Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Vyšel Linux 2.6.34 (LKML). ChangeLog má přes 6,1 MiB. Byly přidány dva nové souborové systémy: distribuovaný souborový systém Ceph a souborový systém pro flash zařízení LogFS. Řada vylepšení byla provedena v souborovém systému Btrfs. Z dalších novinek a vylepšení lze vybrat zrychlení síťování v KVM nebo přidání základní podpory pro grafické karty Radeon Evergreen (Radeon HD 5xxx). Uživatelé notebooků se dvěma grafickými kartami (nevýkonná integrovaná s nízkou spotřebou a výkonná se spotřebou vyšší) si mohou teď kartu vybírat za chodu systému. Pořád je ale nutný restart X serveru. Více na Kernel Newbies.
Tiskni
Sdílej:
LogFS is a filesystem designed for storage devices based on flash memory (SDD hard disks, USB sticks, etc). It is aimed to scale efficiently to large devices. In comparison to JFFS2, it offers significantly faster mount times and potentially less RAM usage. In its current state it is still experimental.
Není to poněkud zavádějící? Dnešní flashdisky, SSD disky a SD karty mají (pokud vím) firmwarovou abstrakci klasického disku, takže ještě jedna vrstva nad tím (LogFS) toho moc nepřinese. Využití bych viděl např. ve spolupráci s MTD subsystémem u "raw" flash pamětí.
Co to znamená "není pro běžné uživatelé".
Podle commitu hádám, že něco jako "dostal jsem svůj kód do upstreamu, v dalším release možná začne fungovat"