Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Společnost LG odkoupila operační systém webOS od HP. Necílí ale na mobilní telefony, nýbrž na "chytré TV".
Tiskni
Sdílej:
Ubuntu to ma vypnutelnyale má to tam a mělo to defaultně zapnuté což by si ani MS nedovolil. Copak Ubuntu dělá něco pro KDE? Opičí se a bere si vše od Suse. Televizní karty? Ale to určitě ne, to dělá V4L a většina karet co jsem měl v Linuxu na Suse/Fedoře fungovala celkem slušně a nevím o tom, že by tyto drivery vyvíjel někdo z Bubuntu. Před pár lety jsem zkoušel nějaké Kubuntu a moje tv karty nebyla rozpoznána a i když jsem ji dal správný FW tak nic. Když jsem na tom stroji najel do Suse tak mi Yast sdělil, že musím nainstalovat FW a drivery což se stalo a vše chodilo. Bez nějakého kompilování a re-patchování win driverů jak to mělo Buntu. Ubuntu == šmírovací SW do každé televize tak to určitě ne.
Pripadne ze pre Ubuntu vznika hromada navodov a manualov, ktore su aplikovatelne aj na Debian?To už roky není pravda.. díky ubuntím rychlopatchům už mnoho (většina) návodů pro bubuntu je jen pro bubuntu, zbytek tvého zvratku ti už vyvrátili druzí..
V kernel teamu Canonicalukaždá distribuce používá upravený kernel ... a na to jistě každá má své lidi.
každá distribuce používá upravený kernelTo neni pravda, treba Slackware pouziva primo vanilkove jadro.
Kdyby se tenkrát snažil Palm dostat webOS, kam to jen šlo, nebo jen zaplavil svými zařízeními co nejvíce trhů (dlouho byl jen US only a i poslední zařízení s webOS se prodávalo snad jen v 10 zemích na světě), tak mohli být dnes úplně někde jinde.Pokud vím, tak apple jim(HP) zabránil vyrábět víc HW a tím zabránil expandovat, jak popisuješ. Tak holt funguje ten "svobodný trh".