abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 13:33 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 2.44.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 85 vývojářů, z toho 34 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 17:11 | Nová verze

  KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 8.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 16:55 | Nová verze

  Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 12:33 | Nová verze

  Google zveřejnil seznam 195 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se zájemci přihlašují od 18. března do 2. dubna. Vydělat si mohou od 750 do 6600 dolarů. V Česku a na Slovensku je to 900 dolarů za malý, 1800 dolarů za střední a 3600 dolarů pro velký projekt. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 08:00 | Nová verze

  Mixxx (Wikipedie), tj. svobodný software určený (nejenom) pro diskžokeje, byl vydán v nové major verzi 2.4.0. Přehled novinek i s videi v oficiálním oznámení. Aktualizována byla také uživatelská příručka. Oficiální flatpak je k dispozici na Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  23.2. 18:44 | IT novinky

  Softwarová společnost Avast musí ve Spojených státech zaplatit pokutu 16,5 milionu dolarů (více než 386 milionů Kč) a přestat prodávat data o uživatelích k reklamním účelům. V tiskové zprávě to ve čtvrtek oznámila americká Federální obchodní komise (FTC). Společnost Avast se sídlem v Británii se podle FTC nedovoleného jednání dopouštěla přes svou českou součást Jumpshot.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 21
  23.2. 14:33 | Zajímavý článek

  Andrey Konovalov popisuje, jak se mu podařilo na notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6. generace povolit řadič xDCI, aby umožnil emulaci libovolných USB zařízení.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
  23.2. 10:00 | Nová verze

  Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.2 Kereru. Přehled novinek v Changelogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  23.2. 09:00 | Nová verze

  MindForger, tj. poznámkový blok, markdown editor a nástroj pro management znalostí, byl vydán v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek na GitHubu. Hlavní novinkou je integrace s LLM (OpenAI).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  23.2. 08:00 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 8
  Kolik máte nálepek na víku notebooku?
   (17%)
   (60%)
   (5%)
   (4%)
   (5%)
   (9%)
  Celkem 381 hlasů
   Komentářů: 14, poslední včera 17:01
  Rozcestník

  Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  9.8.2008 18:15 | Přečteno: 70682× | Výběrový blog | poslední úprava: 1.9.2008 20:01

  Toto je popis zřejmě prvního případu úspěšného vrácení licence Windows výrobci notebooku v České Republice. Ve zkratce: Jde to! A stejně jsem nakonec peníze odmítl. Proč? Čtěte dále...

  Následující článek popisuje moji zákaznickou zkušenost se společností Lenovo a průběh řešení mého požadavku na vrácení licence Windows za finanční náhradu u nově zakoupeného notebooku.

  Počátek

  21.5.2008 jsem si koupil Lenovo ThinkPad R61 v jednom internetovém obchodě. Součástí byl operační systém Windows Vista Business OEM. Po rozbalení a spuštění notebooku nastartovaly Windows a zobrazily následující obrazovku:

  Povšimněte si prosím odstavce říkajícího:

  Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.

  Když už je tam tak výslovně přítomna, rozhodl jsem se této možnosti využít. Přesně podle pobídky jsem tedy software nepoužil, licenci neakceptoval, a rozhodl se kontaktovat Lenovo jakožto instalátora a výrobce notebooku.


  Intermezzo: O situaci jsem se trochu zajímal a bylo by jasné, že to pravděpodobně nebude vůbec snadné. Nepodařilo se mi najít popsaný jediný úspěšný případ v ČR. Výrobci notebooků se většinou velice zarputile brání dostát svým povinnostem. Našel jsem několik zdokumentovaných případů ze zahraničí a také několik úspěšných soudních sporů (viz odkazy). V ČR opět spor žádný. Byl jsem ovšem odhodlán na svých právech trvat a zajímalo mě, jak se to celé vyvine. Poté jsem o tom chtěl poreferovat.

  Boj začíná

  Zhruba týden po koupi jsem kontaktoval autorizované středisko Lenova Orange & Green s dotazem, jakým postupem mohu vrátit licenci Windows. Přesměrovali mě na Lenovo horkou linku 800 800 567, neboť prý nejsou schopni tyto požadavky řešit. Později jsem zjistil, že zmíněná linka Lenovo je zřejmě určena pro byznys zákazníky, ale neměli kam jinam mě přepojit, neboť Lenovo žádnou podobnou linku pro běžné zákazníky nemá.

  Slečny operátorky na lince Lenovo byly velice milé. Po vyslechnutí mého požadavku mě chtěly odmítnout, ale poté, co jsem odcitoval příslušnou část licence, si vyžádaly pár dní na zjištění aktuálního stavu od vedení firmy. Tím jsem se viditelně dostal o úroveň výš, neboť nyní následovalo kolo telefonních rozhovorů. V podstatě to fungovalo tak, že se mi slečna ze zákaznické linky ozvala s nějakým vysvětlením, proč nemohou vyhovět mému požadavku. Na většinu odpovědí jsem byl připraven, sdělil jsem, proč s vysvětlením nesouhlasím, a na svém požadavku trval. Poté jsem opět několik dní čekal na další odezvu. Takto se to opakovalo několikrát. Velice mě mrzí, že jsem si rozhovory nenahrával. Jsem si jist, že by se spousta lidí pobavila. Při každém rozhovoru jsem se dozvěděl odlišný důvod, proč mé žádosti (dle jejich terminologie, podle mé požadavku) nelze vyhovět. Dozvěděl jsem se tedy například, že bych měl celý notebook vrátit prodejci; že není možné oddělit software a hardware; že bych se měl obrátit na Microsoft; že bych se měl obrátit na prodejce; a co mě nejvíc "pobavilo" - že náhrada sice existuje, ale manipulační poplatky použité pro vrácení jsou natolik vysoké, že by to pokrylo celou náhradu, tudíž není možné vrátit nic. Moc se mi nelíbilo, že jeden den jsem obdržel nějaké tvrzení, a za 3 dny tvrzení zcela protichůdné.

  Intermezzo 2: Microsoft jsem kontaktoval a ten mi sdělil, že moje záležitost se týká čistě mě a společnosti Lenovo, tudíž jednoznačně popřel, že bych svůj nárok měl nějak řešit s nimi. Což vyplývá i z licence. Koncový internetový obchod (prodejce) jsem kontaktoval též, samozřejmě též odmítl cokoliv řešit. Toto se mi zdá pochopitelné, protože jsem se z několik stran dozvěděl, že koncoví prodejci nemají možnost zakoupit daný notebook bez Windows, a tudíž mohou stěží vracet licence zpět Microsoftu. Jediný, s kým má smysl toto řešit, je instalátor softwaru - společnost Lenovo.

  Rozhodl jsem se, že takto už není možné pokračovat. Několikrát jsem žádal kontakt na člověka, který o těchto věcech rozhoduje a má je na starost. Diskutovat přes prostředníka (operátora linky) v prodlevami několika dní je velice obtížné. Slečny na lince mi odmítly sdělit kontakt na manažera, prý je to možné jen u byznys zákazníků, což já nejsem. Domluvil jsem se avšak alespoň tak, že slečně operátorce pošlu mail, který ona přepošle na patřičná místa a pak mi vrátí odpověď. Tím jsem postoupil opět do další úrovně - elektronické komunikace s vedením.

  Komunikace s vedením firmy

  16.6.2008 jsem společnosti Lenovo odeslal email požadující oficiální vyjádření k dané problematice. Sepsal jsem své dosavadní zkušenosti a také jsem uvedl seznam nejpravděpodobnějších odpovědí, které by mi mohli poskytnout, a moje reakce k nim. Tím jsem se snažil urychlit komunikaci a vyhnout se opakování již jednou řečených "výmluv". Do emailu jsem vypsal seznam mě známých případů, kdy byl zákazníkům tento nárok uznán (dvakrát z toho dokonce společností Lenovo Germany). Na konec jsem uvedl, že jsem ochoten bránit svá práva jak mediální, tak právní cestou. Byl jsem odhodlán podat případnou stížnost na Českou obchodní inspekci (nerespektování licenčního ujednání) a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (vázaný prodej softwaru a hardwaru). Nejzazší možností bylo pokusit se dosáhnout svých práv u soudu.

  Čtěte: 16.6.08 - Žádost o oficiální vyjádření k vrácení licence Windows (html)

  Vítězství s háčkem

  Až do 11.7.2008 to vypadalo, že mě Lenovo začalo zcela ignorovat. Dovolil jsem si poslat během této doby pár upomínek a slečna operátorka mě ujišťovala, že e-mail předala zodpovědné osobě, která se mi určitě vyjádří, jakmile to bude možné. Jaké bylo mé překvapení, když v uvedený den po téměř měsíci mi opravdu přišla odpověď, a to od Michaela Mikluše, Channel Sales Managera. Čekal jsem buď nějaké další výmluvy, nebo (velice nepravděpodobně) opravdu sepsaný obecný postup, který musí zákazník splnit, aby dostal náhradu za licenci Windows. Místo toho jsem obdržel individuální návrh na vyrovnání, určený pouze pro mne.

  Čtěte: 11.7.08 - Lenovo: Návrh na vyrovnání - e-mail, průvodní dopis (odt), prohlášení (odt)

  Shrnutí návrhu: Musím podepsat prohlášení, že daná licence Windows nebyla a nebude mnou aktivována, instalace Windows bude smazána z pevného disku a nebude v budoucnu nijak obnovována, odešlu kopii nákupního dokladu, vrátím štítek COA nalepený na spodní straně notebooku a souhlasím s absolutní mlčenlivostí o obsahu a výsledku jednání spolu s náhradou případných škod společnosti Lenovo, pokud bych mlčenlivost porušil. Výměnnou obdržím cca 1950 Kč (přesněji 1650 Kč bez DPH).

  Chvíli mi trvalo, než mi to vše došlo. Jde to! Jsem zřejmě první člověk v ČR, který dokázal dokopat výrobce notebooků k respektování licenčního ujednání a opravdu mi byla nabídnuta možnost vrátit licenci Windows za finanční náhradu!

  Vem peníze, drž pusu a krok

  Potom ovšem přišlo vystřízlivění. Nesmím o tom nikomu říct. Nesmím napsat tento článek. Nesmím tisícům lidí, kteří taktéž nemají zájem platit povinný desátek Microsoftu, říci, že vracení licence funguje. Ale to je přesně ten důvod, proč jsem se o to tolik snažil. Chtěl jsem to sdělit! Chtěl jsem říci čtenářům ábíčka, rootu, ubuntu fóra, atd atd, že tuto věc při zakoupení notebooku nemají automaticky vzdávat, že to má cenu! Netýká se to samozřejmě jen uživatelů svobodných operačních systémů, ale i vášnivých Windowsáků, kteří mají zakoupenu plnohodnotnou (ne-OEM) licenci. Ti jsou také (vcelku ironicky) nuceni platit Microsoftu desátky, aniž by o to stáli. Proto jsem se najednou cítil jako Jidáš, jehož zradu si za pár stříbrných velká společnost kupuje. Bylo mi jasné, že Lenovo má zájem, aby se tato informace nedostala ven. Příliš mnoho lidí by potom žádalo o vrácení peněz. (Zřejmě si spočítali, že vracení peněz je pro ně méně výhodné, než získání dalších zákazníků právě kvůli tomuto postupu. Nebo o tom vůbec nepřemýšlí, kdo ví. Myslím, že úmysl je však zřejmý).

  Intermezzo 3: Neboť jsem si nebyl jist, co přesně zahrnuje spojení právní subjekt (u kterého musím zachovat mlčenlivost, viz text prohlášení), jsem si s panem Miklušem vyměnil pár dalších e-mailů a dotazoval (html) se na to. Po pár vyhýbavých odpovědích [1] [2] jsem si raději zašel poradit se s právníkem do spotřebitelské poradny SOS. Bylo mi potvrzeno, že po podepsání prohlášení nesmím opravdu nikomu sdělit obsah ani výsledek dohody, včetně zveřejnění informací na svých webových stránkách, a podobně.

  Rozhodl jsem se, že mi omezování svobod projevu za těch pár peněz nestojí. Představil jsem si jiné lidi na svém místě před pár měsíci: v podstatě smířených s osudem, že budou muset spolu s koupí notebooku odvést i povinnou daň Microsoftu; předpokládajících, že obyčejný člověk proti těm obrovským korporacím stejně nic nezmůže; považujících vůbec pokus o vrácení licence za zbytečnou ztrátu času a předem ztracenou věc. Vytrval jsem v podstatě jen náhodou, kdy mě v boji udržovalo jakési spravedlivé rozhořčení nad aktuální neutěšenou situací v našem peněžně orientovaném světě. Rozhodl jsem se na vyrovnání nepřistoupit, abych všem mohl říci, že vyrovnání dosáhnout lze! To, že nyní všichni budou vědět, že si mají stát za svými právy, a že jistě mnoho lidí díky tomuto článku si vrácení licence Windows vydupe, je dle mého názoru mnohem důležitější, než pár mincí. Představuji si, že se nyní bude mnohem více lidí a tvrději této možnosti domáhat, a konečně se něco stane - firmy to budou oficiálně a bez výmluv podporovat, bude se prodávat více notebooků bez OS nebo se třeba odehraje první soud na toto téma. Prostě se věci pohnou. Samozřejmě, všechno má svůj čas. Toto je jen první, ačkoliv doufám velmi důležitý krok.

  Závěr

  31.7.2008 jsem napsal svůj poslední e-mail panu Miklušovi, ve kterém jsem oznámil, že jejich povinnosti vyplývající ze smlouvy považuji za splněné (nabídku mi udělali), avšak vyžadovanou mlčenlivost nejsem ochoten akceptovat, takže jejich návrh odmítám. Zároveň jsem uvedl, že pokud bych do 8.8.08 obdržel verzi smlouvy s mírnějšími podmínkami mlčenlivosti, přistoupil bych na ni. V opačném případě mám v úmyslu zveřejnit navrženou dohodu a veškerou komunikaci v plném rozsahu.

  Čtěte: 31.7.08 - Odmítnutí nabídky Lenova (html)

  Do 8.8.2008 jsem samozřejmě žádnou reakci ani novou nabídku neobdržel. Tímto tedy tento zápis končí. Doufám ovšem, že celá tato anabáze pomůže vytvořit spoustu zápisů dalších, vašich.

