Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nová verze programovatelného robota z řady Lego Mindstorms, vhodná například pro výukové účely na základních a středních školách, je založena na Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
pouze pro woknous nebo mac
http://mindstorms.lego.com/en-US/News/ReadMore/Default.aspx?id=351333Dobry den, Jane, Dekujeme, ze jste kontaktovali LEGO® Direct. S Vasim dotazem jsem se obratila na naseho specialisty a ten mi prave poslal mail, ze Vase EV3 by melo s Linuxem fungovat bezvadne, protoze v podstate byly dilkz na Lynuxu programovane. :) Nabidl mi take pro Vas odkaz na clanek, kde je mozne vycist vice informaci. http://mindstorms.lego.com/en-us/News/ReadMore/Default.aspx?id=476243 Preji krasny den, v pripade dalsich otazek nas prosim opet kontaktujte. S pratelskym pozdravem, Tereza LEGO Service Chcete-li odpovedet na tuto zpravu, kliknete na tlacitko "reply" ve Vasem mailovem programu. Prosime Vas, nemente predmet zpravy, protoze to muze zpusobit zpozdeni odpovede na Vas dotaz. Navic prozatim neprijimame zadne prilohy poslane s Vasim emailem. Radi bychom Vas pozadali o spolupraci ohledne zlepseni naseho servisu, a to ucasti na kratkem pruzkumu (ctyri otazky v anglictine). Dekujeme. http://www.econsumeraffairs.com/lsi/ensurvey.html?F1=032535501AMůj dotaz byl:
//I am typing in CZECH language// Dobrý den, Zaujal mě váš produkt : http://mindstorms.lego.com/en-us/Default.aspx (MINDSTORMS) a chci se zeptat, zda ten program pro učení robota bude k dispozici i pro linuxové uživatele (UBUNTU nebo DEBIAN nebo OPENSUSE nebo FEDORA nebo MAGEIA nebo SABAYON)? Děkuji