Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Mozilla v rámci svého beta kanálu vydala Release Candidate verzi prohlížeče Firefox 5. Mezi hlavní novinky patří podpora CSS animací, aktualizovaná podpora HTML5 standardů a vylepšená integrace do desktopových prostředí Linuxu. Současně byl vydán Firefox 5 RC i pro Android.
Tiskni
Sdílej:
Je třeba dohnat a předehnat.A nestačilo by jednoduše vynechat tu tečku u 4.0?
Je mi líto. Když se podívám na to, co je tam označeno jako "complete" (pevně doufám, že nikoho nenapadne přidávat featury po RC), tak je to na major verzi zoufale málo. (Nemluvě o tom, že přínos některých změn je značně diskutabilní - například "higlight the domain name in the location bar" je ve skutečnosti spíš "znečitelni celé URL kromě domény druhé úrovně".) S přimhouřením obou očí by se to dalo označit 4.1, ale 5.0 ani omylem. Ale což, když je to baví…
Je to rozhodně lepší než čekat přes rok na hlavní verzi prohlížeče
Jinak řečeno: "Co mozilla team činí, dobře činí." Vážně se ani trochu nebojíte, že si někdo dá tu práci a dohledá vaše příspěvky z doby před rokem a více, kde stejně razantně obhajujete přesně opačný postup? :-)
Víte, přijde mi, že vám na Firefoxu vadí skoro všechno a stěžujete si na cokoliv můžete
Tomu se říká paranoia. Kdyby mi na Firefoxu vadilo "skoro všechno", těžko bych ho používal a ani neuvažoval o změně. Těžko bych se ho zastával proti výpadům v diskusích. Ale to, že ho mám rád a až na drobnosti mi vyhovuje, mi nijak nebrání psát i o tom, co se mi na něm nelíbí, stejně jako třeba v případě jiných mých oblíbených projektů. V tom je ovšem mezi námi dvěma zcela zásadní rozdíl - vy zvládáte jen nekritický obdiv nebo stejně bezvýhradné odsouzení.
Vadí Vám u Chromu, že začal číslovat po šesti týdnech a oproti Firefoxu začal u vyššího čísla verze, přestože jde o mladší software?
Považuji to za úplně stejný nesmysl, ale jelikož Chrome nepoužívám a ani to nemám v úmyslu, v jeho případě je mi to jedno, stejně jako mne netrápí označování verzí Windows (což mi ovšem nebrání si z něj příležitostně dělat legraci).
Moje chyba. Na základě předchozích zkušeností jsem si měl už před napsáním prvního příspěvku uvědomit, jak to dopadne.
Takže všechno odvolávám a slavnostně prohlašuji, že aktuální model vydávání a číslování verzí Firefoxu je ten nejlepší možný a je dokonce ještě lepší než ten dřívější, který byl samozřejmě také ten nejlepší možný. Snad to takhle bude stačit a nebude třeba přistoupit k veřejnému sypání si popela na hlavu v horní části Václavského náměstí…
Ve skutečnosti vyskočí někdy i vpravo, pokud je odkaz hodně blízko u spodního levého rohu okna a kurzor myši by bublinu zakryl.Ale to se děje, jen když je ten odkaz na úplně posledním zobrazeném řádku. Podle mého to za to stojí (ušetřit to místo a mít víc prostoru pro zobrazování stránek). Ve verzi 3.6 jsem na to používal doplněk, který zobrazoval odkazy pod myší v adresním řádků -- díky tomu taky šlo vypnout ten stavový řádek a přitom člověk o nic nepřišel (věděl, na co kliká).
Před kliknutím na odkaz vidíte bublinu s URL
Nevidím. Což jsem docela rád, protože tooltip bych rozhodně nepovažoval za vhodné řešení.
proč tedy nepravdivě tvrdíte, že na to potřebujete rozšíření?
Protože to tak je. Status bar byl ve 4.0 odstraněn a jediný mně známý způsob, jak ho mít dál, je rozšíření.
Před kliknutím na odkaz když na něj najedete kurzorem, zobrazí se vám bublina s odkazem, tudíž ho vidíte bez nutnosti instalovat nějaké rozšíření.
Za prvé: znovu: nezobrazí, nevidím. Mám vám snad natočit video? A je to tak dobře. Za druhé: ve status baru mám i progress bar (ne, ten šílený nápad s progress barem přes url bar nechci ani náhodou) a pár dalších věcí, které chci mít po ruce, ale nahoře by zbytečně zabíraly místo (třeba ikonka pro menu AdBlocku nebo jiných rozšíření).
Ještě jsem zapomněl:
Nedokážu si sodst dobře předtsavit praktické využití kontroly celé URL zobrazenhé stránky, k čemu je to dobré?
Nejde jen o kontrolu a samozřejmě to nepotřebuji u každé zobrazené stránky. Ale je celkem běžné, že se potřebuji podívat na parametry. Typický příklad: potřebuji na IRC nebo do mailu napsat číslo bugu, který mám právě otevřený v bugzille, tak jen Ctrl-F6 přepnu na Firefox, podívám se na URL (v titulku okna je špatně čitelné a není tam vždy, cokoli jiného většinou vyžaduje rolování nebo aspoň (oční) hledání, url bar je pořád na stejném místě), přepnu pomocí Ctrl-F5 zpátky a je hotovo.
Myslím, že číslo bugu rychleji zkopírujete přepnutím se do adresního řádku nakonec a pak přes control+shift šipkou doleva označit celé to id bugu a zkopírovat ho do irc přesně bez omylu.
No jistě. Děkuji, že jste mne právě vyvedl z omylu, že vím a mám vyzkoušeno, co je pro mne pohodlnější a praktičtější. Vy to pochopitelně víte lépe.
"Was this a sarcasm?" -- "No." -- "(pause) Was this a sarcasm?" -- "Yes!"
Nemůžete ale popřít … že pár hmaty na klávesnici to číslo můžete dostat do IRC rychleji, pohodlněji než pouhým přepisováním.
Můžu. Tedy pokud nepřijmu váš postulát, že vy víte daleko lépe než já, co je pro mne rychlejší a pohodlnější. Navíc nemusí jít jen o opisování, někdy se prostě jen potřebuji podívat, jestli je to číslo stejné jako číslo, které mám někde v jiném okně (které navíc ani nemusí být na stejném počítači).
Máte na to prostě menšinový názor.Kandidát na fortunes?