Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byl vydán Linux Mint 16 s kódovým označením Petra. Linux Mint 16 vychází 6 měsíců po vydání Linux Mint 15 s kódovým označením Olivia (zprávička). Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu 16 s prostředím Cinnamon a druhé o vydání Linux Mintu 16 s prostředím MATE. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE).
Tiskni
Sdílej:
To bylo v Linux Mintu naposled (asi 15) vazne rozkopano a k pouziti to nebylo. Nicmene s prichodem Cinnamon 2.0 se (doufejme) vsechny zastarale komponenty presunou do svych specialnich cinnamon-balicku pod jinym jmenem, takze sance, ze Mint nebude rozbijet Gnome je vyssi.
Vzhledem k omezenym zdrojum Mintu/Cinnamonu (1 developer?), si myslim, ze na Gnome spin muzeme zapomenout. Coz je tak nejak skoda, protoze Mint a Gnome je neco, co bych i byl schopen doporucit zacatecnikum.
V minule verzi jsem Gnome Shell na Mintu v poradku pustil, takze uz tehdy tam byl. Nicmene nektere komponenty byli zmrseny nebo ponechany zastarale, a tak dochazelo k havariim.
Gnome Shell se od doby, kdy vzniknul Cinnamon, vyvynul a mnoho "detskych" nemoci vylecil, coz se neda jednoznacne rict o Cinnamonu, ktery se svymi problemy bude kdo vi jak dlouho potykat.
poradte mi prosim nejakou blbuvzdornou distribuci s co nejlehcim GUIXubuntu? Lubuntu?
starani se o sys. mi zabiralo moc casu a to si nemuzu dovolit.Co konkrétně dělalo takové problémy? Nechci to nijak zpochybňovat, jen mě zajímá, s čím mají lidi od jiných distribucí problémy. Osobně mám několik počítačů, do kterých prostě nevrtám a tam mi Fedora běží bezúdržobě. Jen jednou za půl roku spustím FedUp. Může to být i nezvykem. Když jsem používal Ubuntu, taky mi byl mnohem bližší Debian a chvíli mi trvalo, než jsem se sžil s Fedorou. Dnes to mám tak, že v Debianu už se moc neorientuju a raději dávám přednost CentOS.
No, hodně těch problémů je způsobeno právními omezeními. V tom mají výhodu projekty jako Mint, na kterých si nikdo nic nevezme a tak na to můžou kašlat. Debian a Fedora už jsou ale dost velké projekty na to, aby si na nich nebo na subjektech, které je používají, patentoví trollové něco vzali, takže se musí držet hodně zkrátka.
U Fedory je to taky hodně ovlivněné prostředím. GNOME a KDE jsou oficiálně podporované. Red Hat platí vývojáře, aby ty prostředí udržoval a vyvíjel, řeší se tam usability, blokující chyby. Xfce a ostatní prostředí jsou ve Fedoře čistě záležitostí komunity, takže tam hodně záleží, jak si to daná komunita udělá a kolik mají dobrovolníků. Podle toho se může kvalita a odladěnost dost lišit.