Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Která licence je svobodnější? GPL nebo BSD? Záleží na tom, kdo to posuzuje a jaké má plány.
Tiskni
Sdílej:
Uzivatel se prece sam muze rozhodnout, jestli bude radeji pouzivat software, u ktereho muze provest audit zdrojovych kodu, nebo mu treba jen bude stacit, ze 'to funguje'.Opomínáš základní argument, který proti podobné argumentaci vznáší RMS: je-li to někomu "jedno", že nemá svobodu se softwarem svobodně nakládat (což nemá, nemá-li k dispozici zdrojové kódy), připravuje se tím o svobodu všeobecnou. Přeneseně na to lze uplatnit moudro, které tuším vyslovil Ben Franklin: Jsou-li lidé ochotni obětovat trochu svobody oplátkou za trochu bezpečí, nezaslouží si ani jedno. (Protože přijdou o obojí).
To je přesně to, s čím nesouhlasím.
GPL je totiž atraktor, BSD není.
Právě to mi na GPL nejvíc vadí. Tváří se jako Jedině Správná Licence (TM). Všechno ostatní je buď GPL-compatible (pak to přelicencujeme na GPL) nebo ne (pak to zavrhneme jako zlo).
Všechno ostatní je buď GPL-compatible (pak to přelicencujeme na GPL) nebo ne (pak to zavrhneme jako zlo).Prostě je to v ní takto napsáno a je to úmysl. Všechno ostatní co tady píšete je irelevantní. Nemůžete se na bouřku zlobit, že při ní prší. Tak to prostě je. Můžete nadávat tvůrcům, že to takhle vymysleli, ale GPL má své vlastnosti a ty jsou takové jaké jsou. Většina zastánců GPL ji používá právě pro tyhle vlastnosti. Můžete se na ně zlobit (i na mě), ale my ji prostě používáme právě kvůli té "virové" podstatě a kvůli všem co nás budou chtít přemluvit aby jsme ji nepoužívali řekneme leda: Tůdle, nůdle! "Virová" postata GPL je její hlavní výhoda!
Tento program je "svobodný" tak, jak je, protože k němu máš zdroják a můžeš ho modifikovat a šířit, ale nesmíš se ohánět, že je to z Berkley. Můžeš ho ty a kdokoli jiný modifikovat a dělat si s tím co chceš. Tedy může(š) ho dál šířit(prodávat) bez zdrojáků a odebrat "svobodu", kterou měl.
Tento program je "svobodný" a vždycky bude, protože k němu máš zdroják a můžeš ho modifikovat a šířit a musíš o něm říkat, že je GPL, ale zůstane "svobodný", protože pokud ty, nebo kdokoli jiný zmodifikuje a bude ho šířit, pak ho můsí(š) šířit(prodávat) včetně zdrojáku a příjemci můsí(š) poskytnout stejnou "svobodu" jakou (si) měl.
Přičemž v obou popisech slovo svoboda má stejný význam jen v rámci jednoho popisu a není plně přenositelný do druhého. Významy slova svoboda tedy rozhodně nejsou identické.GPL licence může vadit pouze těm, kterým vadí ono musí(š). Taky rádi podsouvají za to musíš ještě slovo všem v hloupé snaze GPL zdiskreditovat. Jenže v GPL je napsáno můžeš všem a můžeš jen komu chceš, ale potom musíš včetně "svobody" GPL.