Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Chris Evans zveřejnil na svém blogu popis několika bezpečnostních chyb zneužitelných útočníkem ke spuštění libovolného kódu na počítači oběti. Současně na YouTube publikoval ukázky možných útoků na aktuální verze linuxových distribucí. V ukázce s Fedorou 25 uživatel otevře v Google Chrome odkaz na připravený .flac soubor a spustí se kalkulačka. V ukázce s Ubuntu 16.04 LTS je kalkulačka spuštěna po otevření adresáře s připraveným .mp3 souborem ve správci souborů. Jedná se o chyby v softwaru pro emulaci procesoru Sony SPC700 využívaného při přehrávání zvukových souborů .spc ze Super Nintendo Entertainment System (SNES).
Chris Evans zveřejňuje na svém blogu podobné příspěvky již měsíc. První z nich byl věnován kompromitaci linuxových desktopů pomocí zvukových souborů .nsf z Nintendo Entertainment System. Následně se věnoval možným útokům pomocí souborů ve formátu FLIC nebo riskantnímu nastavení webového prohlížeče Chrome na Fedoře.
Na první z příspěvků navázal Donncha O'Cearbhaill příspěvkem na svém blogu věnovaném zneužití bezpečnostní chyby v Ubuntu v nástroji Apport.
Tiskni
Sdílej:
Tak už vím, je to v balíku gstreamer1-plugins-bad. Ten nemám nainstalovaný, takže se smát můžu. Ve Windows 10 se to už neřeší, tam je kompromitace součástí systému.No, třeba v Debianu na balících {lib,}gstreamer1.0-plugins-bad závisí virt-viewer, takže já je třeba musím mít nainstalované