  Vyhrál jsem, peníze nemám, Windows mi zbyly, ale vy to VÍTE! ;-)

  Kamil Páral
  ripper42 zavináč gmail.com

  Poznámky

  Pár rad, jak postupovat při vracení licence Windows

  Chtěl bych požádat čtenáře, kteří by rádi do diskuze psali příspěvky typu "Koupil sis notebook s Windows dobrovolně, tak co tu vyvádíš s nějakým vracením, neměl sis to prostě kupovat", aby si své flamewary zakládali u jiných článků. Byl bych rád, aby se mezi nimi neztratily důležité informace a zkušenosti, které může spousta lidí mít. Pokud bude chtít někdo argumentovat proti tomuto článku, prosím uvědomte si, že pouze aplikuji právo, které věřím, že mi licence sama udělila. Na mnoho argumentů můžete také najít odpověď v e-mailech, které jsem zveřejnil. Pokud se mezi čtenáři najde někdo s dokončeným právnickým vzděláním, budu velmi rád, když se k celé této situaci nějak vyjádří.

  Aktualizace článku

         

  Hodnocení: 98 %

          špatnédobré        

  Anketa

  Jaký význam pro vás měl tento článek? Při koupi nového notebooku, pokud nebudete potřebovat Windows:
   (41 %)
   (3 %)
   (4 %)
   (2 %)
   (49 %)
  Celkem 2029 hlasů

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Konqui avatar 9.8.2008 18:39 Konqui | skóre: 18 | blog: Konqui | Rožnov pod Radhoštěm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kdybych si byl jistý že tohle jde, koupil bych si před půl rokem nějaké IBM/Lenovo.Teď mám místo toho HP 6710b bez windows.Né že bych nebyl spokojen ale Thinkpad je Thinkpad
  Open/save dialogy z GTK+ jsou nejkřiklavější ukázkou toho nejdebilnějšího software, co vůbec může existovat.
  9.8.2008 22:42 h.xman | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tohle podle me presne poukazuje, jak kratkozraka to je od tech firem strategie. Usetri si tisice, a prodelavaji desetitisice. IMO kdyby proste bez kecu vraceli penize za nechtene Windows, vic lidi si ty jejich notebooky koupi a vrati se jim to.
  Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
  10.8.2008 03:16 nope
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jo, to by bylo super. Pak by si nekdo vzpomnel, ze tam nechce disk od Seagate, ale od Samsungu ... asi chapete, ze cela tahle myslenka vymeny casti celku cehokoliv, je naprosto zcestna.
  multi avatar 10.8.2008 19:36 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  kdyby ten sami model notasu nabizely i bez windouzu, tak se nema co resit ;-)
  12.8.2008 16:25 Petr
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano, je to jako si koupit auto s klimatizací a potom ji chtít vrátit. O co jednodušší je dohodnout se s prodejcem na zakoupení počítače bez operačního systému. Nebo že by na to byl taky potřeba soud? Naštěstí tu máme ovšem šťouralíky, kteří nemají jinak co na práci...
  Shadow avatar 12.8.2008 16:45 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano, je to jako...
  Není. Klimatizace nemá licenční smlouvu, se kterou musíte souhlasit, abyste ji mohl použít.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  13.8.2008 04:07 Jarek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Přesně tak. Harddisk samsung taky nevyžaduje odsouhlasení licenčního ujednání, protože souhlas s jeho používáním dává spotřebitel jeho nákupem, resp. úhradou za zboží.
  12.8.2008 18:24 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  O co jednodušší je dohodnout se s prodejcem na zakoupení počítače bez operačního systému.
  Když je to tak jednoduché, jistě nebude problém popsat vlastní zkušenost, že? Dělám si čárku za každý komentář, kdy někdo v diskuzi napíše, že to autor dělal zbytečně složitě, mohl si ten samý model koupit bez Windows – a popíše svůj případ, kdy se mu to podařilo. Zatím je těch čárek – nula.
  2.9.2008 17:42 jfb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No u většiny značek to jde, ale bohužel Lenovo u nás neposkytuje (narozdíl např od USA) konfigurátor a ani nemá (zase jen u nás) alternativu bez systému k vyšším modelům bez Windows
  11.10.2008 20:33 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  imho je potreba zminit fakt, ze neni moznost koupit jejich vyrobek bez OS :-) auto bez klimatizace koupit jde. v te chvili je proste zcela na miste tohle resit, uz z toho principielniho hlediska
  10.8.2008 20:28 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  asi chapete, ze cela tahle myslenka vymeny casti celku cehokoliv, je naprosto zcestna
  Jenomže operační systém není nějaká nepodstatná část notebooku, operační systém je minimálně stejně podstatný, jako ten hardware okolo. Navíc prodávat notebook s nějakým konkrétním operačním systémem nemá žádné technické opodstatnění, výrobce nemá žádné další náklady s tím, když na notebook nenainstaluje žádný operační systém.
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 20:52 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Hm, a u toho disku vás nutí podepsat nějakou extra licenci? U Windows ano.
  Ten disk nebude fungovat v jiném počítači? Windows ne.
  Ten disk nemůžete legálně prodat někomu jinému a získat tak zpět peníze za nechtěné zboží? Windows ne. Asi chápete, že vaše přirovnání je naprosto zcestné.
  14.8.2008 07:16 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Váš názor považuji za zcestný blábol.

  Až bude někde uvedeno, že si můžete vybrat výrobce disku nebo dokonce notebook bez disku, pak souhlasím, ale autor výslovně uvádí, že před instalací programu (OS) se zobrazilo upozornění na možnost odmítnout podmínky a přesně to on udělal.

  Napsal něco o tom, že takové podmínky se týkaly nějaké hmotné části notebooku? Nenapsal. Jestli jste to tam někde viděl, pak umíte číst lépe než já.
  10.8.2008 09:02 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  IMO kdyby proste bez kecu vraceli penize za nechtene Windows, vic lidi si ty jejich notebooky koupi a vrati se jim to.

  Za předpokladu, že je více lidí, kteří považují Windows inside za nechtěné. Což pravda není. Oni si to dokáží spočítat...

  13.8.2008 09:01 pet
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Je více lidí. Například já nemám Lenovo (nestálo mi to za ty hádky), ale mám MSI MEGA BOOK, protože jde koupit bez OS.
  11.10.2008 20:50 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  "Což pravda není." a ja si treba myslim, ze to pravda je. Z vlastni zkusenosti muzu potvrdit ze 80% lidi, kteri za mnou prijdou na konzultaci ohledne vyberu ntb pro sebe/sve dite.... tohle neberou jako KLAD. Spolecnosti by MELI MIT MOZNOST KOUPIT JEJICH VYROBEK I BEZ OS! OS je natolik zasadni pri praci s ntb, ze by toto rozhodnuti melo zustat na zakaznikovi, maximalne na jeho VYSLOVNE pozadani jej tam dodat. Vecina lidi ma, at jiz vice ci MENE kupovany, Win po ruce a tohle je proste neprijatelne nekoho takhle nutit.

  tento pristup je stejny, jako kdyby Vam vyrobce kuchyne prodaval kuchyne jedine s se saponatem na myti nadobi konkretni znacky, ktera navic nemusi byt vyuzita uz jen pro jeji pro Vas neakceptovatelne vlastnosti.
  13.8.2008 15:12 asdf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ROFL Microsoft ma Windows Vista, ktery je nechteny? Me prijde ze marketshare je dost velky na to aby to bylo chtene.
  11.10.2008 20:55 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  a to je presne ono.. tato spolecnost ma tomto trhu takove slovo ze svuj OS chce za kazdou cenu protlacit i kdyz jej opravdu mnoho lidi odmita. To ze lide kupuji ntb s verzemi Vist, u kterych jde provect DOWNGRADE je docela smutne. a je to PRESNE ONO! proc si rovnou nekoupijou ntb s os WinXP?? protoze nemuzou, neni ta moznost. Predmet tohoto clanku je jedine mozne reseni, jak muze zakaznik donutit vyrobce aby zmenil svoji politiku a prodaval mu jen to co zakaznik chce.
  14.8.2008 23:19 delfajz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Moje rec, take si myslim, kdyby se k vraceni licence nestavely tak negativne, ze na tom jeste vydelaji. No, urcite by bylo ale schudnejsi nabizet HW i bez OS,a zase by si usetrily spoustu neprijemnych procesu. Ale stejne by se tomu nemusely vyhnout, pac jak spravne autor poukazuje, clovek si muze chtit koupit HW s Win,ale po precteni licence s ni nesouhlasit...a chtit ji vratit.

  Bravo Kamile!!! Ses machr!!!

  Klidne bych prispel, ne na Tvoji licenci (kdyz nechces), ale za Tvuj fakt ceny prispevek communite. Mozna by se mohlo zalozit konto, a treba by se podarilo posbirat na pravnika, a pak proslapnout tu soudni cestu:)

  2.9.2008 17:47 sharkus | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dejte cislo uctu a pridam se. Jinak opravdu povzbudivy clanek
  "A proc to vlastne delate?" - "Protoze muzeme!"
  11.9.2008 08:16 martan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To by sme museli vidiet do zakulisia, aby sa dalo to tvrdenie o vyhodnosti pre nich potvrdit. S najvacsou pravdepodobnostou maju proviziu od MS. A teda predaj nechcenych windowsov moze byt pre nich zaujimavejsie ako zvysenie predaja napr. o 5% vdaka tomu, ze ponukaju aj model bez OS. (len moja uvaha - pokus o vysvetlenie zdanlivo nelogickeho, mozno to je uplne inac)
  10.7.2023 12:26 jsimitseo
  Rozbalit Rozbalit vše เว็บรวมสล็อตทุกค่าย
  Megaways Slots: Megaways is a game engine developed by Big Time Gaming that offers thousands of paylines and dynamic reel setups. These slots feature changing symbol positions and offer high volatility and exciting gameplay. เว็บรวมสล็อตทุกค่าย
  17.7.2023 20:39 jsimitseo
  Rozbalit Rozbalit vše สล็อตฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ
  Once registered, players can deposit funds into their online casino accounts using various payment methods, such as credit/debit cards, e-wallets, bank transfers, or cryptocurrencies, depending on the options offered by the casino. These funds are used to place bets on the available casino games. สล็อตฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ
  15.8.2023 21:00 jsimitseo
  Rozbalit Rozbalit vše สล็อตเว็บใหญ่ที่สุด
  One of the key factors that contribute to the success of these web slots is their direct web access. Unlike traditional brick-and-mortar casinos, players can access these virtual slot machines directly from their computers or mobile devices. This accessibility allows for unprecedented convenience, making it possible for players to enjoy their favorite games from the comfort of their own homes or on the go. สล็อตเว็บใหญ่ที่สุด
  16.8.2023 21:41 jsimitseo
  Rozbalit Rozbalit vše สล็อต โรม่า
  It is to some degree phenomenal, but then look at the guidance at this treat. สล็อต โรม่า
  Konqui avatar 9.8.2008 18:41 Konqui | skóre: 18 | blog: Konqui | Rožnov pod Radhoštěm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jinak jsi borec že ses tak dlouho dohadoval, poklona a všechna čest ;-)
  Open/save dialogy z GTK+ jsou nejkřiklavější ukázkou toho nejdebilnějšího software, co vůbec může existovat.
  13.8.2008 13:11 aubi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jo, přesně. Smysl je v tom, že to pomůže nám všem; za to Ti patří dík. Doufám, že i tenhle článek přispěje k tomu, že se chytnou za nos a zkusí se z toho vydírání ze strany M$ nějak vyvlíct. I když chápu, že hrozba, že mafie prohlásí, že notebooky vzbouřené firmy nejsou widlema podporovány, je argument :-(
  31.8.2008 06:02 panove
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pane, take gratuluji, ale mam dojem, ze jste to nedotahl do konce a nechal se zmanipulovat. Nejvetsi chybu vidim v tom, ze jste se obratit na SOS. Imho tato organizace neslouzi deklarovanemu ucelu a taky Vam dost blbe poradila ! Preci firma nemuze plneni sveho zavazku podminovat nejakou mlcenlivosti ?! To je naopak snad skoro az vydirani, paklize je uvaha o moznosti win vratit spravna a to si myslim, ze je. Stejne tak by asi tezko obhajila, ze Vam za win vrati jen kdyz se zavazete, ze si objednate dodavku plnou brambor. Proste nesmysl ! Co Vam to tam v te SOS napovidali, ze firma je v pravu ?! Mel jste trvat na vraceni penez s tim, ze Vam zadne svobody upirat nemaji pravo a pripadne to hodit k soudu a ne k nejakemu SOS, ktere v podstate muze nablabolit cokoliv.
  11.10.2008 20:58 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  zajimava myslenka, nenapadlo me to, nic mene dava to smysl :-)
  13.6.2009 15:23 wld
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No, na jednu stranu souhlasím, mám podobný názor. TO že si vůbec troufnou něco podobného nabídnout mi připadá jako naprosto neuvěřitelné, na druhou stranu se mi nelíbí způsob kterým shazujete snahu autora, napsat pět řádek o vaší doměnce je dost jednoduché, zkuste to prosadit, ukázat, že vkládat do smlouvy o vrácení licence ujednání o mlčenlivosti je protiprávní. Bude to vést nepochybně k soudu a stát spoustu času a peněz(které se jen možná vrátí, čas se nevrátí určitě), když se vám to podaří, pak někoho osočujte že to nedotáhl, kvalitní a srozumitelná publikace podobného případu je důležitá, byť nevedla k úplnému cíli. Jinak já jsem ani netušil, že podobné ustanovení v počítači je a že je to možné byť jen teoreticky, rozhodně nově nabytou informaci při koupi laptopu zohlední, dík autorovi...
  9.8.2008 18:48 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dobrá práce. Jenom bych nějak znečitelnil ty e-mailové adresy pro roboty (třeba nahradit zavináče za (zavináč) ) -- je to slušnost.
  Kamil Páral avatar 9.8.2008 18:53 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Díky za info. V přiložených e-mailech jsem to udělal, v článku mi to uteklo.
  10.8.2008 21:02 danc | skóre: 21 | blog: Blog nejen o Linuxu | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Vyborny clanek, informace k nezaplaceni!

