Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Byl vydán nový Linux Mint. Dle DistroWatch nejoblíbenější linuxová distribuce. Verze 14 jménem Nadia přináší MATE 1.4 a Cinnamon 1.6. MDM podporuje témata z GDM 2. Vrátil se Gedit 2.30. Aktuální seznam balíčků. Více informací v přehledu novinek a poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Z citace jste úmyslně vyhodil první větu "The DistroWatch Page Hit Ranking statistics are a light-hearted way of measuring the popularity of Linux distributions and other free operating systems among the visitors of this website."
Je to takový jejich veselý způsob měření popularity. Samozřejmě jsem mohl místo "Dle DistroWatch nejoblíbenější linuxová distribuce" napsat "Linuxová distribuce jejíž stránku na DistroWatch návštěvníci DistroWatch navštěvují nejčastěji". Popravdě řečeno jsem měl něco podobného napsáno. Před odesláním zprávičky jsem větu prostě zjednodušil. Čtenáři AbcLinuxu jistě vědí, co znamená "Dle DistroWatch nejoblíbenější".
Ne, to je čistě zdůraznění, že nejde o popularitu systému. Pokud na stránce X bude mít žena Y nejnavštěvovanější profil (daný tím, že o ní vychází články, že má 10cm klitoris), nebude to v žádném případě znamenat, že ta žena je nejpoužívanější a nejpopulárnější.
Za druhé, jako uživatel systému XYZ nemám důvod klikat na profil svého systému, ale projdu si profil systému úplně jiného, čímž mu podle vás zvyšuju popularitu. Takže to mé kliknutí budete považovat za znak toho, že já používám systém, o kterém si něco čtu? Ale no tak. Prostě DistroWatch není měřítkem popularity, ale míry zvědavosti.
Jenže ono to není ani tak "Dle DistroWatch nejoblíbenější", jako spíš "na DistroWatch nejsledovanější", případně "na DistroWatch nejhledanější". To, že se o nějakou distribuci zajímám, ještě neznamená, že je moje oblíbená. A už vůbec ne, že ji stabilně používám.
Příklad:
Používám CentOS, protože jsem konzerva. Ale příležitostně sleduji vývoj (a čas od času nastartuji Live) např. Fedory nebo Ubuntu. Abych měl přehled, kam směřuje mainstream. Výsledkem je, že "té své" distribuci na DW nepřidám ani bod, ale jiným, které pro mě mají hodnotu pouhého reprezentanta určitých vývojových tendencí, ty body občas přihrávám.