Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Chris Evans zveřejnil na svém blogu popis několika bezpečnostních chyb zneužitelných útočníkem ke spuštění libovolného kódu na počítači oběti. Současně na YouTube publikoval ukázky možných útoků na aktuální verze linuxových distribucí. V ukázce s Fedorou 25 uživatel otevře v Google Chrome odkaz na připravený .flac soubor a spustí se kalkulačka. V ukázce s Ubuntu 16.04 LTS je kalkulačka spuštěna po otevření adresáře s připraveným .mp3 souborem ve správci souborů. Jedná se o chyby v softwaru pro emulaci procesoru Sony SPC700 využívaného při přehrávání zvukových souborů .spc ze Super Nintendo Entertainment System (SNES).
Chris Evans zveřejňuje na svém blogu podobné příspěvky již měsíc. První z nich byl věnován kompromitaci linuxových desktopů pomocí zvukových souborů .nsf z Nintendo Entertainment System. Následně se věnoval možným útokům pomocí souborů ve formátu FLIC nebo riskantnímu nastavení webového prohlížeče Chrome na Fedoře.
Na první z příspěvků navázal Donncha O'Cearbhaill příspěvkem na svém blogu věnovaném zneužití bezpečnostní chyby v Ubuntu v nástroji Apport.
Tiskni
Sdílej:
Tak už vím, je to v balíku gstreamer1-plugins-bad. Ten nemám nainstalovaný, takže se smát můžu. Ve Windows 10 se to už neřeší, tam je kompromitace součástí systému.No, třeba v Debianu na balících {lib,}gstreamer1.0-plugins-bad závisí virt-viewer, takže já je třeba musím mít nainstalované