Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mozilla na konferenci v Orlandu (Mozlando) přiznala, že mobilní telefony s Firefox OS je neúspěch a ukončila jejich vývoj a prodej. Tým stojící za vývojem Firefox OS se zaměří na internet věcí (IoT).
Tiskni
Sdílej:
Vystačil, ale potom to optimalizovali.
To já jsem si před dvěma roky po deseti letech pořídil zase tu nejjednodušší plečku - na telefonování: když chci - a co jsem se naposledy díval, tak od začátku července nemám ani jeden nepřijatý hovor, to znamená, že jsem to vždycky zvedl, a byl v pravou chvíli na pravém místě. Vždycky jsem byl poblíž telefonu, třeba i deset metrů od něj, když mi chtěl někdo zavolat a udělal to.
Ten pocit "viny" kvůli MeeGo a Jolle jsem měl před lety a před krátkou dobou znovu po několik sekund taky. To bude nějaká vzduchem se přenášející davová psychóza sympatizantů. Uklidňuje mě tedy, že ten pocit není ojedinělý. Telefon z roku 2002 nebo ze kdy mi pořád slouží jako budík. Kartu do něj nechal dobrovolně zajít na úbytě. Jednou za den zazvoní, i když není zapnutý. Tomu říkám pokrok. Třeba Jolla přežije. Co dělá takový Tizen, to jsem poslední dobou ani nesledoval.
Zatím jsem se prostě během let nedostal (nepřinutil) k tomu, abych vytáhl pár tisíc a pořídil si telefon, u kterého bych ocenil: kdybych se s ním nemusel připojovat na internet, abych měl lepší pocit z jeho využití.