Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Přesně před 32 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
Tiskni
Sdílej:
Imho NT kopiruji OS/2Nevím jestli to nebylo jen blbě formulováno, ale kdo neví, ať se podívá, kdo byli autoři OS/2...
Já jsem při podobném postupu docela bojoval při změně z MBR na GPT
Ale neměnil bych. Nejen možnost přizpůsobení, ale žádný vendorl locking.
Za mne úžasná svoboda, kterou nic nenahradí.
Kdyz mi bylo 18 tak jsem prispival do nekolika open source projektu. Pak clovek zalozi rodinu a nastane realita kdy budto jses idealista nebo realista. Ano, muzes bydlet v pronajatem 2+kk nebo nemit rodinu ale realita u me je takova ze misto prispivani do oss jsem se radsi rozhodl vydelavat.Rodinu mám, bydlení vlastní, ale Linux používám stále spokojeně a i ten OSS příspěvek či vlastní projekt se občas nějakej podaří. Tak nevim, co dělám špatně.
Mimochodem, v Excelu je bug z roku 1979, a nikdy opraven nebude.To je ten legendarni bug, o kterem pise i Benes ve svych knihach, ze? Prvni tabulkovy procesor se objevil na konci roku 1979, Microsoft svuj Multiplan vydal v roce 1982 a prvni verze Excelu se objevila v roce 1985. Takze je evidentni, ze v roce 1979 byl Excel naprosto bez chyb a radovan tu jede svoje fakenews jako obvykle.
Velká gratulace! Jsme spolu už dlouho
PS: Trochu nostalgicky jsem si při té příležitosti zavzpomínal na začátky s fvwm.
Hm, když na to tak koukám, bylo to spíš twm. Fvwm přišlo až pak