Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
David Grudl vydal verzi 3.0.0 open source frameworku Nette (Wikipedie) pro tvorbu webových aplikací v PHP. Vývoj Nette lze podpořit na stránkách projektu. Aktuálně je přislíbeno 164 859 Kč měsíčně.
Tiskni
Sdílej:
Co si vůbec dovoluje něco zveřenit pod svobodnou licencí a pak začít veřejně mluvit o tom, že pokud nesežene financování, bude muset z projektu odejít?Nehezky tu vec ohybas. Mu nikdo nevycita, ze to dal jako opensource, ale to jak kolem sebe zacal kopat a plyvat, kdyz nebyl schopen projekt jakkoliv monetizovat (coz je hodne chucpe, protoze se o to ani nesnazil). Precti si treba rozhovor na lupe a naslednou diskuzi, at mas kontext.
Pokud si dobre pamatuju, tak jeho problem spociva predevsim v tom, ze je to arogantni blb. To v prvni rade, teprve az potom nasledujou vsechny ostatni duvody.Kdyby tohle bylo prekazkou, tak by ten vul Snajpa lepil nekde pytliky za 20,-/h
a jen tak tahat tucny $ za kopie, tj. za licence, dneska ani v ty statni sprave nejde, nastesti ta doba zacina mit odzvonenoJá bych to s tím optimismem nepřeháněl. Tahle doba placení za licence ještě odzvoněno nemá a jen tak mít nebude. A až na to dojde, tak nástupcem jsou právě x-as-a-service služby, takže místo licence platíš paušál za službu. Což je vlastně ještě horší, protože platíš furt stejně, ale ještě ti ani nepatří tvoje data. To, že státní správa začíná požadovat open-source, to jsi skutečně někde viděl? Myslím na vyšší úrovni než v jednom městě to tak chtějí...
Mně teda přijde docela absurdní, že nějaká soukromá třetí strana čertvíkde (provozovatel Patreonu/GoFundMe/…) sbírá data o veškerých těch transakcích a dělá s nimi kdovíco.
Mně teda přijde docela absurdní, že nějaká soukromá třetí strana čertvíkde (provozovatel Patreonu/GoFundMe/…) sbírá data o veškerých těch transakcích a dělá s nimi kdovíco.
Ta třetí strana k tomu může přidat nějaké pohodlí1, ale v principu tam není potřeba. Pokud jsou to dobrovolné příspěvky, tak ty se dají posílat třeba přes Monero, a pak máš asi nejvyšší možnou2 míru soukromí a kromě přispěvatele a tebe o daru nikdo neví a nešmíruje tě ani stát atd.
[1] za které někteří lidé ochotně zaplatí ztrátou soukromí
[2] IMHO lepší než s hotovostí, protože u ní by mohl někdo sledovat čísla bankovek
Ta třetí strana k tomu může přidat nějaké pohodlí, ale v principu tam není potřeba.
Přinejmenším je potřeba mít nějakou platformu pro sebepropagaci.
Z hlediska fungování (výhod/motivace pro provozovatele) nevidím principiální rozdíl mezi Patreonem a Facebookem.
Pokud jsou to dobrovolné příspěvky, tak ty se dají posílat třeba přes Monero, a pak máš asi nejvyšší možnou míru soukromí a kromě přispěvatele a tebe o daru nikdo neví a nešmíruje tě ani stát atd.
Tak hlavně, že ti v předchozí diskuzi tak vadila „šedá ekonomika“.
Uplakanek, ktery z neschopnosti…
Osobně nemám rád tohle navážení se do Davida. Je to člověk, který něco umí, něco světu dal. A byť to PHP ani Nette nepoužívám, myslím si, že jeho práce si nějaký respekt zaslouží. Potud dobré.
…vini ostatni na misto toho, aby se zamyslel, kde je skutecny problem
Ale s tímhle už mám právě zásadní problém. Vadí mi, že hází špínu na ostatní a znevažuje jejich práci a hodnoty, poškozuje dobré jméno a označuje za komunisty spoustu dobrých lidí, kteří si to nezaslouží. A je mi celkem jedno, jestli to jen nějaká samovolná hysterická reakce nebo promyšlený tah, jak upoutat víc pozornosti a „vybrečet“ si víc příspěvků. Vadí mi to tak jako tak. Jako dospělý člověk by se měl umět ovládat. Dokážu pochopit, když se někdo opije a říká blbosti, ale rozhovory do novin snad dává střízlivý a při smyslech, ne?
Psal jsem to už do té diskuse na Lupě:
Nejde tu – alespoň za mě – o to, zda máme či nemáme rádi Davida, jestli považujeme jeho práci za kvalitní, jestli mu chceme poděkovat nebo jsme naopak závistivé nepřející svi*ě, které chtějí, aby „sousedovi chcípla koza“.
Jde o to, že David přišel s (podle mého) nesmyslným návrhem nové licence a začal znevažovat práci a hodnoty spousty jiných lidí, kteří tvoří svobodný software / open-source a kterým všichni vděčíme za to, že můžeme počítače používat svobodně a jsou pod naší kontrolou (spíš než pod kontrolou jejich výrobce, vlády nebo nějaké korporace) a vývoj zakládáme na spolupráci místo na házení si klacků pod nohy a vedení právnických bitev. Tak proto ta kritika.
Dneska je potřeba jít dál a otevírat ty technologie až na úroveň hardwaru, čipů, procesorů… (a ne se vracet někam do dob sharewaru/freewaru). Naštěstí už to není takové sci-fi a otevřený hardware se pomalu stává realitou. (viz také článek o RISC-V na mém blogu)
Ta diskuse je dost dlouhá a myslím, že v ní padlo všechno, co se k tématu dá říct. Takže už nemám moc chuť to dále komentovat – kdo chce, ať si projde tu diskusi…