Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vojenský kyber-útvar U.S. Cyber Command (USCYBERCOM) byl nedávno oficiálně představen nejenom kyber-komunitě. Jeho kyber-úkolem je KYBER. KYBER se do oficiálního loga nevešel, proto tam byl vepsán pouze jeho md5 otisk "echo –n $KYBER | md5sum". Zjistěte oficiální KYBER (1 bod). Samozřejmě v něm bude zmíněna kyber-obrana vojenského kyberprostoru před kyberútoky. Při návrhu loga si někdo neuvědomil, že algoritmus md5 už není zcela bezpečný. Zjistěte jiný KYBER (100 bodů). Kdy bude muset být logo nejenom z kyber-politických důvodů pozměněno?
Tiskni
Sdílej:
Při návrhu loga si někdo neuvědomil, že algoritmus md5 už není zcela bezpečný.Chápu, že je to v sekci humor, ale stejně mi taková zavádějící formulace přijde nevhodná, neboť: 1) V našem švejkovském národě to jen posílí už nyní silné (a často mylné!) přesvědčení, že co voják, to blbec. 2) Je tam neodůvodněný předpoklad, že to chtěli utajit. 2) Odkaz na prolomený md5 je nesmysl, protože je to v principu útok proti slabému heslo a proti tomu není žádný kryptografický systém odolný, i když prolomený není. Dát si tam haš svého úkolu, to je jako když si člověk dá jako heslo jméno svojí manželky - v takovou chvíli sebelepší systémy, které útočníkovi umožňují zkoušet hesla, nemají možnost něco zachránit. 4) Odkaz na prolomený md5 je nesmysl, protože na nalezení zdrojového textu byl md5 prolomen zatím jen teoreticky, takže v praxi je ještě určitým způsobem bezpečný. Reálná prolomení se týkají nalezení modifikovaného zdroje, když už nějaký zdroj mám.