Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
OSNews nabízí velmi otrávený pohled na netbook HP 1120NR. Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že je používána modifikovaná verze Ubuntu 8.04 s vlastním uživatelským rozhraním, které bylo uzpůsobeno pro rozlišení 1024×600; HP 1120NR má však pouze 1024×576. Kromě toho bylo ze systému odstraněno několik užitečných konfiguračních voleb (např. přidání dalšího uživatele).
Tiskni
Sdílej:
>>>jako vždy , museli ten linux úplně sprasit
Se tomu divite ?
Docela me prekvapilo ze nainstalovany system vubec GUI ma.
Vyrobci zprasi i widle natoz Linux.
Co si neudelate sam to za Vas vyrobce (v tomto pripade HP) udela hur.
Uz vydali i novy feature list pro dalsi generaci s Linuxem:
* vysoce stabilni kernel (par let stary, bez podpory napr. webove kamery)
* vysoka bezpecnost (zamcene USB porty apod.)
* efektni graficke prostredi (standardne bez X serveru, prostredi lze doinstalovat.
* multimedialni aplikace (jedna - prikaz na prehrani AudioCD)
* nejrychlejsi web experience (elinks)
* kompletni manual (man)
* oproti verzi s windows mensi rozliseni displeje (kdyz linuxaci stejne pouzivaji konzoli..)
>>>Proč nemůže být notebook s defaultní instalací Ubuntu?!
A proc nemuze byt notebook (netbook) s defaultni instalaci windows ?
Lidi prestante to resit, prevalcujte disk samyma nulama a zacnete od zakladu instalit to co se libi vam pac vyrobce (jakykoli) to proste neumi a hotovo.
Linuxovy distro podle gusta a windows ? .... pucte si od kamarada nebo stahnite na warezu a pouzijte cislo jez bylo dodane na licencni nalepce.
Dyd je to uplne jednoduchy.
Nechce se vam s tim drbat ? .... Kupte si Mac.
>>>Cislo na Windows nalepke je OEM a nejde pouzit pri normalnej instalacii.
Nerikejte ze si s tim nejak neporadite....