OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšlo NetBSD 5.0. Má novou implementaci vláken, preempci jádra, nový plánovač, posixové real-time plánování, fronty zpráv, asynchronní I/O, podporu zápisu na UDF, X.Org místo XFree86 a ještě spoustu dalších věcí.
Tiskni
Sdílej:
načo vam je na server 3d ?tym nechcem povedat ze netbsd nie je na desktop
NetBSD na serveru ? zblaznil jste se ? Osobne bych to nedal ani na pocitac zality do betonoveho obalu bez privodu elektricke energie. Na server jedine OpenBSD.
Myslis zobrazovat? Nebo se neumis vyjadrovat? Retardace? Porucha? Malo sexu? Moc windousu?
choď na nvidia.com a pozri sa.
Už to umí akcelerovat 3D aplikace např. na nvidia kartách?Na NVidia kartách ne. drm(4)
Az budou umet v nVidia vyrabet HW,tak se mozna nekdo z BSD zacne zaobyvat podporou 3D pro tyhle obskurni kousky
prave som si ho nahodil je to celko ok teda da sa.. net ide rychlo ale mirrory s balickami su pomale.. inac hlavnym lakadlom je sviznost systemu.. a este jedna vychytavka co ma udivila na bsd systeme /proc/cpuinfo je aj tu v netbsd a je uplne rovnake ako v linuxe. na cd velkosti 250mb mate system s xkami... ja som si doinstaloval openbox. len mi vadi ta pomalost stahovania binarnych balickov. hej a tusim to pouziva open source driver od Ati. takze grafina mi ide ok.
Rozdil mezi Linuxem a BSD systemy je v tom,ze BSD systemy sice maji nektere veci po nekolika dobach ledovych,jenze uz pak poradne,stabilni a dokonce s vylepsenimi navic.Na Linuxu se i po tech nekolika dobach ledovych u techto technologii objevuji neustale stejne trapne chyby a evidentne je nekdo nechce resit nebo to neumi a tak se uzivatele zas a znova potykaji s vecmi,ktere uz by meli byt vyresene.
Staci pouzivat a clovek pochopi.Linux se primarne vymezuje vuci Windows a tam s nim taky souperi a je to v poradku.Na technicke urovni se bojuje jinde.