Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nizozemský obchod Hettes se specializuje na prodej hardwaru kompatibilního s Linuxem. Jos Poortvliet píše, že tento obchod nyní chce prodávat notebooky (HP a Lenovo) s předinstalovaným openSUSE, ovšem naráží na problém (v Nizozemí nelegálního) vázaného prodeje počítačů s MS Windows, přitom Microsoft neakceptuje vracení licencí. S podobným problémem se již dříve setkali někteří čeští zákazníci Lenova.
Tiskni
Sdílej:
Vám vadí, že někdo koupí počítač bez MS licence a pak si tam Wokna nainstaluje? Proč?
Já to vidím tak, že nelegální užití softwaru je riziko dotyčného uživatele a naprosto schvaluju snahu o zamezení nelegálního užívání výrobci softwaru pokud mi není brána možnost svobodně zvolit software s licencí a cenou, která mi lépe vyhovuje.
Stejně tak nemám vůbec nic proti tomu, aby bylo možné (nikoli nutné!) koupit zlevněnou licenci softwaru (ne nutně MS Windows) při nákupu nového počítače, případně základní desky a pod...
Naopak jako veliký problém vidím presumpci viny, díky které jsem nucen platit autorské poplatky z datových médií, na které uložím zálohy svých dat (např. mnou vytvořené fotky a videa, instalaci operačního systému, který používám ...) a jsa nucen koupit OEM licence k hardwaru, který je bez OEM licence nesehnatelný. (Samozřejmě existují počítače bez softwaru, ale výběr je omezený, jedno jak moc, samotná existence omezení je problém.).
Au! To bolí...Naopak jako veliký problém vidím presumpci viny, díky které jsem nucen platit autorské poplatky z datových médií...
samotná existence omezení je problém^ tohle je právě ten problém. Ve světě to ani nijak nechodí. Tak například jedna pekárna u nás. Pečou tam slušnej chleba, ale jenom přes tejden a v sobotu. V neděli to šidí a nedá se to jíst. Kde je sakra spravedlnost? Jaktože si nemůžu koupit ten dobrej chleba co chci v něděli! Musím jet na konec města a koupit u konkurence jinej (taky dobrej), ale asi za 6 pětek. není to nehorázný. A to už vůbec nemluvím, že v sámošce co mám blízko nemaj sypanej čaj. A vůbec. Ahmad prodává Ceylon OP v půlkilovejch krabicích, ale Earla jenom v 250g, takže mě to stojí hrozný peníze.
A já v tom vidím rozdíl obrovský.
BIOS je dodáván výrobcem hardwaru, není snadné ho nahradit jiným i když i to jde. A hlavně není nikdy(?) dostupný jako samostatný produkt, který má odlišnou cenu při prodeji s hardwarem, nebo bez hardwaru. Nemá EULA, která zabraňuje uživateli zaplacenou licenci přenést na jiný PC a hlavně prakticky nemá vliv na provoz PC, pouze na spouštění samostatného OS. BIOS je zanedbatelný, pokud dělá to minimum k čemu je určen, od té doby se s ním uživatel téměř nesetká.
Operační systém je snadno a zcela oddělitelný od počítače. Lze ho snadno a kdykoli nahradit jiným OS. OS je tak od začátku vyvíjen, aby fungoval na max. množství konfigurací HW, je to v zájmu jeho tvůrců. Plus omezení nepřijatelnou licencí (týká se Woken a možná i MAC OS, nevím), zbytečně zaplacená cena (i kdyby to byla 1/2 ceny samostatné OEM licence) atd...
Hardware kupuji jako celek. Stolní PC si sestavím z vybraných komponent a navolím, co se mi líbí, notebook posuzuji jako hotový výrobek. Software k němu dodaný, připravený na HDD vždy vnímám jako oddělitelnou část.
A není to problém obchodníka, obchodník velice často nemá jinou možnost, než HW nabízet tak, jak je. Obchodník nic omezovat nechce, obchodník chce prodávat a je mu zcela jedno, jestli se SW, nebo bez, protože ví, že když neutratím za SW, tak buď koupím alespoň něco (lepší než HW vůbec neprodat) a nebo utratím za něco jiného (koupím třeba dražší myš ...). Problém je na straně výrobců spolupracujících s Microsoftem.
