V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Ve článku na Linux.com se předvádí použití výsledků práce Bash Debugger Project. Bashdb poskytuje programátorům v Bashi možnosti ladění blízké schopnostem běžných debuggerů například pro C.
Tiskni
Sdílej:
To by mě zajímalo, na co debugger pro bash s možnostmi debuggeru pro C, když bash nemá možnosti C
A porč by bash neměl mít možnosti C?
Já si zase myslím, že C má větší možnosti
Já si zase myslím, že C má větší možnosti …
… na debuggování rozhodně
bash i C jsou turing complete pokud vim ...
Nehodlám ztrácet čas :)
Bash je pro mě dobrý na blbosti, ale pro reálné programování ne. Vždycky jsem se orientoval na jazyky, které mohu využít ve více oblastech (Python, LUA, Javascript, C/C++, C#).
Ano neumím bash, klidně to přiznám a nemám s tím problém
A javascript ? Je to jediná možnost jak psát "nativní" skripty pro web, to je snad obrovské využití, ne ? Navíc je to univerzální jazyk, který se dá embeddovat do aplikace (např. pomocí V8 nebo Spidermonkey), použít pro skriptování - GameMonkey, QtScript nebo ActionScript. Já nemůžu totiž za to, že vidím na netu cool hlášky typu "nesnáším javascript", a to většinou od lidí, co začnou brečet při prvním problému (a je to většinou kvůli prohlížeči a né JS)
Ve zkratce, javascript je pro mě skriptovací jazyk s C syntaxí, což je mi sympatické.
Ale abych se vrátil k tomu bashi, já ho vidím jako shell, který mi pomáhá pracovat a orientovat se v systému a nic víc jsem od něj nikdy nechtěl. Na skriptování používám python, který běží nativně i pod Windows a to je pro mě třeba výhoda (protože ve Windows trávím hodně času).
Zajimave jak se ozvaly hlasy o cecku ale nikdo nehodil zminku o tom nejlepsim programovacim jazyce na svete, jazyce ve kterem udelate vsechno od celofiremniho systemu pres AI humanoidniho robota az po linuxovy driver hardwaroveho generatoru nahodnych cisel, jazyk vsech hackeru, genialnich mozku a vsech kteri to nekam dotahli - COBOL