Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mnoho z nás si přeje mobilní telefon poháněný Linuxem. Tom Sanders na LinuxWorldu upozornil, že od těchto zařízení nemůžeme očekávat takovou svobodu používání, jakou nám dává Linux na PC. Něco takového by se totiž nemuselo líbit regulačním orgánům.
Tiskni
Sdílej:
Developers could also break into the phone to change the user interface,...No a? Je to jeho telefon, tak si může udělat UI, jaké chce.
...or enable services such as roaming or wireless data to which they do not subscribe.Tak tohle by si měl pohlídat operátor, ne?
Developers could seek to improve a handset's reception by boosting the signal strength,...Jaká je problém omezit maximální výkon v hardwaru?
...or instruct the radio to increase the frequency at which it contacts the cellular transmitter.Čímž by telefon velmi efektivně odstřihl sám sebe od sítě. Jestliže mají výrobci z něčeho strach při otevřeném Linuxu v mobilu, tak je to jenom možnost prozrazení, co v tom mobilu zkazili a musí to obcházet softwarem.
Nevím, jak ten článek souvisí s DRM, ale je to fakt blábol.Ano, je to opravdu totální FUD-makerský blábol. Ale s DRM to souvisí velmi úzce, v tom článku je sice přímo zmíněno jen tady:
Developers could also break into the phone to change the user interface, crack digital rights management technology or enable services such as roaming or wireless data to which they do not subscribe.Ovšem faktem je, že bez DRM nemůžou nijak samotnou možnost např. nahrání nového kernelu omezit (pokud tedy ten kernel nebude v ROM nebo nebude použito jiné podobné totální hardwarové omezení, které by zamezilo i nahrání nového opraveného firmwaru přímo od výrobce). S DRM ovšem mohou zajistit, že telefon naběhne pouze s binárkou digitálně podepsanou od výrobce, takže to že ten telefon běží na opensource systému pak člověku může být zcela ukradené, protože svoje opravy tam stejně nemůže dostat. A to se nemusí týkat jen kernelu a podobných low-level věcí, výrobce může takto zamezit i používání jiných aplikací než těch digitálně podepsaných přímo od něj. A bohužel jak je vidět v případu Motoroly, oni by takové jednání docela rádi, mají rádi totální kontrolu nad svými zákazníky. Tohle právě řeší GPL v. 3, takovéto výše popsané jednání je přímo licencí znemožněno. A je tomu tak dle mého názoru správně, protože DRM použité tímto způsobem likviduje svobody, které GPL poskytuje.
$$$ a licence. V sw je to prostě výrazně levnější. Navíc pokud to umožní překročit limity, tak nedostane homologaci (nebo jak se tomu nadává, IANAL)Developers could seek to improve a handset's reception by boosting the signal strength,...Jaká je problém omezit maximální výkon v hardwaru?
Totéž. Dokážete si (lehce přitaženo za vlasy) představit masově prodávaný telefon, který by mohl jednoduše vysílat v pásmu řízení letového provozu?...or instruct the radio to increase the frequency at which it contacts the cellular transmitter.Čímž by telefon velmi efektivně odstřihl sám sebe od sítě.