Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Na blogu Linuxu Mint se objevilo představení prvního z tzv. mint devices. mintBox, jak se toto zařízení nazývá, je v podstatě malý počítač fit-PC3 od společnosti CompuLab, vyznačující se svou mechanickou odolností a tichostí. Pouzdro tohoto počítače je totiž celé z kovu, přičemž slouží i jako jediný chladič. mintBox má velikost menšího DVD přehrávače a disponuje 8 USB porty (2 pro USB 3.0), dvoujádrovým procesorem, grafickou kartou Radeon HD z řady 6000 a 4 respektive 8 GB operační paměti. Více v samotném představení mintBoxu. Cena se pohybuje od $476 do $549 za kus.
Tiskni
Sdílej:
Jinak zatím asi obecenstvu nedošlo, že jde o první ministroj optimalizovaný pro populární linuxovou distribuci.Ale houby. Je to standardní krabička fit-pc3 s "optimalizovanou" nálepkou Mint. Podobně jako ty flashky v komunitní akci jsou optimalizované pro abíčko. Co bude optimalizované bude nastavení Mintu, možná vlastní sestavení jádra a podpora veškerého HW to bych čekal. Ale krabka jako HW mi přijde drahá.
Pár připomínek. (1) dívali jste se na ty rozměry? "19cm x 16cm x 4cm" píšou. Tyhle počítače byly vždycky drahé. (2) je zajímavé, jak pod českou zprávičkou skoro všichni plivou, zatímco pod originálním článkem jsou vesměs pozitivně laděné komentáře.