OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Byl vydán Linux Mint 16 s kódovým označením Petra. Linux Mint 16 vychází 6 měsíců po vydání Linux Mint 15 s kódovým označením Olivia (zprávička). Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu 16 s prostředím Cinnamon a druhé o vydání Linux Mintu 16 s prostředím MATE. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE).
Tiskni
Sdílej:
To bylo v Linux Mintu naposled (asi 15) vazne rozkopano a k pouziti to nebylo. Nicmene s prichodem Cinnamon 2.0 se (doufejme) vsechny zastarale komponenty presunou do svych specialnich cinnamon-balicku pod jinym jmenem, takze sance, ze Mint nebude rozbijet Gnome je vyssi.
Vzhledem k omezenym zdrojum Mintu/Cinnamonu (1 developer?), si myslim, ze na Gnome spin muzeme zapomenout. Coz je tak nejak skoda, protoze Mint a Gnome je neco, co bych i byl schopen doporucit zacatecnikum.
V minule verzi jsem Gnome Shell na Mintu v poradku pustil, takze uz tehdy tam byl. Nicmene nektere komponenty byli zmrseny nebo ponechany zastarale, a tak dochazelo k havariim.
Gnome Shell se od doby, kdy vzniknul Cinnamon, vyvynul a mnoho "detskych" nemoci vylecil, coz se neda jednoznacne rict o Cinnamonu, ktery se svymi problemy bude kdo vi jak dlouho potykat.
poradte mi prosim nejakou blbuvzdornou distribuci s co nejlehcim GUIXubuntu? Lubuntu?
starani se o sys. mi zabiralo moc casu a to si nemuzu dovolit.Co konkrétně dělalo takové problémy? Nechci to nijak zpochybňovat, jen mě zajímá, s čím mají lidi od jiných distribucí problémy. Osobně mám několik počítačů, do kterých prostě nevrtám a tam mi Fedora běží bezúdržobě. Jen jednou za půl roku spustím FedUp. Může to být i nezvykem. Když jsem používal Ubuntu, taky mi byl mnohem bližší Debian a chvíli mi trvalo, než jsem se sžil s Fedorou. Dnes to mám tak, že v Debianu už se moc neorientuju a raději dávám přednost CentOS.
No, hodně těch problémů je způsobeno právními omezeními. V tom mají výhodu projekty jako Mint, na kterých si nikdo nic nevezme a tak na to můžou kašlat. Debian a Fedora už jsou ale dost velké projekty na to, aby si na nich nebo na subjektech, které je používají, patentoví trollové něco vzali, takže se musí držet hodně zkrátka.
U Fedory je to taky hodně ovlivněné prostředím. GNOME a KDE jsou oficiálně podporované. Red Hat platí vývojáře, aby ty prostředí udržoval a vyvíjel, řeší se tam usability, blokující chyby. Xfce a ostatní prostředí jsou ve Fedoře čistě záležitostí komunity, takže tam hodně záleží, jak si to daná komunita udělá a kolik mají dobrovolníků. Podle toho se může kvalita a odladěnost dost lišit.