Chteli jsme KO 2 do Fedory, ale po testech jsem si to rozmyslel. Kazdopadne jsem se pak musel omluvit, pac to fakt renderovalo spravne
Problem je taky v tom, ze OO.org to opravit nemuzou kvuli zachovani kompatibility a zase snazit se simulovat bugy - to uz tu jednou bylo s IE...
Nepouzitelne jako 2.0 i ostatní verze 2 řady. Import XLS s 3 taby s provázáním buněk spolehlivě pošle Kspread ke všem čertům. Verze co je nativně v OpenSuse 11.1 to otevřela v pořádku.
Kword stále má problémy s čtením dokumentů .DOC ( .doc 1312 000 , obrázky , tabulky - čumí na importu cca minutu a pak hodí záda s tím, že to nelze otevřít ) , No jsem nucen stále používat OpenOffice ( od Novellu ne od OO )
No já osobně tenhle počin taky nechápu, proč raději nevrhnou síly na pořádnou integraci OOo do KDE4. Už by ve 3.1.1 měla být. Dělat další nepodarek mi příjde zbytečné.
Na Kritu jsem zvědavý. Osobně ale u kanc. balíku potřebuju aby mi otevřel všechno co mi kdo pošle (a že lidi maj v tomto ohledu velkou fantazii :o)) a pokud možno při tom nespadl na hubu a v tom OOo vede. Je to moloch, ale nejsem si jistý, zdali právě u kanc. balíku není moloch dobrá cesta. Spolupráce jedn. programů atp. Osobně ale držím KOfficu palce, i když ho nepoužívám.
jj, toto potvrdzujem.
Napr. momentalne plati KO Gmbh dvoch vyvojaroch na plny alebo ciastocny uväzok. Jeden pracuje na tom, aby KOffice bezal aj na nejakych Nokia telefonoch, asi N9x alebo nejaky podobny model. A druhy pracuje na ODF a s tym suvisiacich veciach.
Ja pracujem na Krite v ramci diplomky momentalne.
KOffice ma malo vyvojarov oproti OOo...
Vývojářům KOffice fandím a těším se na den kdy budou KOffice stačit na všechnu takovou tu normální práci – není nad pěkně svižné, do desktopu zaintegrované cokoli, kancelářský balík nevyjímaje – a ač nejsem žádný velký optimista, věřím že se tak jednou stane
Akorát mě trochu rozesmutní, když vidím jak je někdo (kór když sám udělá h***o) schopen sprostě nadávat a kydat na něčí práci ať je jakákoli
KOffice se možná co do množství přidané funkcionality mílovými kroky kupředu nepohybuje a určitě má co dohánět vůči starší řadě, ale to je přirozené a zcela v pořádku: chvíli to trvá než se připraví kvalitní framework, během té doby nemusí být na první pohled vidět žádný nebo jen malý pokrok; ovšem když se zadaří, můžeme se nakonec dočkat odměny v podobě výrazného boomu v nárustu funkcionality – to když budeme trpěliví, budeme těmto lidem fandit a dovolíme jim dělat svou práci tak dobře jak se ji dělat snaží; ne že je budeme zbytečně tlačit směrem kvantity na úkor kvality