Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.
Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Nadace Linuxu (Linux Foundation) se stala členem Poradního výboru GNOME (GNOME Advisory Board). Karen Sandler, výkonná ředitelka Nadace GNOME (GNOME Foundation), to dnes slavnostně oznámila při zahájení konference GUADEC 2013. [tisková zpráva]
Tiskni
Sdílej:
Nový občanský zákoník přináší krásný český termín fundace.
Hm… To je ten, který ruší dlužníky a věřitele a nahrazuje je úvěrovanými a úvěrujícími? :-)
V tomto případě je neruší, jen zavádí nové termíny (specifičtější). Horší to bude tam, kde se to opravdu mění - například závod místo podnik, právní jednání místo právní úkon atd. A taky je tam jedna ohromná zrůdnost:
§ 2374
(1) Není-li odměna za poskytnutí licence ujednána v závislosti na výnosech z využití licence a je-li tak nízká, že je ve zřejmém nepoměru k zisku z využití licence a k významu předmětu licence pro dosažení takového zisku, má autor právo na přiměřenou dodatečnou odměnu; tohoto práva se nemůže vzdát.
Tohle znamená velkou hrozbu pro všechny, kdo užívají díla (software, fotky, texty...) šířená pod svobodnými licencemi, byť nejen pod nimi, platí to obecně. Někdo začne používat něco pod GPL, bude na tom slušně vydělávat a po nějaké době se na něj autor obrátí s požadavkem na "přiměřenou dodatečnou odměnu". Zákoník proti vůli autora přisuzuje autorovi právo na odměnu a vytváří tím značnou právní nejistotu pro toho, kdo licenci užívá. V podstatě to může zcela zahubit prostředí autorských děl placených jinak než podle výnosů z využití licence.
Mimochodem první zveřejněný návrh ObčZ opět zcela rušil platnost veškerých licencí, u kterých není licence výslovně přijata uživatelem. Tedy nás to vracelo o řadu let zpět. Toto bylo později opraveno (zřejmě i na základě mých připomínek, které jinak vyšly relativně naprázdno), ale současně tam přibyla ona výše zmíněná zrůdnost, která tam předtím nebyla. Resp. byla tam, ale ne v podobě, že se autor nemůže tohoto práva vzdát.
Nový občanský zákoník přináší krásný český termín fundaceTo si musíš dělat srandu. Vždyť dvě písmena přidáš a máš z toho refundaci.
To si musíš dělat srandu.
§ 303
Fundace je právnická osoba vytvořená majetkem vyčleněným k určitému účelu. Její činnost se váže na účel, k němuž byla zřízena.
