V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Slashdot upozorňuje na port Linuxu na grafickou kalkulačku TI-Nspire CX. Na kalkulačce lze spustit dokonce X server a tedy i kalkulačku xcalc (calcception). Ukázkové video s "links -g" na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
uz jen kvuli velikostiNo, to je pravda. I když stejně s sebou všude tahám notebook.
baterii aby to dokazalo bezet dlouho jak tato kalkulackaBěžně chodíš provozovat vědecké výpočty na grafické kalkulačce do pralesa bez zásuvek?
Používáš běžně kalkulačku někde, kde nejsou nejbližší zásuvky kilometry daleko?No, lentilkovou (případně „vědeckou“ - obohacenou o trigonometrii) kalkulačku řekněme, že ano, ale grafující určitě ne.
Ačkoli podle tvé první poznámky soudím, že jsi na místě, kde není poblíž elektrická síť, možná ani v životě nebyl...Skoro
V praci pouzivam taky obcas kalkulacku a rozhodne nepotrebuju, abych se musel priblizit na 2 metry k liste, kde je zasuvka a navic z tech 6ti co mam, jsou 3 do pc (2 monitory, pc)…
Nokia N8 has AMOLED 360x640 pixels DSI LCD. Replacement screen is about ~$35, another ~$25 for Multitouch Synaptics T1021A touchscreen (I2C + interrupt IO, no docs/drivers).Rpí stojí $35, takže dohromady $70. Kalkulačka stojí $170, takže tlačítka, plošňák a krabička by musely dohromady stát $100, což by bylo více než polovina ceny kalkulačky a i více než cena jednoho Rpí s LCD.
ten plosnak ti navrhne kdo? Kdyz si spocitas, kolik casu ti to sezere.Plošňák mě navrhne návrhář plošných spojů, stejně jako to dělal jeho kolega na Rpí nebo na TI kalkulačce. A to za zhruba stejnou cenu (oproti Rpí nebudou mechanicky náročné konektory, ale zase budou plošky na membránový tlačítka). Tenhle argument je ale tak i proti TI kalkulačce, neboť tam plošňáky s tlačítkama navrhovali už desítky let a minimálně v tom budou mít praxi. Jejich cena plošňáku by pak neměla být vysoká, ale je.
a ty plasty okolo ti vyrobi kdo?To nevím, asi designér? Podle zbylé ceny na TI kalkulačce to vypadá, že ale dělaj každou kastli pilníkem manufakturně
rpi te s postovnym
o porovnání výrobní cenyJá Rpí kupovat nechci, jen ho používám jako min(ceny_desek). Pokud by se to vyrábělo sériově. Tak poštovné bude zanedbatelné.
klavesnice rekneme 300To se mi zdá moc. To bych si radši koupil tři tyhle. Vtipný, že bych měl víc plastu, kontaktů a membrány než kolik má krabička a tlačítka u TI
ale furt mi tam chybi nejak ta vydrz na baterie.Koukal jsem se ještě jednou na wikipedii (tentokrát pozorně) a je to slabota. Chápu, že to není segmentová Casio, ale že to musí mít 1060mAh akumulátor to je docela overkill :-O. S tím ale jde ruku v ruce vyšší spotřeba no. Zahlídl jsem nějakej text, kde psali, že baterie vydrží při průměrném studentském používání až dva týdny a při denním intenzivním používání asi pět dní. To se už spotřebě Rpí docela blíží (zvlášť pokud by se podtaktovala). Pokud má ten akumulátor 3.6V, tak má zhruba 3.6Wh. Čili Rpí by na to jelo kolik, hodinu/dvě? Na druhou stranu kalkulačka zřejmě nebude fungovat jako přehrávač HD filmů, takže vlastně pokud nikdo nezadá přerušení z klávesnice, tak může být procesor plně uspaný. To by mohlo jít udělat i na Rpí.