Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Nejnovější příspěvek na blogu Marka Shuttlewortha začíná slovy "Všichni občas děláme chyby. Když už je uděláme, je vhodné se omluvit, chyby napravit a učinit opatření, aby se už více neopakovaly". Mark Shuttleworth se omlouvá za dvě nedávné chyby: obvinění Fix Ubuntu z porušení obchodní známky a použití spojení Open Source Tea Party pro označení odpůrců Miru.
Tiskni
Sdílej:
Stale na Cannonical pohlizim s uctou kam linux posunuli.
Povídej.
Nic pro Linux neudělali, jen používají to co někdo udělal -> tedy Debian a na jejich stránkách není o Linuxu ani zbla (na první stránce bych čekal, že Ubuntu je Linux).Debian taky vlastne nic neudelal. Jen zabalil programy, ktere udelali jini. Nebo uz pouzil balicky udelane autory programu. Skandal!
Vcera jsem nainstaloval openSUSE 13.1 do virtualboxu a nevidi sitovku. No fakt super.Zkoušel jsem poslední build co byl před tím než bude uvedena ostrá verze a problémy jsem neměl (naposledy jsem zkoušel poslední KDE build 13.1 před 10 dny přes VMWARE a v pohodě, broadcoma sice nenašel hned, ale script B43 je přítomen tak to za chvíli jelo). Mně neštve to online hledání, ale ty způsoby jak se to celé propojí s Amazonem a s ostatními službami. Pokud tam bude možnost po startu/instalaci říct ne, neotravuj tak neřeknu nic, ale pokud to tam někdo dá aniž by někomu řekl, že tam ta sračka je pak to je hodně špatné. Nesnáším srovnání některých troll-masterů zde o tom, že FF i Google dělají něco podobné, což je howadina nebeských rozměrů.
Potkaji se dva a prvni se pta toho druheho: „Proc mas tak domlaceny oblicej?“ „Ale, rano jsem se prerekl“ byla odpoved. „Jak prerekl?“ nechapave se ptal prvni. „No, misto dobre rano milacku, jsem sve zene rekl: zkazilas mi zivot, ty svine“.