Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Steve Chamberlin představil (YouTube) svůj malý počítač s Linuxem, jenž pojmenoval 68 Katy. Jádrem počítače postaveného na nepájivém poli (breadboard) je procesor Motorola 68008. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Troška nostalgie. Připomíná mi to testování uCLinuxu 2.0 včetně podpory síťové karty na naší desce MO_CPU1 (zdokumentované v diplomové práci Michala Sojky z roku 2003)
Desky se stále ještě pro reálné robotické aplikace používají, ale přesto, že Linux na ní chodil, tak to byl jen pokus a vzhledem k overheadu to nemá kromě získávání smysl. Udržuji pro desky podporu pro RTOS RTEMS, který je dostupnému množství paměti přiměřenější, ale hlavní aplikace robotického kontroléru je napsaná natvrdo na HW s řídicí smyčkou v přerušení a vlastní regulátory jsou zoptimalizované v assembleru, aby se řízení osmi os na 1 kHz stíhalo. V dnešní době ale přecházíme a používáme ARMy Cortex-M4F a Cortex-A8.
Co se týče řady Motorola 683xx, tak je byl z mého pohledu nepřátelštější mikrokontrolér, co znám. Žádná překvapení, periferie chodily tak jak bylo v manuálu a manuál byl dokonale strukturovaný. Například SPI řadič jsem podle manuálu naprogramoval na několik periodických přenosů s různými parametry a výsledek chodil hned na první spuštění. Současné manuály často psané v Číně a nebo odbyté s neúplným popisem registrů a koncepce jsou proti tomu neštěstí. Potom ještě postupně vyjdou errata, kde se člověk dozví, že v každé periferii jsou alespoň dvě chyby, které za určitých okolností vedou k nedefinovanému chování. Prostě M68k byla jiná doba, pomalejší, ale s důrazem na spolehlivost.
No nic tak zpátky k LPC1778 a druhému koprocesoru který máme navržený v FPGA. Už to umí víc než naše dřívější systémy, mnohem rychleji a alespoň ta část na ARMu je celá v C, ale do preciznosti a míře otestování starší aplikace to má ještě daleko. Jinak na LPC také existuje uCLinux, ale čas s tím ztrácet nebudeme. To je lepší už i RPi nebo raději AM335x nebo i.MX5x/6. RTEMS nám na tom naopak chodí pěkně.
A navíc zajímavou periférii: 2ks vestavěných Microdrivů. Vsadím se, že pro ty blokové ovladače do jádra ještě nikdo ani nezkusil napsats/blokové/páskové/
crw-rw---T 1 root tape 9, 128 Nov 3 09:18 /dev/nst0 ^
$ ls -alh /dev/st0
brw-rw---- 1 root operator 5, 0 May 3 2011 /dev/st0
Je pravda, ze kdyz se pristupuje na pasku primo, tak je to znakove. Ma to v Unixu dvoji interface.