  Jeste v priloze http://ripper.profitux.cz/windows_refund/16.6.08-zadost_o_oficialni_vyjadreni.txt zustal zavinac vcetne mailto u toho nemeckeho kontaktu Lenova, ktery vraci penize.
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 21:20 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Díky.
  9.8.2008 18:55 slush | skóre: 9 | blog: slushuv_koutek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Obdivuju tvou cilevedomost. Ja bych to nekde v pulce vzdal. Jen sis ted asi tou publikaci clanku pekne rozhazel Lenovo. Snad ten notebook nebudes potrebovat reklamovat :-).
  10.8.2008 14:02 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jakykoliv obchodnik ci korporace se musi ridit pravem a kamaradstvi s tim nema nic spolecneho. Dokonce jsou ochotni si i zapamatovat kdy tvoje manzelka byla na nejake operaci a za mesic se te zeptaji, protoze na to maji system kam si to zapsat, ale ve skutecnosti je zajima jen a pouze navozeni pocitu, ze jste kamosi a ze by kseft mel dopadnout dobre uz jen z tohoto duvodu. Jinak je to vse podvod jak krava. Tedy slusni, kteri lecos toleruji, jsou nejvice oskubavani (muj pripad) a tvrdi a neustupni stouralove (az neprijemni) casto dosahnou sveho (pripady, ktere jsem mel moznost sledovat na vice mistech). Neni spravne byt neprijemnym, ale pokud firma evidentne smeli a podvadi, tak je na miste tvrdost a neustupnost (a byt velmi velmi neprijemny), protoze se branite podvodu. Pripadna reklamace bude prednostne vyrizena prave takovemu cloveku, protoze ten "slusny" si prece pocka, ale ten "neprijemny" by zase delal potize. Navic slusnemu by slo udelat reklamaci standardne, ale tomu "neprijemnemu blbcovi to proboha udelejte poradne at nam tu zase nevyvadi". Bohuzel to tak je a i pro mne to byl sok. Sam temer nic nereklamuju - nejak "na to nemam zaludek", ale jednim dechem dodavam, ze to je jediny spravny zpusob na ktery mame vsichni pravo. Vzdyt i vyrobce se snazi svoje vyrobky co nejvice osmelit aby usetril (na nas) a tudiz je vyrobek mene kvalitni a i to je duvodem jeho poskozeni, takze zase jen smelo na nas. Nucene svazani softu a hw je nemoralni. Pochopim, kdyz je soft natolik specializovany, ze byl usit na miru, ale i tak by nemel byt svazan nucene. Operacni system neni sity na miru konkretnimu modelu pocitace, vyrobcem je jina spolecnost nez vyrobce pocitace, takze to vnimam jako podvod a pokus o okradeni zakaznika.

  Jinak clanek vyborny a taktez smekam! Myslim, ze autor clanku nyni ma otevrene dvere i k te reklamaci, ale jen za predpokladu, ze by byla sance, ze se tam o nem dozvedi (neverim tomu, ze ho tam mohou znat).
  10.8.2008 14:22 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jen sis ted asi tou publikaci clanku pekne rozhazel Lenovo.
  Aby mu nepřišli udělat nabídku, tentokrát neodmítnutelnou :-D.
  9.8.2008 19:02 Kappi-tux | blog: kappiho_tuxik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Co dodat, snad jen obligátní +1 :-) ani bys nevěřil, jak mě potěšilo že lidé tak odhodlaní jít korporacím po krku ještě existují...
  Zkušenost je věc, kterou získáš až potom, cos ji potřeboval.
  Nicky726 avatar 9.8.2008 20:08 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  +1
  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  9.8.2008 19:19 alium | skóre: 38 | blog: Category 1100
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Možná by to bylo na článek na abíčku, ne? Zkus nabídnout...
  10.8.2008 18:48 Pavel 'lingeek' Szalbot | skóre: 54 | Třinec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Zkusit může, ale zaměření serveru bývalo jiné. Myslím, že Root nebo Lupa by to ale vzali:-).
  Math, as Barbie says, is hard.
  11.8.2008 01:00 Petr Kopač | skóre: 6 | Železná Ruda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To by bylo skvělé, ale chtělo by to dostat i na ostatní IT servery. Občas mám ale pocit, že se na jistých nejmenovaných (českých, ale i cizích) serverech mluví o MS jen dobře a nestrannost neexistuje.

  Jinak autor je fakt fajn člověk, že si to vydupal a nakonec to zveřejnil. Jen víc a houšť ;)
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 01:03 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Právě (bez mého přičinění) jsem dostal e-mail informující mě o zveřejnění článku na zive.sk: odkaz

  Těší mě, že se to tak rychle rozlétá do všech stran :)
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 01:13 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Za velmi důležitou považuji poslední větu v článku:
  Naša redakcia aktuálne zisťuje, ako by sa v podobných prípadoch zachovali slovenské pobočky výrobcov notebookov.
  Pokud se takto začnou dotazovat vlivné IT magazíny a další známá média, společnostem to už bude stát za to, aby se pozastavily a pořádně promyslely svá stanoviska. Zvláště v oblasti konkurenčního boje, kdy by některé mohly v očích veřejnosti získat a některé ztratit. Pevně doufám, že toto je právě jeden ze způsobů, jak lze na společnosti velmi silně zapáčit.
  11.8.2008 11:51 Lukáš Hubník
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  aby se to dostalo na co nejvice webu tak jsem jich par obeslal(napr. technet.idnes.cz) aby o tom pripadne tez neco napsali. snad se nekdo chytne, at to vi vsichni.
  Grunt avatar 11.8.2008 01:09 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No LOL, oni to zalinkovali i na Žive.cz na hlavní stránce a zvýrazněné. Docela by mě zajímalo na které straně barikády vlastně stojí. A nebo si hrají na chameleóna? Škoda, že Hulán přestal s blogováním.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  11.8.2008 17:08 anicka | blog: ze_zivota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Proč by měl vlastně nezávislý zpravodajský portál stát na nějaké straně? :-)

  Jasně, některým redaktorům pravděpodobně chutnají krevety na novinářských akcích Microsoftu (mně taky chutnaly) a nejspíš se to občas pozná i na obsahu, ale do portálu prvoplánově stojícího na temné straně síly má Živě daleko.
  ^D
  Shadow avatar 9.8.2008 19:35 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Smekám před vámi, za vytrvalost, za sepsání obsáhlého článku i za to, že jste upřednostnil zájmy ostatních před zájmem svým. Děkuji.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Shadow avatar 9.8.2008 19:50 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Už jsem umístil odkaz na tento zápisek na svůj blog.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  9.8.2008 19:40 Bedňa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  SUper, ale nezastav sa na pol ceste, treba ich dotlačiť k vráteniu peňazí bez mlčanlivosti. Určite sa to dá keď si sa dostal takto ďaľeko. Veľa šťastia.
  Kamil Páral avatar 9.8.2008 22:44 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nemyslím si, že by je k tomu tlačil nějaký závazek. Nabídku mi učinili a svoji povinnost tak splnili. Nikde není psáno, že by po mě nemohli požadovat mlčenlivost. Podle právníka SOS je takovýto individuální postup s těmito podmínkami zcela v pořádku. Nehodlám to nijak řešit dál, protože si nemyslím, že na to mám právo. Svůj cíl jsem již splnil :)
  10.8.2008 10:02 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A to je na tom to nejlepsi. Ses FRAJER, neskutecnej FRAJER - to se mi honilo v hlave kdyz jsem to cet. Nejkrutejsi je ten Prvni email, ten je fakt dokonalej. Proste si se zapsal do dejin jako prvni clovek co tohle vystavil na netu a navic v tak prehledne a podrobne do posledniho detailu. Proste to nema chybu.
  My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
  Ilfirin avatar 9.8.2008 19:54 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Hluboká poklona a respekt.

  Přimlouvám, za větší publikování, než je abc blog. Bez nadsázky si myslím, že tento článek má "zlomovou" (něco dost změní) hodnotu. Jsem si téměř jist, že toto abc, root, wherever jako článek přijme.

  PS.: Nebyl jsem rozhodnut, co si koupím, za dalšího noťáska, ale už asi rozhodnut jsem :-D.
  Shadow avatar 9.8.2008 19:55 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Doufám, že ne Lenovo. :-D
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Ilfirin avatar 9.8.2008 19:56 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  PS2.: také bych rád umísťoval odkazy, kde to jen jde, ale radši bych na "něco většího", než blog. Pokud ale nikde jinde publikovat nechcete, nevadí :-) (ale alespoň mi to oznamte, ať nečekám, díky).
  10.8.2008 03:19 nope
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A takhle vznikaji spammy a svate valky :/
  Kamil Páral avatar 9.8.2008 22:50 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Doufám, že se můj článek dostane i k širšímu publiku, než je jen ábíčko. Pokud tak někdo neučiní ze své iniciativy, pošlu návrhy na zprávičku (s odkazem na můj článek) na ábíčko, root, živě, lupu, a podobné informaticky zaměřené blogy. Všude, kde by to mohlo čtenáře zajímat. Doufám, že aspoň někde to přijmou, a lidé budou mít šanci se tuto informaci dozvědět. Pokud samozřejmě to někde dále budou publikovat zdejší čtenáři, linkovat na to, atd, tak budu jen rád.

  Nejsem si jistý, jestli má cenu vytvářet plnohodnotný článek pro některý z webů, neboť v podstatě všechny informace jsem se již snažil uvést v tomto článku, takže bych je musel jen opakovat. Dobře napsaná zprávička s odkazem na tento článek myslím také splní svůj účel :)
  9.8.2008 23:10 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pokud samozřejmě to někde dále budou publikovat zdejší čtenáři, linkovat na to, atd, tak budu jen rád.
  Rozkaz. :-)
  10.8.2008 10:07 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mozna by bylo fajn to tady na abclinuxu presunout z blogu do clanku, v blogu to zachvili zmizi mezi ruznym bordelem.
  My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
  pools avatar 9.8.2008 19:59 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A já hlupák si koupil notebook s FreeDOSem. O kolik legrace jsem přišel... :-(
  Vivre libre ou mourir!
  10.8.2008 15:58 Boogie
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  I tak se muzes tahat o vraceni manipulacniho polatku, za ktery ten freedos tam nahodili, predpokladam ze to byl Acer ? :)
  10.8.2008 19:26 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Spis HP, ale o jakym poplatku mluvis?
  My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
  9.8.2008 20:29 Miloslav Ponkrác | blog: miloslavponkrac
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Poklona, a smekám.
  9.8.2008 20:39 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Smekám před vaší vytrvalostí, ale
  Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.
  licence vám nedává právo získat peníze zpět. Pouze vám doporučuje, abyste se zeptal prodejce nebo instalátora, jestli a jak nahrazuje nevyužité licence. Zda instalátor nebo prodejce vám je povinen vrátit peníze, licence mlčí.

  Jedinou cestu bych viděl ve stížnosti na vázaný prodej proti prodejci. Avšak pokud by ten komplet stroj + OS pouze přeprodával (váš případ), pak si nejsem jistý, jestli by ona povinnost byla stále platná (záleží, jestli je zákaz vázaného prodeje ustanoven v občanském zákoníku a jak přesně).
  9.8.2008 21:23 Lubos
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.
  neznamená
  licence vám nedává právo získat peníze zpět. Pouze vám doporučuje, abyste se zeptal prodejce nebo instalátora, jestli a jak nahrazuje nevyužité licence. Zda instalátor nebo prodejce vám je povinen vrátit peníze, licence mlčí.
  Znamená to ak nie peniaze, potom tovar (zboží), ak je táto časť licencie v poriadku, tak potom predajca alebo inštalátor nemá inú možnosť.
  Kamil Páral avatar 9.8.2008 22:53 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tímto si nejsem zcela jistý (řekl bych, že by se neshodli ani všichni právníci), musel by to zřejmě rozhodnout až soud. Lenovo ovšem viditelně také nemělo zájem to zjišťovat a raději se podvolili mému požadavku. Pokud to udělají i pro ostatní lidi, tak bude jedině dobře.
  10.8.2008 20:29 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Neřeším formu náhrady (peníze, nebo zboží) ale nárok na jakoukoliv náhradu. Prodejce totiž může mít zásadu, že jednou prodané licence nebere zpět. Ostatně i český autorský zákon říká, že bude-li licence udělena, příjemce nemá implicitní právo požadovat odejmutí nevyužité licence a navrácení odměny (odst. 3 § 46 zákona 121/2000 Sb.).

