Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mozilla darovala Wikimedia Foundation 100 000 dolarů, které jsou určeny k vývoji formátu Ogg a kodeků Vorbis a Theora. Mozilla integruje podporu Ogg přímo do Firefoxu 3.1 a navíc chce podporovat otevřené formáty. Více na Ars Technica.
Tiskni
Sdílej:
Ale hloupost...
A dobře to rozhodně není, ty peníze jsou vyhozené. Theora je jako komprese oufale neefektivní a navíc nekvalitní (co se týče obrazu). Je komické, že x264, které začínalo na zelené louce, to za prakticky stejnou dobu vývoje dopracovalo na absolutní špičku, zatímco Theora, která měla už předtím fungujícího předchůdce (VP3) je stále kvalitativně hluboko pod tehdejšími konkurenty (divx5 a starší). Jo jo...
Vorbis je skutečně výborný formát, to je pravda (když nepočítáme naprosto katastrofalní stav víc jak dvoustopého záznamu). Nicméně i jeho vývoj poslední čtyři roky stagnuje. Nebýt externích patchů, tak by se jeho kvalita vůbec nezměnila od verze 1.0 (5, 6 let?).
x264 nemá vysoké nároky na hardware. Naopak Theora je značně pomalejší, než si možná představujete (inu, optimalizace!). Ono to vypadá, že ten kodek nemám rád, ale ve skutečnosti spíš tak nějak pláču nad rozlitým mlékem...
No, testovat kódování se mi nechtělo, takže na této frontě falmovat nebudu, nicméně jsem vzal vzorky z tohoto srovnávacího testu: http://ps-auxw.de/codecs/ (doporučuju se podívat, jak šaptně dopadl Dirac) a zkusil dekódování v mplayeru. Theora žrala přesně 66% procent času procesoru v porovnání s vzorkem x264 (100%). Což mě vede k zamyšlení, že kdyby se použiolo u x264 kódování CAVLC místo CABAC, tak bych stále dostal lepší kvalitu než z Theory a navíc by se náročnsot dekódování téměř srovnala...
> autoři naházeli do specifikací kdejakou blbost, která je napadla, aniž by to nějak zvlášť promysleli
Z tohoto pohledu vypada nut jako idealni kontejnerovy format.
No, jo ono to tak skutečně je. Snow už se léta nepohl z místa, a nikomu se zatím nechce uzavřít formát a dotáhnout to k do startovního pole. Možná pro něj ani není důvod, protože není nijak zvlášť dobrý ani rychlý, x264 umí také bezztrátový mód, a pokud vím , není zamýšlen jako kodek bez patentového rizika jako Dirac (no ale jen jestli, že). Takže to možná skončí jako hobby projekt, který nebyl nikdy dokončen...
Já to četl někde na Mozilláckém blogu a nevím, jestli tam byl vůbec vorbis zmíněn. Všiml jsem si pouze té Theory...
absurdni je vas prispevek, je to jakobyste se divil, proc ma nosorozec roh
Ano x264 je lepsi, ano x264 je open source, ale H.264/AVC je patentovane ...
Škoda, že Theora je mizerný formát. A ogg se bohužel stal až druhý několik let po mp3.
Vůbec věnovat takové peníze na vývoj Theory mi přijde stejně smysluplné jako věnovat peníze na vývoj děrných pásek a feritových pamětí.
Kdyby byl název „Mozilla daruje 100 000 dolarů z nich většinu spláchla do WC“, tak to celkem vystihuje užitečnost vynaložení části těch peněz.
Je to darovano Wikipedii, ktera pouziva theoru. Ty jejich videa jsou tak titerny, ze si nikdo zadneho rozdilu kvality nevsimne.