Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Mozilla vydala opravnou verzi svého prohlížeče Firefox. Verze 3.0.4 přináší opravy chyb, a to i bezpečnostních, a rozšiřuje překlady o další jazyky. Současně byla také uvolněna oprava starší řady Firefox 2.0.0.18 a oprava Seamonkey 1.1.13, které řeší stejné chyby.
Tiskni
Sdílej:
A trvá to mnohem kratší dobuFF 3.0.4 Win32 komplet má 7.2MB. Update z 3.0.3 na 3.0.4 má 1.7MB. Ak updatujem aspoň 5 strojov tak sa mi oplatí stiahnuť úplnú verziu. (Alebo si spraviť vlastný update server. Ak sú na jednej LAN.) Skrátka, potreby ľudí sú rôzne. Keby si to dokázal pochopiť, mnoho diskusií na tomto serveri by bolo kratších.
Kde je ta hranice toho, oc je ještě důležité a co ne?Dôležité je to čo je označené ako "security update". Ale ani to sa nesmie nainštalovať bez toho, aby to správca explicitne povolil. Nemýliš si to so systémom, kde jedna firma na druhom konci sveta rozhoduje o tom či niečo updatne alebo nie?
A není náhodou aktualizace úkolem distribuce?Um. Nie je. Aktualizovať systém má ten, kto vie čo robí. Na automatiku to nechá laik, ktorému je jedno či ten systém bude mať nejakou automatickou aktualizáciou znefunkčnený pár dní, alebo nie. Alebo som jediný, kto nemá v cron.daily nejaký ekvivalent "emerge world" či "apt-get update all" ?
Prostě si myslím, že lidé, kteří chtějí aktualizovat ručně anebo přes svůj vlastní server, by si měli být schopni ajistit informování o nové verze Firefoxu z oznamovací poštovní konference Mozilly, nebo z oficiálních wevobých stránek/RSS kanálů či jinak než z abclinuxu.Hovoríš: "zistite si do hocijako inak, len nie tu". Každú jednu správičku, ktorá sa tu objavila som sa mohol dozvedieť inak. A v 80% som sa aj dozvedel. Spravidla na to stačí čítať slashdot. Ale to neznamená, že tu nemajú svoje miesto.
A co ti chudáci administrátoři budou dělat, až je tu zapomenete informovat o nějakém security updatu nějakého balíku? To jsou ale chudáci-blbci, že jo? Hlavně, že slušná distribuce je na nová updaty upozorní sama.
A trvá to mnohem kratší dobu, což je výhodou i pro uživatele a správce.Pro správce je výhoda, když si každá z desítek či stovek stanic stahuje update znovu sama, než aby ho stáhnul správce jednou a rozdistribuoval z lokální sítě třeba v době, kdy je jinak provoz na síti minimální? To jsou mi novinky…
Ale vy nějak nechápete, že Firefox (distribuce) o aktualizaci informuje. Proč na linuxovém portále podporovat blbce, kteří aktualizace vypnuli, to fakt nevím. O mnoha aktualiazcích se tak zjevně nedozví, protože se na abclinuxu nepíše o všem. Vyvraťte tento argument.
A mimochodem je nějaký dobrý inteligentní důvod, proč nenechat program stáhnout bezpečnostní aktualizaci a dělat to pak stejně ručně?Na mojom počítači bude nainštalované jedine to, čo som sám nainštaloval. Videl som popis každého jedného z takmer 800 balíkov čo tu mám. Každému jednému som osobne povedal "áno, ty môžeš". A pri tom ostane. Na strojoch v komerčnej sfére je úplne bežné testovať každý update, pred deploymentom a overiť, že nič nerozhasí. Neviem či sa mi Firefox neupdatuje sám preto, že to zariadilo moje distro, alebo ho (prirodzene) nebežím ako root. Vlastne je mi to fuk. Ale každopádne o tom, či ho mám/môžem updatnúť sa dozvedieť chcem. Napr. zo správičiek.
Vlastne je mi to fuk. Ale každopádne o tom, či ho mám/môžem updatnúť sa dozvedieť chcem. Napr. zo správičiek.Aha. Tak pro takové lemply, kterým je tu fuk, jsou tu tyto typy zpráviček užitečné. Myslel jsem si to.
Ak sa systém chová logicky a zároveň sa systém chová, tak ako mi to vyhovuje, tak (občas) nepátram prečo sa systém tak chová. Ty to robíš inak?Neviem či sa mi Firefox neupdatuje sám preto, že to zariadilo moje distro, alebo ho (prirodzene) nebežím ako root. Vlastne je mi to fuk.Aha. Tak pro takové lemply, kterým je tu fuk, jsou tu tyto typy zpráviček užitečné. Myslel jsem si to.
Muvím o ***, kteří podtřebují abclinuxu na to, aby se dozvěděli o tom, o čem je už jednou informuje distribuce,
Bezpečnostní oprava softwaru typu Firefox (a nebudu hledat jeho aktuální tržní podíl - stejně ho asi budete znát) sem IMHO rozhodně patří.
Jinak by se zde mohlo psát o každé opravné verzi každého významnějšího balíku společného většině distribucí...
Řekl bych, že se píše (neříkám, že vždy) - OpenOffice, KDE...
...a nepsalo by se zde pomalu o ničem jiném.
Kupodivu se tu zatím všechno porovná dohromady celkem bez problémů. Nebo chcete naznačit, že tu nemáte co číst?
"Jak už v této diskusi někdo napsal, prakticky o všem, co se píše na ábíčku, se lze dočíst i někde jinde." Ale to je velké nepochopení. Přijde mi idiotské zde psát o něčem, o čem má informovat především smaotný program a distribuce. A pokud si to někteří blbci vypnou, tak ať pak nenaříkají, že to na abclinuxu musí být. Většina lidí to standardní nastavení nemění, takže se o aktualiazcích dozví. A když si někdo ta upozornění vypne, no tak ať si to pak zjišťuje kde chce a neobtěžuje většinu ostatních slušných čtenářů čtenářů.
Přemýšlím nad smyslem zdejších zpráviček o nové setinkové verzi programu, který se standardně aktualizuje sám buď v rámci distribucí nebo i pokud je nainstalován samostatně z binárky od Mozilly a o nic se memusí starat.Ať hledám, jak hledám, automatickou aktualizaci Seamonkey, které se zprávička také týká, ve verzi pro Windows nikde nevidím.
Tito uživatelé se o aktualizaci dozví přímo ze standardní startovní stránky či jinými kanály, pokud si startovní stránku změní.A jedním z těchto "jiných kanálů" jsou zprávičky na abclinuxu.