OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na zítra – 12. října – připadá letošní Mezinárodní den proti DRM (Wikipedie). DRM je zkratkou pro Digital Rights Management nebo Digital Restrictions Management.
Tiskni
Sdílej:
Už dávno, třeba v DVD. Ale je to všude možně, viz třeba Jendova stránka.
Pak jsem taky potkal např. televizi, která měla hezkou funkci nahrávání pořadů na USB HDD. Jenže na tom HDD vytvořila XFS souborový systém (což je OK) a do něj ukládala šifrované soubory (klíč byl schovaný kdesi ve firmwaru té televize), takže to je bohužel nepoužitelné, protože ty pořady si můžeš přehrávat jen v té jedné televizi a když se ti třeba rozbije nebo koupíš novou (např. teď kvůli DVB-T2), tak máš po sbírce. Ve výsledku máš lepší si tam dát třeba RPi s LibreELEC a nahrávat si na disk normální čitelné nezmrzačené soubory. V té televizi je pak kus zbytečné elektroniky, která se musela vyrobit kvůli DRM, ale nepoužívá se.
S DVD som skončil práve kvôli neschopnosti prehrať šifrované DVD-čka. Posledná DVD mechanika, ktorú som mal mala hardvérovú ochranu pred prehrávaním DVD z iných regiónov bez možnosti zmeniť región mechaniky. Vynikajúce, takže si nemôžem prehrať legálne zakúpené DVD na legálne zakúpenej mechanike.
Išlo to zmeniť 5x. Viac už nie. Práve že mi zostala amerika. Mechanika pri vložení DVD s iným regiónom načítala zoznam súborov, ale obsah už nie (skončilo to I/O errorom).
To vystihuje celé DRM. Jednoducho blbé obmedzenie, s ktorým by som si ako pirát poradil bez problémov, ale ako užívateľ sa mi to nechce riešiť a tak radšej prejdem na niečo bez DRM (aj keď upirátené ak to inak nejde).
Misto tohoto tupeho a bezzubeho aktivismu je proste nutne dodrzovat podminky uziti dila ci vyrobku, ktery jsme svobodne zakoupili z vlastni vule, stejne tak, jako dodrzujeme licence napr gnu gpl a podobne.Troll, ale pravda... teda ne že by pravda často nebyla ten nejlepší trolling...