  Nicméně situace je mnohem jednodušší, protože v době nákupu žádná licenční smlouva uzavřena není, takže ani kupující, ani prodávající se jí nemusí řídit. V podstatě si kupujete zajíce v pytli (možnost získat licenci), nebo, pokud jste dostatečně poučen, jste srozuměn, že platíte za digitální odpad, který budete vyhazovat.
  9.8.2008 20:44 Lubos
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dovolil som si pridať odkazy do socialbookmarkov:

  na Linkuj.cz

  na Vybrali.sme.sk

  Obe služby rovnako ponúkajú možnosť hlasovania za dobré odkazy, ... ;)
  9.8.2008 21:05 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Hmmm...tak to jsi teda owner:) Koupis si NB, dva mesice ti lezi zbytecne doma, prisel si tak o pulku jeho ceny a jenom proto, ze sis cetl nejakou hlasku z instalatoru od Lenova, kterou zajiste prave ted nahrazujou:) Jsi fakt borec!:o))) Osobne bych ho zacal pouzivat hned, ikdyz 2itry za OEM licenci Business, to se s tebou vyrovnali teda kralovsky, to je predrazena cena u nas, realne bych cekal, ze ti nabidnou petikilo, coz by mohlo odpovidat realne cene pro giganta jako Lenovo ... a nebo kilo, abys neotravoval:)
  9.8.2008 21:30 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Proč by měl notebook dva měsíce zbytečně ležet doma? Stačí neodsouhlasit licenční ujednání a o hodinu později už tam může běžet linux…
  Užívej dne – možná je tvůj poslední.
  Ilfirin avatar 9.8.2008 21:45 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jj, zajímal by mě myšlenkový pochod autora. Dva měsíce než vyřídil ony Windows počítač nepoužíval (bez Windows to nejde). Znamená to, že pokud by si nechal vrátit těch 1600, nepoužíval by jej vůbec? :-D
  9.8.2008 22:54 awe_cz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jj, zajímal by mě myšlenkový pochod autora. Dva měsíce než vyřídil ony Windows počítač nepoužíval (bez Windows to nejde). Znamená to, že pokud by si nechal vrátit těch 1600, nepoužíval by jej vůbec? :-D
  Opravdu?
  11.8.2008 14:30 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Klid, BTJ je celkem proflakly antilin troll. Staci se juknout na cdr.cz
  23.8.2008 15:25 fake
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak tak, BTJ zname ... je proflakly, nejen z cdr, ale i z K4 :))
  Kamil Páral avatar 9.8.2008 22:58 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Samozřejmě, že již po pár dnech tam byl nainstalovaný a funkční Linux. Odkud si myslíš, že píšu tento článek? :) Notebook jsem samozřejmě ladem ležet nenechal, pouze mi na disku zavazí oddíl s Windows. Co se týká ceny, byl jsem velmi příjemně překvapen. Čekal jsem něco kolem tisícovky, možná trochu míň. Samozřejmě, jelikož je to individuální vyrovnání, tak to neznamená, že i příštím žadatelům bude také nabídnuta tato částka.
  10.8.2008 00:01 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  "funkční Linux" to je skoro nonsens:) Nicmene, kdyby vedeli jakou "reklamu" jim udelas, tak ti nenabidli ani korunu. No, ikdyz tohle si tu precte par lidi a i z tech par lidi pouziva linux jen mizive procento a i z toho procenta je to vetsine jedno. Kazdopadne si nemuzu pomoct, ale at ctu to ujednani z toho screenshotu sebepeclivej, nikde z toho nevyplyva, ze by ti meli neco platit. Je tam jen napsane, ze pokud nesouhlasis s podminkama, tak jej nemas instalovat a pouzivat. Pritom ti pisou, ze se muzes zeptat prodejce na jeho zasady nahrad. Z toho ale ani v nejmensim nevyplyva, ze ti neco musi nahradit nebo dokonce platit, pokud to nema ve svych zasadach (jeho libovuli) ... a uprimne receno, pocitam, ze jsi byl prvni a posledni a ze jsi tak cca o 2000 prohloupil, nicmene dam si abclinuxu do RSS, protoze me zajima zpusob s jakym vybehnou s podobnyma nazdarkama jako ty:o) Mno, pravda, to RSS spis pro to, jak si zas bude par nymandu stezovat na to, ze si koupili pocitac s windows a nikdo jim nechtel vratit prachy:) Ale je to teda svinstvo takhle pribalovat veci co nechceme, kdyz jsem kupoval auto, tak mi taky nechteli vzit zpatky kola, ikdyz jsem mel svoje vlastni a byl jsem presvedcen, ze lepsi nez ty jejich sjete plechace:) OUTRAGE!!!! ... ;)
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 00:10 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Viditelně to nevyplývá, musel by to zřejmě potvrdit až soud. Pokud se ovšem podíváš do odkazů, tak zjistíš, že ve spoustě západních států rozhodl soud ve prospěch spotřebitele. Nemyslím si, že by české právo bylo natolik rozdílné.

  Zbytek viz můj poslední odstavec v článku. Don't feed the troll.
  10.8.2008 00:19 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ja bych navrhoval pokracovat v diskuzi ve chvili, az nekdo skutecne dostane zpatky nejake penize, do te doby je vraceni penez za OEM SW jen cira spekulace.
  10.8.2008 12:17 JirkaZ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  BTJ: větší kus vola aby člověk pohledal... Nepracuješ jako nějaký managor u MS? Zařazenec pojímající "kolektivistický kapitalismus" (rozuměj žádný kapitalismus, ale druh komunismu) za svý, nechápající výsostná práva jedince. No, ještě že nemáme nic společného.
  elviin avatar 10.8.2008 14:38 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Z toho ale ani v nejmensim nevyplyva, ze ti neco musi nahradit nebo dokonce platit

  Tak sup sup nahoru a precti si to jeste jednou, kde se k tomu autor zapisku vyjadruje.
  25.8.2008 15:10 Andrej
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ZASE OMYL PAN BTJ ked si kupujete auto a chcete na nom ine kolesa, napr elektrony, tak Vam ich proste odrataju z ceny a daju Vam take kolesa, ktore chcete. A stavim sa, ze predajca auta ochotne preda auto aj bez kolies, ked si pri prevzati prinesiete kolesa vlastne.

  Imho kolesa. Kolesa chlapce mozes predat ked ich nechces.

  Skus predat OEM software...

  Vies co ? Tebe by mohli k novemu pocitacu predavat aj databazu uzivatelskych tipov na pouzivanie Windowsu v hodnote 25000 KC A ta by ti (aspon dufam) bola asi na to, na co je mne windows OEM. To by bola sranda, ze ?

  PS: netvrdim, ze windows nepouzivam. Ale na co budem platit OEM, ked mam kupenu professional ?

  Hlboka poklona autorovi clanku. Fakt super !
  30.8.2008 13:01 Otto
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  hehe myslim ze tady budes jeden z mala, kteri nikdy funkcni linux nevideli. ja ho napriklad provozuji na nekolika produkcnich systemech + doma 2 stanice + server a o vsech resenich si troufnu nejen tvrdit, ze jsou plne funkcni, ale ze by tvoje lamersky widle nebo co to provozujes strcila hrave do kapsy.

  ja vim, ze uz ti to pravdepodobne rikala spousta lidi, ale to, ze jsi na linux levej nebo na compy obecne jeste neznamena, ze neco neni funkcni. ze to nefungovalo tobe muze taky indikovat problem mezi klavesnici a zidli. a ze potrebujes na vsechno 10x kliknout abyses citil dobre, to te naucil MS a ja ti to preju, ale jsou i lidi, kteri to delaji jinak a dokonce si mysli, ze lepe. ja ti tvoje wokynka neberu, nehanim, nedelej to tedy v pripade meho oblibeneho OS... nebo to aspon nedelej tady, pokud ti nevadi, ze budes za vola :)
  11.10.2008 21:34 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  obcas se potkam s demagogii, tou ci onou formou socialniho kretenismu ci jim podobnou formou lidskeho chovani. zarazejici, ze u Vas se stretava takovychto vlastnosti vyrazne mnozstvi. :( a znepokojive, ze jeste mate chut to davat tak okate najevo. "jak si zas bude par nymandu stezovat" a teto podobne vety me obcas irituji u Vas jsem se jim jen smutne pousmal. Srovnani OS s kolama auta a pod ani nebudu komentovat.
  1.12.2009 21:26 xlfd
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dobrý den, a o když je ten oddíl zablokovaný a nejde zmenšit (ten s WIN 7)? Děkuji za odpověď
  9.8.2008 22:33 JS
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Genialni!!!
  9.8.2008 23:52 Jan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Každý nový notebook Lenovo je zabalen v igelitovem sáčku. Aby bylo možno vybalit notebook ze sáčku, tak se musí roztrhnout nálepka na které je všechno jasně napsáno. Pokud tedy vybalíte notebook, tak souhlasíte s licencí. Nechápu tedy, že autor článku si nevšiml při rozbalování notebooku textu na nálepce. A už vubec nechápu proč Lenovo se zabývalo vrácením peněž, když evidentně rozbalením došlo k souhlasu s licencí.
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 00:07 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Na mém sáčku žádná taková nálepka nebyla. Navíc by na nálepce musela být vytištěna plná verze smlouvy, což je nereálné. A automatický souhlas rozbalením obalu s licencí, která je schována uvnitř obalu, je neplatný.
  10.8.2008 00:16 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Si to proste priznej, dat ti nic nemuseli (ve finale taky nedali:) ... je pekne, ze ses podelil, ale to je asi tak vsechno. Kdyby chteli dostat doslovne te hlasce z toho licencniho ujednani, tak muzou rict, ze jsou tam ty windows zadarmo a nahrada nevznika nebo ti daji symbolickou jednu korunu a nenadelas naprosto nic. Soudit se muzes az do krve, ale neni s kym. Jak to vidim, oni ti chteli udelat laskavost, tys ji nevyuzil, de facto si je podrazil, takze uz se to nebude opakovat, to je muj nazor. Budu cist ABC, abych zjistil, jestli jeste nekdo uspel, osobne si myslim, ze je to naprosto bez sance.
  10.8.2008 08:44 JS
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Lidi jako vas by meli fakt postavit ke zdi. Ze mu prokazali "laskavost", kdyz o tom nesmel nikomu rict?

  Kdybych ja byl napriklad umelec, a uzavrel smlouvu se svym producentem, ze mi ma dat urcity podil na zisku, a on mi tvrdil, ze zisk z toho dila byl ve skutecnosti 0, mohl bych se s nim soudit. A soud by mel pravo zjistit, kolik ten skutecny zisk je. Stejne tak ma soud pravo zjistit, kolik skutecne Lenovo plati za jednu licenci Windows Microsoftu.
  13.8.2008 14:00 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Už ta brilantní čeština ukazuje na hlubokou mysl a znalosti autora BTJ. Netřeba reagovat na zjevně posunutý názor tohoto autora na to, co je to "laskavost". "Si to proste priznej..." milé BTJ, že vlamováním se do otevřených dveří jsi mnoho důvtipu neprojevilo... Jinak plně souhlasím s postupem autora článku a plně jej podporuji v jeho interpretaci celé kauzy. Většina elektrospotřebičů na baterie se totiž také prodává bez baterií, které teprve umožní funkce spotřebiče.
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  14.8.2008 07:41 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  »muzou rict, ze jsou tam ty windows zadarmo a nahrada nevznika nebo ti daji symbolickou jednu korunu a nenadelas naprosto nic«

  Přečtěte si, laskavě, ještě jednou, co jste napsal a zkuste se nad sebou zamyslet.

  Lenovo je autorem OS? Nejspíš ne, protože jinak by se OS nejmenoval Microsoft..., ale Lenovo... Z čehož vyplývá, že Microsoft není takový lidumil, že by Lenovu dával své OS zdarma a navíc ještě dotoval instalaci Windows v Lenovu. Lenovo tedy Windows Microsoftu zaplatilo. Když už je zaplatilo a nainstalovalo, cena NB s OS je vyšší o cenu OS + cenu instalace OS + marži. Doufám, že jste si všiml položek cena instalace + marže. Prodejní cenu OS si stanovil Microsoft. Cenu instalace s marží (zisk Lenova) si určilo Lenovo.

  Kdyby OS měl být zdarma, pak by Lenovo sponzorovalo Microsoft. Vy jste schopen zdarma sponzorovat Microsoft například tím, že si koupíte tričko s nápisem Microsoft a budete je nosit a pyšnit se jím v přesvědčení, co jste za maníka nebo zde rozšiřovat své podivné názory vlastní nekritickým a nemyslícím fanouškům (fanatikům) Microsoftu a spol. Pochybuji o tom, že podobně se bude chovat Lenovo (ve skutečnosti každá jiná firma).
  16.6.2009 19:14 karciw
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  Ale kolego, i prodělek je někdy výdělek.

  Přece nikdo nemůže mluvit do kalkulace firmy na její výrobek, včetně stanovování cen a marží (vyjma státní regulace).Jestli nějaká firma stanoví stejnou prodejní cenu za výrobek a za výrobek + příslušenství je jen její interní záležitostí (až na vyjímky typu nekalá soutěž ...). TAKŽE KONCOVÁ PRODEJNÍ CENA NTB A CENA NTB+WINDOWS MŮŽE BÝT STEJNÁ!!!!!! Btw. taky nechce zapomínat, že jinou cenovou politiku může mít výrobce, jinou distributor, jinou prodejce (ten může mít různé marže a ceny přizpůsobuje trhu, tedy většinou se snaží mít co nejvyšší je možné, ale aby netratil díky menším objemům prodeji a konkurenci, ne?).

  Navíc se jim to i vyplatí. Co takle meníčka u mekdonalda? nebo v restrauracích? odečtou ti tam tatarku, hranolky, nebo polévku?

  Proč se jim to vyplatí? vyjma několika podstatných důvodů, které jsou každýmu obchodníkovi jasné  i z logistických důvodů. Se podívej na obrosvkou nabídku notebooků a nabízet, vyrábět a skladovat od každýho dvě varianty místo jedné? Bylo by to nákladnější, ne? Navíc si je třeba uvědomit, že oni za zlomek ceny (co zaplatí Microsoftu za licenci) nabídnou os na pc v hodnotě 2000 Kč. Což zvětšuje atraktivitu výrobku na trhu, ne?

  Btw. většina populace nemá počítač na experimenty s linuxem. Většina na něm pracuje coby na pracovní stanici, nebo hraje hry, bůhví proč upřednostňují windows a je jich většina? Nesrovnale větší potencionál trhu? Microsoft a s ním celý segment se také tím brání nelegálnímu užívání windows. Na kolika počítačích zakoupených bez OS skončili nelegální windows?

  Můj názor na článek samotný je ten, že nárok na kompenzaci spíše vyplývá na libovůli výrobce, tedy i nula. Proč? nakupující přece ví, jakou  cenu a za co platí (ntb + windows) a zakoupením uzavřel závaznou smlouvu dle platných zákonů. Určitý prostor tam teoreticky poskytuje jen licence a ten z hlediska výrobců nešťastný text. Ale neřek bych, že tento text dává vyloženě nárok na nějakou slevu. Teoreticky dle paragrafu o bezdůvodném obohocení? Je to bezdůvodné obohacení? Nemyslím si, ale to je na delší debatu a taky znalost jak licence a platby za ně fungují ;-). Náš právní systém je také trošku jiný, než okolních zemí.

  Nejsem zastánce windows, jen stávím na pevnou zem.

