Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Letošní konference LinuxDays proběhne 3. října a pouze online. Můžete hlasovat o přednáškách. Po 15. září bude zveřejněn program.
Tiskni
Sdílej:
neboj nic se mi nestalo jenom nato prostě kašlu :D ;D
ale na flašku s alkoholovou dezinfekcí ti stačí to brčko pod rouškou ne?? :O :D ;D ;D
Sestavte si Fedoru na míru, třeba pro cloudTo už pak nebude Fedora.
Omlouváme se za komplikace, ale jinak to letos bohužel nejde.Omlouvat se nemusíte, stačí, když se přizpůsobíte nové situaci a zajistíte občerstvení i pro vzdálené účastníky. Pošta stále funguje, kromě toho je tu spousta dalších firem, které umí doručit balíček s občerstvením. Myslím, že rozumným minimem by byla malá termoska s kávou a pár chlebíčků. Řízky a ovoce samozřejmě potěší taky. S takovýmto zázemím není problém zhlédnout pár přednášek a třeba i poslat nějaký dotaz přednášejícímu, aby měl pocit, že je na konferenci a má kontakt s publikem. Mimochodem, uvažovali jste o doručování pomocí dronů? Jsou tu projekty jako AdruPilot nebo PX4 - to by myslím bylo zajímavé a mělo souvislost i s tématem konference. Řada mých vrstevníků dnes raději ani nevychází z bytu, ale otevřít okno a přijmout balíček od dronu většinou není problém. Případně dron může složit náklad na balkón, kde lze ty věci snadno vydezinfikovat nebo nechat chvíli v karanténě. Také bych doporučoval přejmenovat akci na GNU/LinuxDays, protože o jádru (kernelu) tam těch přednášek je minimum a většina se týká celého operačního systému. A kromě "streamování" po tzv. internetu by nebylo špatné dělat přenos i rádiem - asi by to chtělo se domluvit s ČTU na dočasném licencování nějaké frekvence, ale na tu chvilku by to snad neměl být problém. Ne všichni totiž mají doma internet. Spousta, hlavně dříve narozených, občanů komunikuje s okolím právě prostřednictvím rádia. Někteří chodí přes PR na BBS, ale nejrozšířenější je stále hlasová komunikace a morseovka. Teď máte jedinečnou příležitost dokázat, že mladá generace není tak bezohledná a omezená, jak se říká!