Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Byla vydána stabilní verze 14.12 linuxové distribuce NixOS. Její kódové označení je Caterpillar. Nejnovější NixOS obsahuje správce balíčků Nix ve verzi 1.8, Linux 3.14, systemd 217, Glibc 2.20, KDE 4.14.1 a mnoho dalšího.
Tiskni
Sdílej:
Jejich balíčkovací systém prý pro identifikaci nainstalovaných balíčků používá otisky, takže veškerý celý operační systém pak lze vyjádřit jedním reprodukovatelným kontrolním součtem. Od toho odvíjejí binární kompatibilitu, ověření integrity a zároveň možnost přečíst si související zdrojáky.
Slyšel jsem ale, že v praxi na to rezignovali. Když zjistili, že instalací bezpečnostní aktualizace se jim změní kontrolní součet, tak začali součty falšovat (původní součet je uložen v aktualizujícím balíčku), jinak by nikomu nešly nainstalovat reverzní závislosti.
Já chápu, proč jste to udělali, ale podle mě to bortí celý koncept a očekávání uživatelů: Pokud hash je definován jako a unique identifier for the package that captures all its dependencies
, tak čekám, že po změně jediné závislosti se hash změní.
Pokud tomu tak není, tak očividně hash nepostihuje celý stav. Navíc to znamená, že někdo subjektivně musí rozhodnout, která změna je dost důležitá, aby se hash změnil, a která není. Pak se už ale kvalitativní rozdíl mezi Nixem a jinými balíčkovacími systémy ztrácí. To už třeba Docker nebo OSTree je v tomto směru ortodoxnější.
Je třeba ale přiznat, že Nix nabízí univerzální způsob hlídání build-time konfigurace včetně flexibility rozhodnout, která „proměnná“ je z hlediska konfigurace význačná.