Jestli to Mandarinku uklidní, tak prohlašuji, že by se mi stejně tak nelíbilo, kdybych musel platit licenci za komerční Linux. Stojím si za názorem, že počítač by mělo být možné koupit zcela bez operačního systému, ať už je OS jakýkoli. Debianista se nesmíří se SuSE, RedHatista s Mandrakem atd... I Woknařům často vadí ty tuny nesmyslů a adware, který tam výrobce počítače nainstaluje.
Víte, že např. instalace Woken z OEM CD je porušením licence? Microsoft se k tomu kdysi (písemně) vyjadřoval tak, že při reinstalaci počítače je uživatel povinen použít výrobcem dodané instalační médium (které výrobce často nedodává ani v podobě možnosti vypálit zálohu na DVD při prvním spuštění). Kdysi jsem to u několika notebooků řešil a bylo mi sděleno, že instalace identické verze, ale z jiných médií, dovolena není. Tj. např. na notebooku jsou zakoupená W7 OEM Prof. CZ s adwarem a totéž čisté universální OEM médium distribuované k jinému počítači použít nesmím i když to technicky možné je. Tímhle mne MS opravdu neskutečně vytáčí.
Ještě jednou opakuji - koupit OS při nákupu počítače se slevou je skvělé i kdyby byl na HW následně vázán = omezení za slevu. Možnost koupit počítač pouze s OS bez možnosti volby je špatné.
Tak schválně ... rozumný člověk pochopí, troll mne zkusí přesvědčit.
(...) Stojím si za názorem, že počítač by mělo být možné koupit zcela bez operačního systému (...)Já akorát myslím, že i když to člověku dělá problém, ještě to není stav, který by opravňoval k nějaké regulační kompenzaci (typu Windows N, nebo nějakého zákonného nařízení možnosti vracet licenci, i když to by asi bylo poměrně schůdné, byť by ta byrokracie asi stála nějaké peníze). Na druhou stranu, dokud jsou buzerovány firmy, tak to není tak hrozný, jako kdyby se buzeroval "běžný člověk". Pozitivum bych viděl, kdyby tím lidi obtěžovali třeba Apple:D Na tu první stranu, pokud by se takové zákony zavedly, asi by to něměl být lex windows nebo lex microsoft, nýbrž zákon obecný. Jenže ten princip právě může být příliš silný - dost možná by za chvíli lidé žalovali kde koho, možná by se nakonec dožadovali i těch aut bez gum či motorů...
Naopak jako veliký problém vidím presumpci viny, díky které jsem nucen platit autorské poplatky z datových médií...
Což je nakonec úplně stejná presumpce viny jako argumentace, že na PC bez OS stejně přijdou nelegální MS Windows.
"Na druhou stranu,tyto počítače budou kupovat především ti, co tam po přinesení domů hned nacpou wokna."Tohle bych neřešil. Vzhledem k tomu, že za OpenSUSE platit nemusíte, je to pro ty lidi jako by tam žádný OS nebyl (tedy, pokud si něco neúčtují za instalaci a konfiguraci). Pokud si to přetáhnou Widlemi? Fajn, proč ne, je to jejich volba, ať si s tím dělají co chtějí. Navíc je docela slušná možnost, že to budou chtít třeba jen ze zvědavosti vyzkoušet ... a kdož ví? třeba si to s těmi okny nakonec ještě rozmyslí :)
vlastně win7 zlevňujou NTB, to musí bejt skvělej produktDnes jsem u rodičů musel na něm něco udělat a brrr, zlatý OpenSuse.
že chcete abyste si mohli diktovat cenu za kterou vám má co kdo prodávat, ale takhle to naštěstí nefungujeTohle jsem nějak nepochopil?
chápu že lhaní a křiváckost je běžná vlastnost linuxáků i všech ostatních odrůd komunistů...