Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
ESET informuje o malwaru Linux/Mumblehard. Podrobná jednadvacetistránková analýza v PDF. Servery infikované tímto nežádoucím softwarem sloužily / slouží k rozesílání spamů minimálně posledních 5 let. ESET koupil jednu z domén, na které původně běžel C&C server. Za 7 měsíců bylo navázáno spojení z 8867 unikátních IP adres. V průběhu jednoho dne to bylo nejvíce 3292 unikátních IP adres. Hlavní komponenty Linux/Mumblehardu byly napsány v Perlu a schované v binárních souborech typu ELF. Zadní vrátka (backdoor) byla aktivována pomocí crona. Pro jistotu se doporučuje zkontrolovat obsah souboru crontab.
Tiskni
Sdílej:
They are both written in Perl and feature the same custom packer written in assembly language.Tak to jsem nějak nepochopil. Něco jako Perl s inline assemblerem? :-O
... there are two plausible infection vectors used to spread Mumblehard. The most popular vector seems to be the use of Joomla and Wordpress exploits.Uspesne tazeni webarskych smudlu k lividaci povesti Linuxu
No ja delam v Djangu/Flasku a v Nette co se webu tyce:
https://www.weby.cz
https://shootingpeople.org/ (jen casti kde se pouziva bootstrap, mix symfony a djanga)
https://mail.sigmapumpy.com:1025/
http://dravencms.salamek.cz/ (a projekty odvozene od tohoto CMS -- Moje CMS postavene na Nette)
...je toho vic
Co jsem potkal Wordpress:
http://divine-warfare.com/ same problemy se spamem... a web je vice mene tak o hovne (nastesti se uz pracuje na django verzi)
Co jsem potkal drupal:
http://www.vsezpapiru.cz/ ktery nasazuje nejmenovany RedWeb... (Ja jsem tam tehdy implementoval jen tohle
http://www.vsezpapiru.cz/zakazkovylist) ten web uz tak 6x prohucel (spam, hack serveru a kdo vi co vsechno)
A Joomla projekty se kterymi jsem mel neco spolecneho nastesti vsechny zdechly
Provozní náklady na virtuální servery jsou v dnešní době pod hranicí rozlišitelnosti businessu.Náklady na provoz serveru možná, ale správa už tak levná nebude. Druhá otázka je, kolik se pro který jazyk sežene programátorů (vzácnější zdroje bývají dražší.) A pak taky jestli nakonec použití ne-PHP přinese nějaké výhody, které vyváží (o více či méně) vyšší cenu.
Náklady na provoz serveru možná, ale správa už tak levná nebude.Což je taky jediný důvod, proč komentář v tomto bodě nekončí.
Druhá otázka je, kolik se pro který jazyk sežene programátorů (vzácnější zdroje bývají dražší.) A pak taky jestli nakonec použití ne-PHP přinese nějaké výhody, které vyváží (o více či méně) vyšší cenu.To jsou jistě zajímavé otázky, ale jejich řešení jsem se v životě zcela vyhnul a plánuju u toho zůstat i nadále. Pro mě je důležité, abych v PHP nemusel psát já, spravovat servery pro PHPkáře mi ovšem nijak zvlášť nevadilo.