Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Mapy Google dnes slaví 20 let. Spuštěny byly 8. února 2005. Svět se přesunul od papírových map k digitálním. A ke Street View, Live View, Immersive View, …
Tiskni
Sdílej:
Ono je pravda že OSM na Sahare toho veľa neukážeAle když je to potřeba, tak právě OSM se používá pro humanitární mapování (např. Missing Maps), nikoliv proprietární mapy jablečné či písmenkové.
Seznam prebera OSM mapy a k POI umoznuje pridavat fotky. Lenze importuje aj body kde nic realne neexistuje pretoze je tam napr tag fixme: set exact position a varianty.to fakt nedokážeš pochopit těhle pár slov?
S tym, ze ked si to clovek nepozrie na osm tak pride na miesta kde sa neciti zrovna 3x bezpecne.Takže si išiel naslepo po neznámom teréne, náhodou si narazil na POI s príznakom FIXME, a vtedy si sa necítil bezpečne. Mal by si niečo zmeniť.
Tým zadarmo si myslel Google Maps?
Jenom tady ze sebe děláš nevzdělaného idiota... Skutečnost je taková, že pokud jde o přístup ke geografickým datům, tak skoro žádný jiný stát na světě nemá tak otevřená data jako USA. V drtivé většině případů se tam dodržuje princip "public money, public data" a to co veřejně poskytují agentury jako NASA nebo NOAA jim můžeme jenom závidět. A jen tak mimochodem, prvotní data z USA v OSM vznikla z TIGER od US Census Bureau, na OSM wiki je o tom celý článek, kde se dozvíš i to, proč už se nyní aktuální TIGER data nepoužívají...
Ne, to je zcela cíleně směrováno na tebe a tvoje nesmysly typu:
V civilizovaných krajinách je slobodný prístup ku informáciám, vrátane zoznamu a koordinátov ulíc.
protože o tom, jaká data jsou v USA (nebo lépe "z USA", neb poskytují volně i data mimo USA) volně dostupná nevíš očividně vůbec nic a přesto tady jedeš celé vlákno "údernické agitky", jak je to tam hrozné...