Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Uživatel jménem DoctorBeet informuje na svém blogu, že chytré televize od LG (LG Smart TV) odesílají citlivé informace na servery LG. Pomocí Wiresharku monitoroval komunikaci mezi televizí a servery LG. O každém přepnutí televizního kanálu jsou servery informovány. Při připojení USB disku jsou na servery odeslány názvy souborů nacházejících se na disku. LG sbírá tyto informace, aby mohlo nabízet cílenou reklamu (LG Smart AD). Odesílání informací lze částečně v nastavení televize zakázat. Autor doporučuje zakázat komunikaci na firewallu.
Tiskni
Sdílej:
ktory bez funkcneho pripojenia na interent neumzonoval nahravat a prehravat z ext.disku.COZE ?!
Nádhera, asi si to hned poběžím koupit...ktory bez funkcneho pripojenia na interent neumzonoval nahravat a prehravat z ext.disku.COZE ?!
This really just happened: "Hello, LG support" "Hi, I'm calling about your smart TVs" "What is your address and postcode?" "Why do you need to know?" "In case we want to write to you" "It's excessive data collection that I am calling about..."
blacklist.append('LG')
print blacklist
>>> print blacklist
SyntaxError: invalid syntax
>>>
Ani ne…Já když se kouknu, od koho všeho bych nesměl kupovat, tak bych si asi nic nevybral. Například je na seznamu HP (backdoor), Epson (DRM), Samosung (DRM) a Canon (DRM, nepodpora Linuxu) a teď bych chtěl koupit tiskárnu…
Podle někoho je šmírování prospěšné:
Richard Posner publikoval v časopisu The Conversation text kritizující současnou posedlost soukromím. Podle něj např. sledování zákazníků při nákupech zvyšuje na všech stranách ekonomickou efektivitu. Ta mj. předpokládá, že strany účastnící se transakcí mají k dispozici maximum informací.
Aneb ItBiz coby nevysychající pramen IT humoru.
Ta mj. předpokládá, že strany účastnící se transakcí mají k dispozici maximum informací.Tak tak, obchodník má mít o zákaznících všechny informace, které chce. Zákazníci mají mít o obchodníkovi taktéž všechny informace, které chce. :D
Akoby nesčítanie niečomu zabránilo. Použili by sa matriky, udania, rasové profily...
Tá druhá veta to je čo? Maj názor aký chceš, ale ak ho prejavíš, tak ťa zastrelím? Podobná sloboda slova bola aj za komunistov, horšie to bolo so slobodou potom.