V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Mnoho z nás si přeje mobilní telefon poháněný Linuxem. Tom Sanders na LinuxWorldu upozornil, že od těchto zařízení nemůžeme očekávat takovou svobodu používání, jakou nám dává Linux na PC. Něco takového by se totiž nemuselo líbit regulačním orgánům.
Tiskni
Sdílej:
Developers could also break into the phone to change the user interface,...No a? Je to jeho telefon, tak si může udělat UI, jaké chce.
...or enable services such as roaming or wireless data to which they do not subscribe.Tak tohle by si měl pohlídat operátor, ne?
Developers could seek to improve a handset's reception by boosting the signal strength,...Jaká je problém omezit maximální výkon v hardwaru?
...or instruct the radio to increase the frequency at which it contacts the cellular transmitter.Čímž by telefon velmi efektivně odstřihl sám sebe od sítě. Jestliže mají výrobci z něčeho strach při otevřeném Linuxu v mobilu, tak je to jenom možnost prozrazení, co v tom mobilu zkazili a musí to obcházet softwarem.
Nevím, jak ten článek souvisí s DRM, ale je to fakt blábol.Ano, je to opravdu totální FUD-makerský blábol. Ale s DRM to souvisí velmi úzce, v tom článku je sice přímo zmíněno jen tady:
Developers could also break into the phone to change the user interface, crack digital rights management technology or enable services such as roaming or wireless data to which they do not subscribe.Ovšem faktem je, že bez DRM nemůžou nijak samotnou možnost např. nahrání nového kernelu omezit (pokud tedy ten kernel nebude v ROM nebo nebude použito jiné podobné totální hardwarové omezení, které by zamezilo i nahrání nového opraveného firmwaru přímo od výrobce). S DRM ovšem mohou zajistit, že telefon naběhne pouze s binárkou digitálně podepsanou od výrobce, takže to že ten telefon běží na opensource systému pak člověku může být zcela ukradené, protože svoje opravy tam stejně nemůže dostat. A to se nemusí týkat jen kernelu a podobných low-level věcí, výrobce může takto zamezit i používání jiných aplikací než těch digitálně podepsaných přímo od něj. A bohužel jak je vidět v případu Motoroly, oni by takové jednání docela rádi, mají rádi totální kontrolu nad svými zákazníky. Tohle právě řeší GPL v. 3, takovéto výše popsané jednání je přímo licencí znemožněno. A je tomu tak dle mého názoru správně, protože DRM použité tímto způsobem likviduje svobody, které GPL poskytuje.
$$$ a licence. V sw je to prostě výrazně levnější. Navíc pokud to umožní překročit limity, tak nedostane homologaci (nebo jak se tomu nadává, IANAL)Developers could seek to improve a handset's reception by boosting the signal strength,...Jaká je problém omezit maximální výkon v hardwaru?
Totéž. Dokážete si (lehce přitaženo za vlasy) představit masově prodávaný telefon, který by mohl jednoduše vysílat v pásmu řízení letového provozu?...or instruct the radio to increase the frequency at which it contacts the cellular transmitter.Čímž by telefon velmi efektivně odstřihl sám sebe od sítě.