  30.9.2008 17:21 blabla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Proboha ty si vulll....nebo nejakej malej smrkac... pac tve IQ si fakt nedokazu vysvetlit...
  10.8.2008 00:38 Jan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ta zmiňovaná nálepka je vidět například zde:
  čas 2:14
  http://www.youtube.com/watch?v=Nk6kowaEHck
  nebo
  čas 4:03
  http://www.youtube.com/watch?v=cHBAV_Sbq5c
  V USA je ta nálepka v červeném provedení. Silně pochybuji že v ČR žádná taková nálepka není nebo že vy jste ji tam neměl.
  10.8.2008 00:57 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Chapej, o to nejde, i kdyby ji tam nemel a i kdyby mel narok na vraceni penez, kdo rozhodne kolik? Je jenom na lenovu, aby rozhodlo kolik stoji v celkove cene toho notebooku windows. Urcite nemuzou vzit cenu nekde z super mega hyper predrazeneho autocontu a z toho vychazet:) Je to ciste na nich. Uvedu opet priklad s autem, kdybch si kupoval nejake auto za 200k a chtel slevnit na vsem za normalni cenu nahradniho dilu a nechat si jen zpetne zrcatko, tak by mi jeste tak 20 mega museli zaplatit:) Tim chci rict, ze i kdyby po nejake pochybne pravni klicce bylo to ujednani tech dvou vet takove, ze ti musi skutecne vratit prachy za windows, tak kdyz ti vrati korunu, tak pak uz fakt nic nelze delat. A ruku na srdce, to se asi za vyhru povazovat neda:o)
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 01:01 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Záleží na domluvě. Pokud se nedohodneme, rozhodne soud.
  10.8.2008 01:06 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kdyz reknou, ze cena windows v te sestave je 1Kc, tak co by jeste vic mohl soud rozhodovat, kdyz ti to budou ochotni zaplatit? Cenu totiz urcujou oni, pokud nemaji nekde uvedene jinak ... to je asi takove, jak kdyby ses s nima chtel soudit, ze ten notebook nema hodnotu 20k, ale jenom 5k ... to by ses takhle mohl soudit s kazdym a o vsechno, jedina otazka je, jestli by si mel na soudni vylohy a nebo jestli by te nezavreli za pohrdani soudem:)
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 01:13 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  The court ruled against the manufacturer, and ordered Acer to refund Gutzwiller 311.85 euros to cover the cost of pre-loaded software... The judge also ruled that Acer to had pay an additional 650 euros to cover what he described as “abusive resistance and committed expenses” and other legal cost.
  http://tech.blorge.com/Structure:%20/2007/09/29/man-wins-damages-from-acer-over-pre-installed-xp-and-software/
  10.8.2008 03:10 nope
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mozna by bylo lepsi, kdyby autor predpokladal, ze 90% clanku na netu jsou FUD nebo zkratka obycejna lez, pak by mozna nenaletel na kazdy urban legend pripad ....
  5.9.2008 00:41 haha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  haha ten clanek je verohodny, ale tvoje prispevky jsou jak blogersky lobing jedne americke spolecnosti
  25.8.2008 15:25 Andrej
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  OK zase omyl pan BTJ

  Dobre, Mne by sa velmi pacilo, keby vase pripadne reklamacie notebooku vybavoli takymto sposobom:

  Odisiel Vam disk, display a zakladna doska.

  Vyrobca notebooku Vam opdovie, ze Vam poskytne financnu nahradu za pokazene dielce, ktorych cena je takato:

  Zakladna doska: 1 KC HDD: 1KC Display: 1KC

  Takze mate narok na 3KC v zmysle reklamacnych podmienok.

  NA otazku, preco potom notebook stal 30000 KC dostanete odpoved: Touchpad a processor stoja spolu 29997 KC a tie mate v poriadku. NAhradne diely uz nevyrabame, zozente si.

  Pan BTJ, zamyslate sa vobec nad textom, ktory pisete ?

  16.6.2009 19:28 karciw
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  Takle to ale nestojí.

  Tobě se něco rozbilo a výrobce je povinen blablabla... tedy opravit zdarma, nebo vyměnit!!!

  Pokud se s tebou bude chtít domluvit na finanční kompenzaci, je to oboustranný akt.

  Situace s koupí ntb a windows je jiná:

  1/ kupuješ notebook+windows za X Kč (víš co a za co - uzavíráš kupní smlouvu dle zákonů, nejsi tady přece šizen)

  2/ licence k součásti celku ve svým textu ti říká, že pokud tu součást nechceš použít se zeptej prodejce, či výrobce na náhradu.

  Kolik to má být je otázka, ale výrobce může nabízet v čr noťas bez windows klidně za stejnou cenu jako s windows, protože mu nikdo nemůže přikazovat, jakou má mít marži na čem, ne?

  11.8.2008 08:59 Radim
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  to, kolik stoji OS se dá zjistit ze smlouvy, kterou má Lenovo s MS a byla by k nahlédnutí u případného soudu. Navíc tvá naivita je až neuvěřitelná, ty si vážně myslíš, že by mu nabídli částku, kterou si jen tak vycucali z prstu? A v účetnictví si pak ty peníze zavedou jako "Dar jednomu linuxákovi"?

  I kdyby ti dali korunu, tak i pak by šlo něco dělat. Nejspíše by o částce musel rozhodnout soud, ale nic to nemění na věci, že jde něco dělat.

  P.S: Dell USA už taky pár lidem vrátil peníze za OS. Akorát, že Dell se o tom nebojí mluvit, asi má Lenovo čínské manýry :-)
  2.9.2008 17:55 jfb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Microsoft od jisté doby nemá rozdílné ceny pro velké výrobce a malé, tedy samozřejmě jsou tam nějaké rozdíly, ale víc než 20% to nebude. A proč? Protože nesmí! MS nesmí používat na stejné zboží diskrimanční ceny v EU, ani v USA! Už prohrál několik soudů!
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 01:03 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Skoro bych vsadil nějakou část těla, že neměl. Jsem na tyto věci pečlivý. Pokud tam byla, nebylo na ní nic důležitého napsáno, jednoznačně ne žádná část licence. Pokud tam bývá jen fráze "roztrhnutím souhlasíte s licencí obsaženou uvnitř", jak jsem říkal, je stejně neplatná.
  11.10.2008 21:44 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  "roztrhnutím souhlasíte s licencí obsaženou uvnitř" xD.. pane parale.. vy jste dobry ftipalek.. samozrejme mate uplnou pravdu, nic mene, tak jak jste to zformuloval jsem si uplne vybavil scenku z nejakeho parodovaneho filmu - tam by tohle opravdu mozne bylo :o)
  13.8.2008 14:24 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Milý Jane, obě videa neukazují k věci vůbec nic. Navíc, autor správně argumentuje, že zákazník nemůže být nucen neotevírat obal, pokud je unvitř pod obalem cokoli, co je relevantní k dalším úkonům se zbožím, jehož se to týká (je v témže obalu). Předpokládejme, že zákazníkem neověřenou informaci v kupní smlouvě, že na PC je nainstalován ve smlouvě uvedený OS, není třeba ověřovat (i když, je li uvnitř MS certifikát, ještě to neznamená, že tam jsou i instalační média a kdesi nainstalovaný OS), což by znamenalo nutnost porušit obal. Zákazník, který kromě kupní smlouvy nepodesal nic ohledně licencí ke zboží nebo jeho částem a nemá příslušné dokumenty k dispozici vně obalu, MUSÍ obal porušit, aby mohl dokumenty prostudovat a podepsat/schválit je. Konečně, dodavatel by musel dokázat, že text, který upozorňuje na právní důsledky porušení obalu, na obalu zboží skutečně v daném konkrétním případě byl (což by ale s největší pravděpodobností prokázalo irrelevanci jakéhokoli textu na obalu zboží, které je totiž nutné použít před tím, než bude právně nepochybně rozhodnuto o všech náležitostech vlastnictví tohoto zboží. Upozorňuji, že nejsem právník, ale že skvělého právníka mám a v jiných jednodušších případech to nedalo mnoho práce obhájit má práva. Hezký den!
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  10.8.2008 00:10 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To vis, asi si cinani zakladaji na nejakem bontonu a slusnosti, tak s nim nechteli hned vybehnout ... si rikali, nejaky zakomplexovany linuxak si koupil pocitac s windows a ted chce zpatky prachy a uz 2 mesice otravuje ... zejo, se nepodelaji, kdyz mu nabidnou par korun zpatky jako dobraci, stejne jeste na tom tak 10k vydelaji, tak mu to nabidli, kdyz to nebude roztrubovat ... jenze on to roztroubil, tak s ostatnima uz bez ptani vybehnou hned na supportu ... za dobrotu, na zebrotu, tak by se to dalo vystihnout, ikdyz v tomhle pripade ... autor nejak nepochytil, ze timhle svym "svatym vyznanim" mozna tak nastve par neinformovanych lidi na adresu lenova, rozpouta par nesmyslnych flamewaru, ale nakonec to nikomu v nicem nepomuze ... proste si vybil svuj komplex na lenovu, uprimne je mi to jedno, NB lenovo jsou strasna sracka:)
  Cubic avatar 10.8.2008 01:33 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ale nakonec to nikomu v nicem nepomuze ...
  tohle je otazka, protoze pokud projevi par lidi zajem a budou stejne odhodlani tak to sice nemusi vyustit v hromadne vraceni tech par supu za licenci ale lenovo by mohlo umoznit koupi pocitacu bez windows hned od zacatku a vynechani tehle kalvarie
  10.8.2008 03:08 nope
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Sak oni je prodavaji, ale s Linuxem, za stejnou cenu(bez supportu) nebo draz(s nejakym supportem), takze moznost volby je. Ovsem tlaci na to, aby linux nikdo nekupoval, protoze nest zodpovednost za support linuxu pro bezne uzivatele, to je, rekneme, velmi odvazne:)
  pavlix avatar 11.8.2008 23:54 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Zhruba stejně odvážné jako u jakéhokoliv jiného OS.
  Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
  10.8.2008 10:21 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Docela se divim, co z toho mas ze travis cas psanim tohohle do diskuzi. Nikomu tim neublizis, nikoho neurazis, jen ze sebe udelas debila a ztratis na tom spoustu casu. Zajimava mentalita :-)
  My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
  elviin avatar 10.8.2008 14:58 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Autorovo jednani je naopak ku prospechu ostatnim, na rozdil od Vas. Jen neustale poukazujete na nedostatky. Co tim vubec sledujete? Neustupni lide jako je autor nemalo ovlivnuji a pomahaji ovlivnovat chovani nedotknutelnych spolecnosti/instituci/autorit. Lide jako je autor pomahaji tam, kde by to mnozi vzdali. V podstate vnimate autorovo jednani jako zbytecne. Vas pristup je ale na mile daleko od autorova. Zatimco Vam podobni melou podobne nesmysly, schovavaji ze za anonymni nicky, diky zbabelosti, lhostejnosti, nekonstruktivni kritice, diky tomu vznikali a vznikaji zvrhlosti v podobe ruznych ismu. Autor je podle mne prave cennym clenem obcanske spolecnosti, Vy naprostym opakem.
  10.8.2008 17:23 JanOP
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Získávám dojem, že se diskuse už účastní i lidé z Lenova nebo podobní distributoři noteboků. Vítejte! Měli byste rovnou přiznat, že stojíte na opačné straně než je autor a zbytečně nemlžit. Příště si pozorně přečtěte nahoře v článku, že cena za licenci firmou Lenovo byla navržená 1650,- Kč - to je asi kolem 54 USD (Viz ceny licencí D "and" COMM), což je přesně cena licence OEM nebo EDU u Microsoftu. Jediné co firma chtěla zobchodovat, byla "ochota vrátit peníze" za "mlčenlivost". Windows na své straně mají masivní podporu a to jim musí stačit. Boj je to naprosto nerovný. Sám jsem objednával 2x licenci Windows do naší sítě. Teď je mi jasné, že Linux např. SUSE 11 by měl jen jednu nevýhodu - trochu bych se o něj musel víc na začátku postarat (v podstatě jsme musel dotáhnout tisk, Gstreamer a Pulseaudio) a byl zadarmo. Ostatní uživatelé jsou spokojeni, že mají své Windows. Je vidět, že k odvaze užívat jiný systém než komerční ještě dodal autor odvahu, že to jasně dal dodavateli najevo. Oficiální procento uživatelů Linuxu vzrostlo.
  Jardík avatar 10.8.2008 00:45 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Windows Vista je (na rozdíl od linuxu) uživatelsky přívětivý a stabilní operační systém, který se dá používat a za těch pár kaček rozhodně stojí a když už si někdo může dovolit NB za desítky tisíc, tak ho dva tisíce navíc nezabijou.
  Věřím v jednoho Boha.
  Shadow avatar 10.8.2008 00:56 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Přesně tohle si asi říká Lenovo... ovšem ne všichni uživatelé mají stejný pohled na věc.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  10.8.2008 01:00 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano, ale drtiva vetsina ano ... a mensina se podrizuje vetsine, koneckoncu, kazda svoboda prinasi restrikce jak pises:) ...
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 01:06 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Slušnému člověku stačí k vyjádření názoru jeden příspěvek. Vy jste své žvásty zde vyjádřil již 7x. Přestaňte znepřehledňovat diskuzi dalším lidem.
  10.8.2008 01:15 BTJ
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Uz jsem se te chtel skoro zastat s tim roztrzenim licence, ktera je uvnitr (to je treba pripad procesoru od intelu:), ale kaslu na tebe:) Hele, ty si zacal s tema zvastama, ty si zacal krmit tim clankem, tak na co si stezujes?:o) Uprimne receno, v zivote bych tu nebyl, nebyt jednoho linuxaka, co me na tenhle "super" clanek upozornil ... kuwa, uz jsem jak vy (linuxari), travim vetsinu casu resenim naprosto zbytecnych kravin ... seru na vas!
  Milan Vít avatar 10.8.2008 08:31 Milan Vít | skóre: 23 | blog: about:linux | Orlová
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Uz jsem se te chtel skoro zastat s tim roztrzenim licence, ktera je uvnitr (to je treba pripad procesoru od intelu:), ale kaslu na tebe:)
  Všichni si již trháme vlasy! :-)
  seru na vas!
  Konečně.
  „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“
  Tarmaq avatar 11.8.2008 16:04 Tarmaq | skóre: 39
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  +1 :D
  Don't panic!
  13.8.2008 14:39 Blanka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Drahousku BTJ. Ty jsi tak roztomily a rozhodny. Tebe bych si chtela vzit za muze a mit s Tebou dite.
  14.8.2008 18:07 Cartman
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tato diskuse jen ukazuje ze AbcLinuxu by konecne melo zavest smysluplne znamkovani, podobne Slashdot, protoze PLACENY SPAMMERI DISKUSI (ano, PR agentury na objednavku MS a dalsich spolecnosti plati "brigadniky") vyuzivaji tuto "diru". Napr. Zdegenerovany potrat "BTJ" tady vynasi obsah svoji hlavy (sra*ky) ktery by na funkcnim serveru byl automatiky neviditelny jako (-1, Troll). Jeste horsi je ze spousta lidi (vcetne autora) s takovou luzou komunikuje a odpovida jim, cimz jen vyvolava dalsi vlnu spammovani diskuse.
  14.8.2008 19:20 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ty jsi taky anonym! :-D
  deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
  Daniel Kvasnička ml. avatar 10.8.2008 12:38 Daniel Kvasnička ml. | skóre: 52 | blog: The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak mi ukaz tu vetsinu, ktera povazuje Vistu za stabilni a uzivatelsky privetivy system. A upozornuju te, ze nechci lidi, kteri Vistu trpi, protoze byla na jejich notebooku, Windows potrebujou kvuli kompatibilite aplikaci a nechteji resit downgrade na XP, ktery dnes stejne uz nejspis neni mozny.

