Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mozilla darovala Wikimedia Foundation 100 000 dolarů, které jsou určeny k vývoji formátu Ogg a kodeků Vorbis a Theora. Mozilla integruje podporu Ogg přímo do Firefoxu 3.1 a navíc chce podporovat otevřené formáty. Více na Ars Technica.
Tiskni
Sdílej:
Ale hloupost...
A dobře to rozhodně není, ty peníze jsou vyhozené. Theora je jako komprese oufale neefektivní a navíc nekvalitní (co se týče obrazu). Je komické, že x264, které začínalo na zelené louce, to za prakticky stejnou dobu vývoje dopracovalo na absolutní špičku, zatímco Theora, která měla už předtím fungujícího předchůdce (VP3) je stále kvalitativně hluboko pod tehdejšími konkurenty (divx5 a starší). Jo jo...
Vorbis je skutečně výborný formát, to je pravda (když nepočítáme naprosto katastrofalní stav víc jak dvoustopého záznamu). Nicméně i jeho vývoj poslední čtyři roky stagnuje. Nebýt externích patchů, tak by se jeho kvalita vůbec nezměnila od verze 1.0 (5, 6 let?).
x264 nemá vysoké nároky na hardware. Naopak Theora je značně pomalejší, než si možná představujete (inu, optimalizace!). Ono to vypadá, že ten kodek nemám rád, ale ve skutečnosti spíš tak nějak pláču nad rozlitým mlékem...
No, testovat kódování se mi nechtělo, takže na této frontě falmovat nebudu, nicméně jsem vzal vzorky z tohoto srovnávacího testu: http://ps-auxw.de/codecs/ (doporučuju se podívat, jak šaptně dopadl Dirac) a zkusil dekódování v mplayeru. Theora žrala přesně 66% procent času procesoru v porovnání s vzorkem x264 (100%). Což mě vede k zamyšlení, že kdyby se použiolo u x264 kódování CAVLC místo CABAC, tak bych stále dostal lepší kvalitu než z Theory a navíc by se náročnsot dekódování téměř srovnala...
> autoři naházeli do specifikací kdejakou blbost, která je napadla, aniž by to nějak zvlášť promysleli
Z tohoto pohledu vypada nut jako idealni kontejnerovy format.
No, jo ono to tak skutečně je. Snow už se léta nepohl z místa, a nikomu se zatím nechce uzavřít formát a dotáhnout to k do startovního pole. Možná pro něj ani není důvod, protože není nijak zvlášť dobrý ani rychlý, x264 umí také bezztrátový mód, a pokud vím , není zamýšlen jako kodek bez patentového rizika jako Dirac (no ale jen jestli, že). Takže to možná skončí jako hobby projekt, který nebyl nikdy dokončen...
Já to četl někde na Mozilláckém blogu a nevím, jestli tam byl vůbec vorbis zmíněn. Všiml jsem si pouze té Theory...
absurdni je vas prispevek, je to jakobyste se divil, proc ma nosorozec roh
Ano x264 je lepsi, ano x264 je open source, ale H.264/AVC je patentovane ...
Škoda, že Theora je mizerný formát. A ogg se bohužel stal až druhý několik let po mp3.
Vůbec věnovat takové peníze na vývoj Theory mi přijde stejně smysluplné jako věnovat peníze na vývoj děrných pásek a feritových pamětí.
Kdyby byl název „Mozilla daruje 100 000 dolarů z nich většinu spláchla do WC“, tak to celkem vystihuje užitečnost vynaložení části těch peněz.
Je to darovano Wikipedii, ktera pouziva theoru. Ty jejich videa jsou tak titerny, ze si nikdo zadneho rozdilu kvality nevsimne.