Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšla verze 0.7 knihovny pro přístup k Informačnímu systému datových schránek libisds, která implementuje přepodepisování starých zpráv, jež byly stvořeny bez časového razítka. Rovněž byl aktualizován řádkový klient Šigofumi, který ve verzi 0.3 vedle podpory přepodepisování vylepšuje sestavování nových zpráv a autorizovanou konverzi celých datových zpráv.
Tiskni
Sdílej:
Jak je v našem státě zvykem, ano i ne.
Pokud nekomunikujete v režimu správního řízení a nevystupujete v něm v roli orgánu veřejné moci, tak i nepodepsaný dokument se považuje za podepsaný (dokonce i když máte sekretářku, která to posílá z vaší schránky za vás). Tak pravý zákon o ISDS. V opačném případě podpis vyžaduje správní řád.
To ovšem nic neznamená, pokud zprávou (nebo jakkoliv jinak) přepravujete dokument, jehož původcem nejste. Pak musí mít všechny náležitosti jako vlastní podpis autora, razítko (nebo text „otisk razítka“ :) a podobně.
Jen aby nedošlo k mýlce – proklamované přepodepisování se týká jen datových zpráv a doručenek, které vznikly v době, kdy ISDS časová razítka do CMS nedával. Jedná se o služby ISDS. K prodloužení ověřitelnosti podpisu přidáním nového razítka k původnímu, kterému končí platnost, se tato služba (zatím) použít nedá.
Pokud ti jde právě o to, tak mám naplánován vývoj takového softwaru, který by dokázal ověřovat a vytvářet podpisy v režimu ADES zcela obecně bez ohledu na serializaci do CMS, XML nebo PDF. Ale kdo ví, kdy mi na to zbude čas.