  Chci videt vetsinu, ktera povazuje dobrovolne a vedome Windows Vista za stabilni a uzivatelsky privetivy OS a i kdyby mohla, nevymeni ho. Ulehcim ti to: zadna takova vetsina neexistuje :-D
  FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 12:42 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nereagovat.
  Jardík avatar 11.8.2008 02:24 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Windows Vista je mnohem uživatelsky přívětivější a stabilnější než Windows XP. Windows XP např. neumí bez rebootu nahodit záložní VESA ovladač ke grafické kartě a to může způsobit pád při vadných ovladačích. Vista párkrát zkusí ovladač nahodit znovu a když se to nepodaří, nahodí VESU (a samozřejmě vás informuje). To ani neumí Xka, který se kvůli grafickému ovladači zaseknou a je konec i s celým systémem (ne že nereaguje jen X, které sebraly kvlávesnici, zasekne se celý linux). A když se nezaseknou tak musíte ručně upravid xorg.conf a změnit ovladače na vesu ručně z textového režimu, což uživatelsky přívětivé rozhodně není.

  A tak jako vy mluví jen ti, kteří Vistu v životě nezkusili (tedy né jen 5 minut). Řekněte jednu věc (kromě vzhledu, což je individuální záležitost, hw náročnosti (která je stejná jako WinXP, při zapnutí aera se jen minimálně zvětší), nekompatibility ovladačů (což je problém výrobců) a nekompatibility aplikací (problém programátorů; a koukně te se na kompatibilitu aplikací v linuxu, kdy na jednom distru nepustíte aplikaci z druhého)), která je na Vistě oproti XP špatná.

  Poukažte na jedinou nestabilitu Visty (jinou než s ovladači, které dokáží schodit každý systém). Já mám Vistu přes 3/4 roku a ani jednou mi nespadla a to mi PC běží skoro pořád.
  Věřím v jednoho Boha.
  11.8.2008 07:44 billgates | skóre: 27
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ale ved co ine Vas na operacnom systeme zaujima, ak nie hw narocnost, kompatibilita ovladacov a kompatibilita aplikacii?
  11.8.2008 08:53 kkaarreell | skóre: 6 | blog: perkele
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Já mám Vistu přes 3/4 roku a ani jednou mi nespadla a to mi PC běží skoro pořád.
  Tyhle prispevky me vzdycky srazi do kolen. Tak podivej, ja mam linux tri roky a jeste mi nespadnul. Ja mam celovku Petzl uz ctyri roky a porad sviti. Ja mam doma dvanact let starou barevnou televizi Tesla a porad hraje (btw, bezi skoro porad :) ). To bys neveril, kolik toho doma mam a porad to funguje. Nicmene vzdycky se najde clovek, ktery bude moci rict: "Linux jsem ani nenainstaloval kvuli XYZ, celovka od Petzla, co jsem koupil, se ani nerozsvitila a ta nova televize Tesla bouchla, kdyz jsem vrazil do zasuvky." Argumentovat svoji zkusenosti je sice hezke, ale absolutne zbytecne, kdyz druha strana dela totez a tvrdi opak. Jine to bude, az vas budou miliony... Boze chran!
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 15:42 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pane Šmíd, běžte si se svým flamewarem někam. Nijak to nesouvisí s článkem. Ať každý používá to co chce (!). Máte jediný zájem, a to zasvinit zdejší diskuzi, aby nové čtenáře přešla chuť si ji číst.
  mirec avatar 11.8.2008 19:27 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Takže ja som používal windows vista. K tej stabilite ... to bola vec čo ma najviac štvala. Netajím sa, že mám šrot PC ... ale gentoo s KDE 3.5.9 tam funguje nádherne. To sa ale o viste povedať nedá ... Akože netuším ako tam funguje windowmanagement, ale mám pocit, že rozumne nie ;) Na žiadnom inom OS sa mi nestalo, že pri surfovaní mi zamrzne browser (fakt sa mi to nestalo, ale budiž aj keby mi v linuxe niekedy zamrzol ...), zasekol sa ich sprostý windowmanager (nie celý, iba to jediné okno) a najväčšia sranda bola keď som klikol pravým myšítkom na button v taskbare - ponuka sa rozbalila a už nezmizla. Namiesto toho zmizol kurzor ;) Systém prestal reagovať na čokoľvek. Toto sa mi stalo niekoľko krát, okrem toho mi tam vadil strašný windowmanagement (virtuálne desktopy sú neporovnateľné s linuxom) .. a v podstate všetko. Akože tento systém by som nechcel dobrovoľne používať. Je maximálne neergonomický pri programovaní, o kvalitnom editore integrovanom v systéme sa mi môže len snívať.
  LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
  13.8.2008 20:45 hans
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak proč bohacijebem nenisú většina notebooků s linuxem kurvadrát,ale s tím zapráskaným windowsem!
  28.8.2008 09:38 SB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Úroveň produktu a jeho rozšíření spolu nemusijou souviset, ovlivňuje to mnoho faktorů. To myslím obecně bez upřednostňování Linuxu nebo Win. Dnes taky většina počítačů má procesory x86, přestože oproti riscovým powerpc sou úplnej šajt.
  pavlix avatar 11.8.2008 23:59 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Můžu se zeptat, jak souvisí detaily hw ovladačů s uživatelskou přívětivostí?

  Když si sednu k počítači (což uživatel obvykle dělá), tak mi není vůbec nic do toho, jak ho kdo instaloval, pokud to funguje jak má (nejlépe od výrobce/dodavatele).
  Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
  13.8.2008 08:45 Tomik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ->Jaroslav Šmíd Visty jsem zkoušel docela dlouho, ale pak šly pryč. Tak 1) HW náročnost Vist je mnohem, mnohem vyšší než u XP. Zatímco XP i Linux mi na počítači běží naprosto svižně, s Vistama se nedalo vůbec pracovat. 2) Ve Vistách jsem nerozchodil HW - skener, TV kartu, nerozchodil jsem SW, který vlastním a používám - Nero 6, ACDSee 5 apod. Takže suma sumárum - dle MÝCH zkušeností se s Vistama prostě pracovat nedá. Další zkušenosti mají kamarádi, kteří si koupili notebooky s Vistama. Jak byli nakonec rádi, když jsem jim prozradil, že existuje možnost tzv. downgradu...
  Drom avatar 14.8.2008 21:03 Drom | skóre: 24 | Kdyne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Vazeny pane... Vzdyt ta odpoved nize, to o tom obtezovani a blaboleni, nebyla ani urcena Vam, tak proc me porad otravujete? Ja se tu pisu s obsahlym textem a ted zjistim, ze vubec nereaguju na Vas. Ach jo, naucte se pouzivat diskuzni forum a nebude dchazet k takovym nedopatrenim.
  Drom avatar 13.8.2008 17:46 Drom | skóre: 24 | Kdyne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Vazeny pane Vase neodborne blaboly naprosto mimo misu mne obtezuji a po procteni diskuze az sem Vam to musim promtne sdelit.
  Drom avatar 14.8.2008 16:52 Drom | skóre: 24 | Kdyne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Abych byl tedy konkretnejsi a nemusel ste mi psat soukromou postu na e-mail:

  Windows Vista je mnohem uživatelsky přívětivější a stabilnější než Windows XP.
  Kdyz opomenu, ze to je vec pohledu (a stavet se do pozice "ja tomu rozumim nejvic" z Vas dela akorat hlupaka), tak nechapu, proc tady takove veci hlasite, o tom vubec vyse uvedeny clanek nebyl.

  Windows XP např. neumí bez rebootu nahodit záložní VESA ovladač ke grafické kartě a to může způsobit pád při vadných ovladačích. Vista párkrát zkusí ovladač nahodit znovu a když se to nepodaří, nahodí VESU (a samozřejmě vás informuje). To ani neumí Xka, který se kvůli grafickému ovladači zaseknou a je konec i s celým systémem (ne že nereaguje jen X, které sebraly kvlávesnici, zasekne se celý linux). A když se nezaseknou tak musíte ručně upravid xorg.conf a změnit ovladače na vesu ručně z textového režimu, což uživatelsky přívětivé rozhodně není.
  To neni pravda. Jednak, to, ze Visty neco umi bez rebootu (co treba instalace Vist, fak nechapu, proc se restartje 2x) nema primou souvislost s privetivosti, nekdo umi a nekdo nemui. Predstava, ze se zaseknou Xka pri spatnym ovladaci, takovou vec jsem nikdy nevidel a tvrit ji je, imho, take dost zavadejici. Navic jiste existuji nastroje, ktere umozni konfigurovat ovladac a jine patametry X serveru bez nutnosti rucni edtace, klidne bych si tipnul Mandrivu, tak ma klikatka a nastroje snad na vsechno. A i kdyby uz ne, X je pouze jednou z bezicich veci na pocitaci, to, ze je problem s X serverem nijak nemusi ovlivnit ostatni sluzby. To mi prijde daleko privetivejsi, nez pri nejakym problemu s Windows restartovat, az se zazelena.

  A tak jako vy mluví jen ti, kteří Vistu v životě nezkusili (tedy né jen 5 minut). Řekněte jednu věc (kromě vzhledu, což je individuální záležitost, hw náročnosti (která je stejná jako WinXP, při zapnutí aera se jen minimálně zvětší), nekompatibility ovladačů (což je problém výrobců) a nekompatibility aplikací (problém programátorů; a koukně te se na kompatibilitu aplikací v linuxu, kdy na jednom distru nepustíte aplikaci z druhého)), která je na Vistě oproti XP špatná.
  Tak treba HW narocnost jiste neni stejna, to blabol z meho pohledu rozhodne je a pri zapnuti Aera urcite, uz treba tim, ze vyzaduje 3D kartu s jistymi parametry a WinXP "nebudou mit problem" s dvoumegovou sunkou v PCI.
  Nekompatabilita ovladacu je problem vyrobcu, ano, pamatujte na to, az budete linux kritizovat, ze ma spatne podporovanej HW.
  Tvrdit, ze nekompatailita aplikaci je problem programatoru je hloupost. Vy to podavate, jako by byla vina nejakeho programu, ze v necem novem, co neni zpetne kompatabilni, nefunguje. Pak je rozhodne vina programatoru Microsoftu, ze Office nebehaji pod linuxem... ehm... a nebo ze by byl problem v ty zpetny kompatabilite, kterou s MS chlubi, ale je k nicemu? On mozna bude problem v tom, ze Windows nemaji jasnou a jednoduchou kostru, ale je to takovej provazanej bastl.
  Vase tvrzeni o kopatabilite linuxovych distribuci mi napovida, ze o tom vite hodne malo.
  Ale k tem spatnym vecem na Vistach:
  1] Nejde net - Windows lagujou. Staci si otevrit tento pocitac a omylem treba klepnout na pripojeny SMB disk , ktery neni dostupny, to okno je pak zraly na odstrel a nebo si clovek radne pocka, nez si to Windows rozmysli.
  2] Veskere nastaveni je naprosto pitome schovany za nejakyma hezkyma oknama s obrazkama (ktery nic neumi) a navic pul nastaveni je jinde, nez v XP, to je rozhodne krok "spravnym smerem".
  3] Windows mi neustale cpou ikonu Internet Exploreru do panelu rychleho spusteni, nevim, proc ani pri jaky prilezitosti, ale nejmene jednou do mesice ji mazu. Mozna po restartu...
  4] Kdyz uz si vypnu ty pitomy desklety na plose (hodiny a nahodnej obrazek a nevim co tam este je ani jak se to jmenuje), tak to po restartu Windows zas zapnou.
  5] V novem menu Start neni polozka Spustit... a kdo ji chce musi pouzivat klasickou nabidku. Nebo jsem neprisel, jak to udelat, kdo se ma v tom nastaveny vyznat, viz bod 2]
  6] Microsoft Services for Unix nefungujou s Vistama (nebo minimalne jeste nedavno nefungovaly), ale to je vlastne chyba programatoru... z Microsoftu :P
  Jinak abych predesel vykrikum, ne pouzivam Visty rozhodne dele nez 5 minut a porad si myslim, ze se v nich neda delat nic kloudne. Ale je jiste spousta lidi vzdelanejsich v otazce Windows a myslim, ze nezanedbatelna cast je presvedcena, ze Vista jsou celkove horsi volbou, nez XP. Ale je to otazka pohledu, to jiste.

  Poukažte na jedinou nestabilitu Visty (jinou než s ovladači, které dokáží schodit každý systém). Já mám Vistu přes 3/4 roku a ani jednou mi nespadla a to mi PC běží skoro pořád.
  Tak treba: Dva dny zpet, Instalace Windows Vista se 2x sekla na zcela novem pocitaci, na potreti se nainstalovat system podarilo. Jinak pocitac v kancelari, kde jsou Visty, se nevypina, ale je potreba ho tak jednou za tejden restartovat, protoze proste neco prestane fungovat (treba nejde neco spustit).
  Kolegovi prestal fungovat profil, jenom tak, sam od sebe, kdyz se jednou chtel prihlasit.
  btw: spatny ovladac by rozhodne _nemel_ sundat system, to je tak mozna realita z rise Windows...

