Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Hyper 7 je „postav si sám“ (více o vývoji) klávesnice s alespoň 183 klávesami, inspirovaná mj. klávesnicí Space Cadet z některých lispových strojů, ale doplněná o numerický blok a řadu dalších funkčních kláves. Používá modifikovaný firmware QMK. Nyní si lze sadu základních součástek – PCB, plátu a krytu – objednat v obchodě Mechboards, a to do 9. května. Klávesy inspirované také Space Cadetem a spínače kompatibilní s Cherry MX je možné pořídit zvlášť.
Tiskni
Sdílej:
postavit si klavesnici podle vlastnich potreb me taky zacalo lakat
+1
Teď používám ErgoDox EZ. Skvělé je na tom rozdělení na dvě části a sloupcové uspořádání kláves. Ale ideální to pořád není. Na svojí klávesnici bych přidal další tlačítka, ten ErgoDox je přeci jen hodně minimalistický a ne vše jde řešit pomocí vrstev (resp. není to efektivní, aniž by si člověk i přemapoval všechny klávesové zkratky v programech a DE).
Kolik funkcí, tolik kláves… jsou snad pořád 80. léta?-- 15. 4. 2020 18:21 Fluttershy, yay!
Jojo. Pro začátek by stačilo, kdyby Genera měla aktivní základnu uživatelů, kdeří by ji udržovali při životě a podporovali alespoň určitý standardizovaný hardware, který by plně využila. Raspberry Pi se přímo vybízí.
Totéž Oberon.
Totéž ColorForth.
Mimochodem, ColorForth představuje naprosto unikátní lekci z ergonomie. Používá jen 27 kláves - přesný opak téhle klávesnice (a také by si zasloužila reálný samostatný hardware). Naprosto ignoruje všechny zažité standardy (včetně ASCII) a dělá vše tak, aby autor (Chuck Moore) byl co nejefektivnější.
Akordové klávesnice by si také zasloužily více pozornosti. Jejich hlavní problém je v tom, že je nemůže rozumně používat nikdo nevycvičený.
([{
) vkládají opakovaným mačkáním jednoho tlačítka (jednou pro obyčejnou závorku, dvakrát pro hranatou, třikrát pro složenou) a tvrdí, že to je „ergonomické“. 🤦
Jojo. Pro začátek by stačilo, kdyby Genera měla aktivní základnu uživatelů, kdeří by ji udržovali při životě a podporovali alespoň určitý standardizovaný hardware, který by plně využila. Raspberry Pi se přímo vybízí.Já jí asi zase po delší době půjdu vyzkoušet někdy v dohledné době.
Mimochodem, ColorForth představuje naprosto unikátní lekci z ergonomie. Používá jen 27 kláves - přesný opak téhle klávesnice (a také by si zasloužila reálný samostatný hardware). Naprosto ignoruje všechny zažité standardy (včetně ASCII) a dělá vše tak, aby autor (Chuck Moore) byl co nejefektivnější.Znáš k? :)
ColorForth je oproti K ale vlastní operační systém se svébytným a do značné míry unikátním přístupem k interakci člověka a počítače
Velký problém Genery je, že současní majitelé práv z ní bohužel stále chtějí vyždímat, co se dá. Škoda, že Stallman a spol. se pustili do kopie Unixu a neokoukali z Genery víc, ač s ní seznámení byli dobře.