abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 494 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg

    Vývojáři FFmpeg vytváří kurz assembleru (𝕏). Na Dokumenty Google jsou k dispozici první 3 lekce: One, Two a Three. Komunikace s vývojáři probíhá na Discordu.

    6.1. 18:00 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.1. 19:05 ~
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    Ted? Kdyz uz i Ales ma ARM? :-D
    6.1. 20:27 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    Co tim chces rict? Jenom Dav1d na ARM ma 140000 radku asm kodu..
    vlk avatar 6.1. 22:49 vlk | skóre: 23 | blog: u_vlka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    som si isty, ze v dnesnej dobe nikto nedokaze pisat zlozitejsi kod v asm tak aby bol optimalnejsi nez kod prelozeny z c/c++ (so zapnutymi roznymi optimalizaciami).

    ak by predsa len niekto dokazal napisat nieco rychlejsie/mensie tak ten zdrojovy kod nikdy nebude citatelny no aj tak si myslim ze sa mu to nepodari.

    kto sa pokusal disassemblovat -O2 -O3 -Os -Ofast ci dalsie vyssie optimalizacie tak mi da zapravdu

    asm v dnesnej dobe mozno ma zmysel len na pisanie tych drobnych elementov ktore sklada programovaci jazyk, ale inde urcite nie
    You don't exist, Go away !
    7.1. 00:15 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    To rozhodne neni pravda, muzete si to i sam vyzkouset treba na openssl, kde je casto k dispozici stejny algoritmus implementovany v C i v ASM.
    7.1. 03:25 kvr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    Tohle platí jenom pro standardní "linární" kód, i když taky s rezervou.

    Tady jde ale typicky o vektorové operace se speciálními prvky jako saturace apod, navíc se specifickým vlastnostmi, které kompilátor nemusí znát, zatímco člověk ano. Tam kompilátory stále zaostávají (i když samotnou vektorizaci už často slušně zvládají) a nemá ani příliš smysl, aby se takovou implementací někdo zabýval, bo takové optimalizace mají smysl pouze v některých případech.

    7.1. 13:39 PetebLazar | skóre: 34 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    Píšete nikdo, ale patrně myslíte málokdo. To přeci může být dostatečný počet, příležitostí kde se z toho významně profituje bude také omezeně. Rozšíření povědomí mezi programátory umožní, aby se z toho profitovalo na více projektech. Od doby kdy se programovalo pouze v assembleru(strojovém kódu) jsme se posouvali do doby kdy prakticky "nikdo" neprogramuje v asm. Optimum bude někde mezi.
    vlk avatar 7.1. 23:22 vlk | skóre: 23 | blog: u_vlka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    mam na mysli zlozitejsi kod, alebo cele aplikacie... mozno autor kodu bude tvrdit ze "je to v asm, je to optimalne a rychle", ale nema pravdu, pretoze aby bol kod citatelny a dokazal s nim pracovat tak musi kod pisat nejak rozumne, vytvarat funkcie, bloky, objekty.... potom vysledny kod bude presne taky ako ho napise.

    v pripade ze napisem podobny kod v C - sebelepsie citatelny - tak necham na kompilatore aby to zoptimalizoval, ten zlucuje funckie do linearneho kodu, rozbija cykly, riesi predikcie podmienok, ... to co vznikne po optimalizacii by ziadny programator nenapisal - teda nenaprasil.

    suhlasim, stale sa rucne optimalizuju klucove funkcie algoritmov ale najma casti kodov ktore generuju prekladace kde zalezi na rychlosti - tam to niekto musi napisat a to pre kazdu instrukcnu sadu zvlast.

    spominam ked som skusal programovat win32 aplikacie v masm32 tak na webe kde som cerpal info bol pekny slogan: "Danger! high speed software" - no dnes uz s tym az tak nesuhlasim. ale vtedy bola frajerina v tom programovat.
    You don't exist, Go away !
    8.1. 09:59 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kurz assembleru od vývojářů FFmpeg
    Přece ffmpeg používá assembler jen pro kratší ručně optimalizované sekce, kde je nutný maximální výkon pro zpracování video formátů.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.