  To tu ale popisuju porad jenom moji zkusenost s jednou instalaci, ale tech lidi, co udelalo downgrade zpet na XP, Ti urcite take meli duvod. A ze uz jich prislo...

  Verim, ze ma vycerpavajici odpoved, kterou pisu z Vist, Vas uspokoji a nebudete mne dale obtezovat, ani ostatni ucastniky diskuze.
  Drom avatar 14.8.2008 21:05 Drom | skóre: 24 | Kdyne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Omlouvam se, pan, na ktereho jsem reagoval, mi nepsal a vyse uvedeny slohopis je zbytecny, byl to nekdo jiny a myslel, ze prispevkem vyse a nad tim reaguji na nej. Ach jo.
  31.8.2008 15:25 Frantisek Dobrota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Musím souhlasit. Právě Win Vista mě přiměla přejít na OpenSuse11. Jsem nováček, ale peru se s linuxem mnohem lépe, než s Vistou. A to jsem uživatel Windows od v. 3.11 :-) Vista je právě ten zlom, kde pochybuji o kvalitě a stabilitě OS. A co se týká článku samotného, je to úžasné, že se našel někdo, komu stálo za to zveřejnit praktiky jmenovaných firem. Kolik bylo asi těch, kteří si nechali zavřít ústa za pár "drobných"? A jakých drobných? Za téměř dva tisíce můžu mít k takovému notebooku špičkovou paměť třeba od Mushkina nebo skvělou bezdrátovou sadu nebo cokoliv jiného, na čem se musí šetřit kvůli Windows. A každý ví, že Win nejsou za korunu a jestli by to prodejce takto chápal, jako vyrovnání, byl by to případ právě pro Úřad pro hospodářskou soutěž. Vždyť by to byla dumpingová cena! Skvělý článek. Díky. FD
  pavlix avatar 11.8.2008 23:57 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  a mensina se podrizuje vetsine
  A to od kdy? :)
  Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
  Fluttershy, yay! avatar 12.8.2008 02:09 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Od té doby, co tu máme demokracii. ^_^
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  28.8.2008 10:11 SB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Toto tvrzení má samozřejmě značně omezenou platnost a určitě se nedá používat plošně. Vzhledem k tomu, že Linux je samostatná softwarová platforma, která v podstatě s widlema nijak nesouvisí, tak samozřejmě jakékoliv podřízení widlí mase je okrajové.
  13.8.2008 10:05 Bafman
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kristepane uz nezijeme v komunizmu!
  Drom avatar 13.8.2008 17:50 Drom | skóre: 24 | Kdyne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kdy sme zili?
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 00:59 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Což je plně off-topic. Nikdy jsem neřekl, že bych si ho nemohl dovolit. Koukám, že trollové vylézají v noci.
  Jardík avatar 10.8.2008 03:40 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A jsou tu i ráno, protože mají poruchu osobnosti a trpí nespavostí.
  Věřím v jednoho Boha.
  11.8.2008 12:21 Stara Blazkova
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  S tým musíte k doktorovi, tu sa lieči iný odbor.
  Daniel Kvasnička ml. avatar 10.8.2008 12:35 Daniel Kvasnička ml. | skóre: 52 | blog: The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Windows Vista je (na rozdíl od linuxu) uživatelsky přívětivý a stabilní operační systém, který se dá používat
  LOL :-D :-D ...ty vtipalku jeden ;-) Tohle mi nedelej, jeste me odvezou s roztrzenou branici... Jednoduse receno: trh tenhle tvuj blabol uz poprel.

  (Vsimni si, ze tu nijak nerozebiram uroven pouzitelnosti Linux na desktopu. Ackoliv ho tak sam pouzivam, vyhrady samozrejme mam. Jde mi tu jen o to, ze jestli je neco narychlo poslepovanej polostabilni preplacanej plagiat vydavanej za OS, tak je to prave Vista. Sorry :-) )
  FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 12:37 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Byl to jen pokus o flame. Prosím řešte to jinde.
  Daniel Kvasnička ml. avatar 10.8.2008 12:39 Daniel Kvasnička ml. | skóre: 52 | blog: The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Sorry, nemohl jsem si pomoci :-)
  FSF: “screw you for not wanting the stuff we produce”, People: “screw you for not producing the stuff we want."
  10.8.2008 14:37 Boris Dušek | skóre: 22 | blog: everything
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Takže i ten, kdo má koupenou krabicovou verzi Windows, musí za Windows platit podruhé?
  vim ~/.emacs
  13.8.2008 11:55 Jan Včelák | skóre: 28 | blog: Fcelda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No. To je zajímavá otázka a chtěl bych vědět odpověď. Protože jedním z těch uživatelů jsem...
  13.8.2008 14:34 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Přesně tohle měl autor článku na mysli, když upozorňoval, že se problém týká kromě uživatelů jiných OS (např. Linuxu) i obrovské spousty uživatelů MS Windows různých verzí. Abych Vám odpověděl na vaši otázku, pokud se zachováte jako autor, podruhé platit nebudete, jinak se jen ke své škodě zachováte stádovitě jako všichni ti, kteří si neuvědomují a nehájí svá práva a nechají se malými i velkými šejdíři tak trochu okrádat...
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  Grunt avatar 10.8.2008 22:47 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Trošičku horší to mají ti, kteří se s tímto názorem neztotožňují.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  11.8.2008 15:25 piluk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A proč mám dávat dva litry za to,co nechci a nikdy nebudu používat? GNU/Linux je (na rozdíl od Windows Vista) uživatelsky přívětivý a velmi stabilní operační systém,který se dá používat a nestojí ani těch pár kaček. A ty dva litry můžu vrazit jinam.
  Fluttershy, yay! avatar 11.8.2008 15:28 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  +1 # ale nezačínat flame!
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  13.8.2008 14:27 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jste si jistý, že se svým příkrým (a informačně chudým) názorem nejste tak trochu jako strašák v poli?
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  14.8.2008 07:58 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Máte pravdu; to říkávali za reálného socialismu i řezníci, když k relativně kvalitnímu masu přihodili nevyžádanou flaxu mizerného a jinak neprodejného masa buď mlčky, nebo se slovy „a tady ještě něco na vývar”. Zasloužili si pochvalu zákazníka za to, jak na ně myslí, aby nezapomněli také na polévku. Jenže, co když jsem neměl zájem vařit hovězí polévku, ale třeba fazolovou (nebo žádnou)?

  Vázaný prodej byl nezákonný (ale přesto úspěšně praktikovaný) už v dobách minulých. Znalci poměrů jistě se slzami (smíchu) vzpomenou na slušovické počítače prodávané s předinstalovanými programy pro zemědělství. Počítačů nebylo, takže kdo chtěl PC, koupil i s nepotřebnými programy.

  Nejsme dnes už o něco dále?!
  25.8.2008 15:49 Andrej
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ad: Windows Vista je (na rozdíl od linuxu) uživatelsky přívětivý a stabilní operační systém

  Kupil som si toshibu s predistalovanou vistou home premium.

  Po akceptovani licencie som system updatoval, (windows update, + ten "defender", ci co to tam je) nainstaloval legalne zakupeny firewall software, a antivirus avast. Nenavstivil som nijaku inu internetovu stranku okrem windows_update ani som nenainstaloval iny software. Potom som na inu particiu nainstaloval legalny windows XP home edition, updatoval, nainstaloval avast.

  Vysvetlite mi ako je mozne, ze avast spusteny z winXP nasiel trojana na particii , kde bola nainstalovana vista v subore c:\pagefile.sys ?

  Som fakt zvedavy..

  Ako mi vysvetlite, ze pri sledovani sietovej komunikacie sa moj vista home premium pripojil na vyse 50 roznych IP bez PTR ?

  FAKT SOM ZVEDAVY.

  PS: Vistu nepouzivam. Ak nahodou v buducnosti budem "donuteny" ju pouzivat, vzdy s odpojenym sietovym kablom a vypnutou wifi, blootooth, Irda, a .. stand aj z elektrickej siete :( .
  30.9.2008 17:33 blabla
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  VISTA kvalitni OS?? Si se snad pokakal.... Nic horsiho uz nemohlo byt Mrkosoftem vyplozeno. Videl jsi vubec nekdy nainstalovany LINUX ?? Asi eeeee tedy vubec neeeee...
  11.10.2008 22:06 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  auta mercedes maji kvalitni motor, veme-li v potaz, ze clovek za svuj zivot vydela urcitou castku, tak koupe tohoto auta je zanedbatelne procento vzhledem k tomu co umi, takze odedneska vsichni budou kupovat pouze tato auta... prijde ti to jako dementni nazor? je to priblizne stejna mentalita jako tvuj prizpevek ... win vista jsem testoval na stabilitu, budis, spokojeny jsem byl. grafika pekna, nic mene nechutne naroky na pc, podpora aplikaci, ktere pod timto OS vyuzivam minimalni, ale da se zvladnout.. NIC MENE!!! nocni mura je prace v nem!!!!! neustale dotazy jestli orpavdu chci udelat to ci ono a pod. A PROC tolik lidi stoji o downgrade na winXP???? ;) myslim ze uz prestanu tuhle diskuzi docitat.. zacinam byt touto mentalitou vazne popuzen
  Cubic avatar 10.8.2008 01:25 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Musím se přidat k ostatním a říct, že mám k Tobě obdiv a respekt. Mě by před tímhle článkem asi nikdy nenapadlo bojovat tak dlouho o kompenzaci za licenci Windows. Při pomyšlení, že jde "jen o princip", protože vynaložený čas a účet za telefon určitě překonal očekávanou kompenzaci, musí jeden smeknout nad Tvou vytrvalostí. (Dokonce jsem si přepnul klávesnici, abych to napsal s diakritikou, což nemám ve zvyku.)
  Poe avatar 10.8.2008 01:26 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  WOW!! Ohromny respekt, Kamile! Cloveka to nesmirne potesi pokazde, kdy zjisti, ze mezi nami jsou spolecensky odpovedni a se smyslem pro moralku. Vrele dik.
  Poe avatar 10.8.2008 01:29 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Sorry, melo to byt:

  Cloveka to nesmirne potesi pokazde, kdy zjisti, ze mezi nami jsou spolecensky odpovedni lide se smyslem pro moralku. Vrele dik.
  Heron avatar 10.8.2008 10:54 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  se smyslem pro moralku

  S tím bych trochu brzdil. On dobrovolně zakoupil notebook jehož součástí je OS, stejně jako je tam přítomen hard disk, což věděl již dopředu*, tento převzal, rozbalil atd. zbytek v zápisku -- a druhá strana s ním chtěla uzavřít dohodu jejíž součástí byla mlčenlivost a on všechno vykecal (porušil tu mlčenlivost, kterou nepodepsal, ale snad je jasné kam tím mířím). Nevím jak by se tobě líbilo s autorem jednat dva měsíce a v momentě, kdy je vše na stole a zbývá to jen podepsat by couvl a všechno zveřejnil - já bych to morálním chováním rozhodně nenazval.

  *) Mohl si vybrat model bez OS, nebo nějakým postupem dotlačit prodejce prodávat jeho vysněný HW bez OS - to by za něco stálo.

  Shadow avatar 10.8.2008 11:28 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nemyslím si, že je jakkoliv nemorální nepřistoupit na podmínky, které se člověku zdají nepřijatelné. Pokud se mi něco zdá nemorální, tak ta klauzule o mlčenlivosti. Jinak samozřejmě, uznávám, že Lenovo má právo nabídnout "odškodnění" za určitých podmínek. Ale podle mého stejně tak má "poškozený" právo na dané podmínky nepřistoupit. A to, že na ně nepřistoupí, nemá s morálkou co dočinění.
  nějakým postupem dotlačit prodejce prodávat jeho vysněný HW bez OS
  A máte nějaký návrh, jak by toho dotyčný mohl reálně docíit? To by za něco stálo.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Poe avatar 10.8.2008 11:30 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jde o to, ze autor evidentne jednal v zajmu ostatnich a odmitl podle mne neeticky pozadavek od Lenovo -- mlcenlivost. Tazke dal prednost informovat verejnost o dulezite skutecnosti, pricemz nevahal obetovat svuj prospech. A v tom i spatruju moralnost jeho chovani. Autor dokonce navrhl Lenovu, aby ten zmeksil pozadavek na mlcenlivost, na kterem vsak Lenovo uz nemel zajem. Takze autor jednal navic i korektne.

  Tohle prosim berte v kontextu prav spotrebitelu. Je jasne, ze existuji u nas nalehavejsi problemy nez vazany prodej OS.
  Heron avatar 10.8.2008 11:49 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Můj pohled je jiný. Když s někým korektně jednám o jeho požadavku (vrácení peněz za komponentu systému, kterou nepotřebuje ale přesto ji koupil) a on nakonec zcela obrátí s tím, že peníze vlastně nechce a ještě schválně provede něco, o co jsem ho žádal ať nedělá, tak pro toto mám jedno slovo: podraz.
  Shadow avatar 10.8.2008 11:57 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  OK, když se mnou budete jednat o nějakém vašem požadavku, a já jeho splnění ze své strany podmíním tím, že vy přestanete dýchat, a vy (přirozeně) nepřestanete, tak to také budete vnímat jako podraz na mne?

  Já to vidím jako obyčejné odmítnutí pro daného člověka nepřijatelných podmínek. To bych nenazýval ani nemorálním, ani podrazem. Nemorálním bych spíše označil onen požadavek mlčenlivosti. Ale beru, asi na to máme každý jiný názor.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Heron avatar 10.8.2008 12:04 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Hmm, vidím že z Jirsákem máte podobné nápady :-) Zatím co přestat dýchat je prostě pitomost, tak nezveřejňovat je reálný požadavek.

  A napadlo mě ještě něco, vyžádal si autor souhlas dotyčného ke zveřejnění obsahu korespondence? (Jestli to tam je, tak se omlouvám za přehlédnutí).

