Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Vyšla jádra 2.6.32.52, 3.0.15 a 3.1.7. Obsahují opravu problému při probouzení. Pokud se vás tento problém netýká, nemusíte aktualizovat.
Tiskni
Sdílej:
1. Připadá vám, že od 29.11. (3.0.12 a 3.1.4) resp. 8.11. (2.6.32.48) uplynula tak strašně dlouhá doba, že je adekvátní psát "konečně"?
2. Připadá vám jako důvod k radosti, že se do stable jader dostala tak nepříjemná chyba, že bylo nutné narychlo vydat neplánovanou opravu?
Ad 1: verze, které uvádím, vyšly pouhých 35 dnů před těmi, o kterých je tato zprávička, a byly také označeny jako "opravujeme jeden kokrétní problém, pokud se vás netýká, nemáte důvod upgradovat."
Ad 2: obvykle se před vydáním nové stable verze nějakou dobu sbírají patche (vesměs backporty důležitých oprav) a když Greg usoudí, že už jich je dost, pošle jejich seznam do LKML k review a pokud nejsou námitky, vydá po pár dnech novou verzi. Pokud se krátce po vydání nového stable jádra přijde na chybu, která je závažná a poškozuje velké množství uživatelů, vydá se ihned oprava (často spočívající jen v tom, že se revertuje patch, který regresi způsobil). To samo o sobě naznačuje, že se takto postupuje u problémů, které jsou závažnější než ty, které řeší běžné patche ve stable verzi.
U "normálních" verzí by teoreticky také mohlo být "pokud nepoužíváte nic, co opravují následující commity, nebo se vás ty problémy netýkají, upgradovat nemusíte", ale protože těch oprav bývá i několik desítek, vypadalo by to trochu divně a navíc by často nemuselo být na první pohled jasné, koho se oprava týká a koho ne.