V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Společnost Purism, která stojí za svobodu respektujícími laptopy Librem (zprávička), připravuje telefon, na kterém poběží GNU/Linux. Předpokládané parametry jsou CPU i.MX6 4x1.2GHz + Vivante GC2000, SSD a Wifi v M.2 slotu a hardwarové přepínače pro WebCam/Mic/GPS. Vyplnit lze dotazník ohledně požadovaných vlastností.
Tiskni
Sdílej:
Výhoda Miru je zas podpora Andridích ovládačov, pretože dnes nejaké 100% slobodné Linuxové na ARM hádam ani neexistujúPřímo na svých stránkách odkazují ovladač etnaviv. A pro Mali zase existuje Lima.
Pekné len koľko im bude trvať kým sa dostanú tam kde je dnes Ubuntu Touch?Udělat vlastní GUI nebude až tak těžké – jde spíš o aplikace – a tady by se hodila podpora spouštění již existujících aplikací pro Ubuntu a Android. Případně kdyby vytvářeli vlastní formát aplikací, tak by to chtělo umožnit je kompilovat i pro Ubuntu/Android = mnohem vyšší motivace pro tu platformu něco programovat, protože to poběží i jinde.
Najradšej by som mal klasické Xká, hoci beží tam Xmir, čo je medzivrstva a je to použiteľné, ale Xká to proste niesu.Xka jsem si užil na Freerunnerovi/Openmoku a TouchBooku… Má to svoje kouzlo, že tam spustíš klasické desktopové aplikace, a máš v kapse vlastně plnohodnotný počítač, ale pro praktické využití bych to klidně i oželel – ono to stejně chce mít aplikace navržené pro malý displej a dotykové ovládání (tomu aplikace pro desktop, které očekávají monitor, myš a klávesnici, moc nevyhovují).
V notebooku používají PureOS a vypadá to jako KDE/plasma a Debian.Gnome Shell. Qt si to celkove zazdilo s licenci a contribution agreement.
Poslal jsem jim pár tipů:
BTW zdá se mě to, nebo podle jedné možné alternativy chtějí mít non GSM telefon?