  Kamil Páral avatar 10.8.2008 12:15 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nevyžádal. Od prvního do posledního e-mailu jsem upozorňoval, že mám zájem vše zveřejnit (pokud se nedohodneme, viz můj poslední e-mail, byl bych ochoten mlčet téměř o všem kromě výsledku). Taktéž jsem žádal o oficiální vyjádření, tohle není soukromý dopis. Je to komunikace mezi firmou a zákazníkem. Zákaznické zkušenosti lze zveřejňovat. Pan Mikluš ani po upozornění neřekl, že komunikaci nelze zveřejnit. Doufám tedy, že jsem žádný zákon neporušil. Ale opět, nejsem právník.
  Shadow avatar 10.8.2008 12:16 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano, je to nereálné, ale to byl účel - ukázat vám jasně, kde vidím problém. Tak ještě jednou, prostě a jednoduše, z hlediska té firmy to byla nabídka za určitých podmínek, a na tyto podmínky dotyčný nebyl ochoten přistoupit. Nedomnívám se, že má existuje jakákoliv morální povinnost přistoupit na nabídku s (pro vás) nepřijatelnými podmínkami.

  Jo, kdyby si dotyčný ty dva tisíce vybral, a pak to celé stejně zveřejnil, třeba s tím, že po konzultaci s právníkem došel k závěru, že ten požadavek na mlčenlivost není právně vymahatelný, tak to bych za podraz označil. Ale tohle vážně ne.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  5.9.2008 01:18 haha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  lidi vy nekteri jste fakt uplne blby.. uz se nedivim, proc to na ceskem trhu vypada tak jak to vypada.. tady je kazdy rad ochotny sluzebnicek a ustrasenecek... tak si podepisjte mlcenlivosti a kdyz pak zjistite, ze to bylo protipravni, tak jeste mlcte dal :))))) fakt nemam slov.

  Tady vas strejda manipuluje a vy mu to zerete i s naviakem a jeste se skoro citite provinile. Pry podraz se zverejnenim, kdyz k dohode nedoslo :)) LOL a pry vyzadal jste si souhlas se zverejnenim korenspondence ? LOL

  ano cizi korespondenci zverejnit nemuzete, napr. tu, kterou jste slohly sousedovy doma, ale vasi vlastni ....

  fakt nemam slov jak zaprdenymi spotrebiteli v CR jste..
  11.10.2008 22:14 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  xD pan haha ma uplnou pravdu :-) (imho)
  10.8.2008 11:59 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  chválně provede něco, o co jsem ho žádal ať nedělá, tak pro toto mám jedno slovo: podraz
  Je rozdíl mezi žádostí a dohodou. Když vás já teď požádám, abyste se postavil na uši, a vy to neuděláte, je to podraz?
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 12:06 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Od počátku jsem Lenovo upozorňoval, že mám v úmyslu věc zveřejnit. Předložili mi podmínky zakazující zveřejnění. Je potom divné, že jsem nepřijal?

  A ještě jedna věc. Já netoužil po žádné úlitbě konkrétně mé osobě. Požádal jsem o oficiální podmínky, které k tomuto postupu mají. Neřekl jsem, že je hodlám přijmout, chtěl jsem je znát. Pokud mají na každého zákazníka jiný metr, poté se nelze divit, že z toho vychází Lenovo špatně.
  Heron avatar 10.8.2008 12:07 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak tento požadavek jsem v textu přehlédl, omlouvám se.
  Komunista avatar 14.8.2008 09:53 Komunista
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  Najprv prijmite moje uznanie za odvahu a trpezlivosť. Zviedol som podobný boj s veternými mlynmi, ale ten trval dlhšie (6 rokov) a bol z inej oblasti.

  Já netoužil po žádné úlitbě konkrétně mé osobě. Požádal jsem o oficiální podmínky, které k tomuto postupu mají. Neřekl jsem, že je hodlám přijmout, chtěl jsem je znát. Pokud mají na každého zákazníka jiný metr, poté se nelze divit, že z toho vychází Lenovo špatně.

  Škoda len, že ste na poskytnutí tých oficiálnych podmienok netrvali a uspokojili sa s poskytnutím nejakej, na mieru šitej, verzie. Oni to tí, pre styk z verjenosťou školení, vedia ako zapôsobiť na dušičku prostého (nielen) česko-slovenského človiečika. Veľké Lenovo poskytlo individuálny návrh jednotlivcovi, to odzbrojí aj zdatných...

  Kamil Páral avatar 14.8.2008 11:53 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jak jsem již zmínil, právník z SOS mi řekl, že řešení tohoto problému individuálním přístupem je právně v pořádku. Je možné, že jiný právník bude mít jiný názor. Od toho jsou to právníci, aby se nikdy neshodli, a bylo stále co řešit :)
  11.8.2008 12:25 Stara Blazkova
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Firma sa odmieta chovať podľa poskytnutých podmienok, a keď je na túto diskrepanciu poukázané, firma zakazuje medializáciu. Máte pravdu, podraz.
  13.8.2008 14:36 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Váš pohled nerespektuje znění licenčního ujednání Microsoftu, které zákazníkovi volbu umožňuje. Proto je poněkud bezcenný...
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  14.8.2008 08:05 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Byl v upozornění na možnost odmítnout souhlasit s podmínkami instalace upozorněn i na povinnost mlčenlivosti? Nebyl. To vyžadovalo Lenovo, dokonce až po dlouhém handrkování, kdy napřed odmítalo nárok kupujícího a potom teprve jej podmínilo fakticky nezákonnou podmínkou mlčenlivosti. Ukažte mně zákon, kde se píše, že v případě vrácení peněz nesmí zákazník zveřejnit své zkušenosti s tímto. Neukážete, protože žádný takový zákon neexistuje.
  10.8.2008 11:57 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  druhá strana s ním chtěla uzavřít dohodu jejíž součástí byla mlčenlivost a on všechno vykecal (porušil tu mlčenlivost, kterou nepodepsal, ale snad je jasné kam tím mířím). Nevím jak by se tobě líbilo s autorem jednat dva měsíce a v momentě, kdy je vše na stole a zbývá to jen podepsat by couvl a všechno zveřejnil - já bych to morálním chováním rozhodně nenazval.
  To by platilo v případě, kdy by zmínka o "dohodě o mlčenlivosti" padla hned na začátku, ne až na konci. Jak by se vám líbilo jednat s někým dva měsíce a v momentě, kdy je vše na stole a zbývá to jen podepsat, by druhá strana couvla a přidala si podmínku o mlčenlivosti?
  Mohl si vybrat model bez OS, nebo nějakým postupem dotlačit prodejce prodávat jeho vysněný HW bez OS - to by za něco stálo.
  Autorův postup je právě to "nějakým postupem dotlačit prodejce prodávat jeho vysněný HW bez OS". To první (vybrat si notebook bez OS) by platilo v případě, kdy by nabídka notebooků bez OS byla srovnatelná s nabídkou notebooků s Windows. Což bohužel neplatí, a většina notebooků je bezdůvodně prodávána s Windows.
  11.8.2008 00:05 Jose Nepřijel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ono to není tak bezdůvodné. Vy a dalších pár jedinců si tam předpokládám nainstaluje linux, zbytek Microsoft okrade tím, že si tam nahreje "kradenou" kopii Windows. Celkem chápu, že u nás to vypadá takhle. A taky chápu, že pro spoustu lidí je důležitá podpora jak výrobcem, tak Microsoftem a že chtějí jen zapnout a pracovat, než cosi instalovat. Jsme konzumní trh. Hračičky si hrají, zbytek na tohle nemá čas. Taky už jsem spíše ten konzumní uživatel, nadšenec, to nemá čas...
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 00:18 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To je špatné odůvodnění. Správná možnost je mít možnost si zvolit, zda si chci koupit notebook bez OS nebo s daným OS (za příslušný příplatek). S tím budou spokojené všechny skupiny zákazníků a nikoho to nebude omezovat. Ospravedlňování současného stavu "bojem proti nelegálnímu softwaru" je něco podobného jako "boj proti terorismu". Jen příhodný způsob, jak nahrabat prachy.
  12.8.2008 13:44 Zivan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Me to zase pripomina autorske poplatky. Predpoklada se, ze kazdy kdo si kupuje notebook je zlodej a bude tam instalovat nelegalni Windows. Tak se mu proda notebook pouze s Windows.

  Koupil jsi notebook bez OS? Tak jsi zlodej.

  Koupil jsi notebook s Windows? Tak jsi zlodej, ale prodejce/vyrobce te donutil zaplatit.
  11.10.2008 22:34 mikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  presne.
  11.8.2008 08:18 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  „Bezdůvodně s Windows“ bylo myšleno tak, že není žádný důvod, proč by ten samý model nemohl být prodáván i bez Windows. Pokud by ten počítač s ničím jiným než s Windows prokazatelně nefungoval, bylo by bundlování Windows odůvodněné – pak by to ale asi nemohlo být prodáváno jako PC.
  14.8.2008 08:10 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano, máte pravdu. Bylo by to totéž, jako svého času Winmodemy (nebo některé tiskárny — GDI), které fungovaly jen pod OS Windows. K nim bylo přidáno i upozornění, že jsou určeny jen pro použití se systémem Windows.
  17.8.2008 14:13 Mr.Ferda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No tak nevim kde je komuniokacni chyba. Jestli jsem to cetl cele spravne tak autor clanku je s vyrobky teto spolecnosti spokojen. Potreboval stroj s konkretni HW konfiguraci. Tato spolecnost udajne nabizi i HW bez OS ale zdaleka ne v pozadovane konfiguraci. Mozna by se i smiril s tim ze proste OS ktery nepotrebuje a nikdy nepouzije zaplati v cene HW. Momentem zlomu byla zminka v licencnim ujednani kterou sam vyrobce do SW dal. Jesli chapu spravne tak tento kus HW bez OS v nabidce vubec neni tedy jina moznost proste neni.

  Vzpomente si sami jak rada uzivatelu nakupuje HW s tim ze je velmi spokojena ze k tomu ma ZDARMA OS, kancelarsky SW, Ceskou literaturu vcetne CD/DVD priloh, hry a hromadu dalsich pitomin. Jen totalni blazen si muze myslet ze to je opravdu zdarma. Nektery zprodejcu soukromne anonimne zcela urcite potvrdi. Sam jsem v tomto oboru podnikal a vim jake sou velkoobchodni nabidky treba od Computerpress a podobne.

  Je opravdu nutne to vse platit kdyz pozadujete jen ten HW?

  U PC je situace v pohode. Kdyz opravdu chcete tak si nechate postavit sestavu na prani a bez OS a ostatnich zbytecnosti.

  U NB to neni tak jednopduche a je s podivem ze pouze spolecnost Fujtsu Siemens Computers k tomu ma odvahu.
  10.8.2008 10:58 Lubor Nosek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Děkuji za čtivý článek, odkazuji na Vás i na svém blogu s menším komentářem: http://www.lubik.cz/vraceni-licence-windows/.

  Souhlasím s ostatními komentáři, že článek by stálo za to zveřejnit na exponovanějším místě.
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 11:36 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Díky za komentář, ovšem v hádání s Lenovem již zřejmě nehodlám pokračovat, z těchto důvodů:
  1. Nemyslím si, že Lenovo nemá na požadavek mlčenlivosti právo. Je to hnusné, to ano. Ale zda je to nezákonné? Musel bych si nechat udělat právní analýzu.
  2. V posledním e-mailu Lenovu jsem na rovinu prohlásil, že jejich povinnosti považuji za splněné a nehodlám si již činit žádné další nároky.
  3. Následujícího půl roku nebudu v České Republice. Což dělá soudní řízení problémovým. Mohl bych v tom pokračovat po půl roce, ale je to takové hloupé.
  10.8.2008 15:31 Lubor Nosek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak to je škoda. Konzultoval jsem tento případ s právníkem a je to velmi zajímavé, protože se zde tluče více právních norem (kupní smlouva, licence) a subjektů (Vy, internetový obchod, Lenovo, Microsoft). Výsledek diskuze byl:

  1) Lenovo nemusí plnit své povinnosti - proč by pak vůbec nabízelo nějakou dohodu.

  2) Lenovo musí plnit své povinnosti - pak nemůže vyžadovat mlčenlivost.

  Počkáme tedy na nějakého dalšího odvážlivce. :)
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 18:26 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pokud toto opravdu prohlásil právník, tak je to přinejmenším zajímavé, zejména druhý bod. Chtělo by to opravdu ještě víc zatlačit, a pokud by se vzpírali, tak jít k soudu, kde by se rozhodlo. Bohužel mi připadá nemorální v tom pokračovat, když jsem již prohlásil, že pokračovat nehodlám (navíc ta cizina). Ovšem tato informace snad bude nápomocna dalšímu člověku, který se o to pokusí, a nenechá se jen tak odmítnout. Po nějaké době zkusím na konec článku shrnout zajímavé informace z komentářů, které se zde objeví.
  pavlix avatar 12.8.2008 00:10 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tady nejde jenom o právnících, i právníci a soudci se mají řídit logikou.

  Pokud má Lenovo povinnost na žádost vrátit peníze, tato povinost se zveřejněním zkušeností s nimi nijak nemění.

  Jak už jeden kolega dodal, mohli by si pak vymyslet jakkoliv nesmyslné podmínky, ale na nic z toho nemají nárok.

  Co jsi udělal ty, že jsi před koncem jednání ustoupil a rozhodl se zveřejnit průběh do té doby, kdy jsi to nechal plavat. Jen jsi nesmyslně označil jejich požadavek za oprávněný, což zřejmě zkusí na každého dalšího (a pravděpodobně i předchozího).
  Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
  10.8.2008 11:18 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Ach jo.
  Fajn, tak se vám povedlo dostatečně dlouho otravovat jednu firmu a promrhal tak čas v hodnotě několikanásobku ceny systému o který tu šlo. Není tedy divu, že firma nakonec vyměkla a radši vám nabídla kompenzaci (byť na ní nemáte žádné právo), než aby tahanicemi s vámi proplýtvala další čas svých zaměstanců.

  To ale nemění nic na tom, že žádný korektní způsob, jak si nechat vrátit peníze pouze za licenci OS a přitom si nechat HW, neexistuje. A pokud náhodou někdo někde vyměkne a nějakou kompenzaci vrátí, tak je to čistě jenom jeho dobrá vůle a nechuť k tomu ztrácet čas s opruzáky jako jste vy. Zcela logicky pak je tam ta klauzule o mlčenlivosti, protože jde o postup naprosto nestandardní.
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 11:38 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Proti vašemu názoru mluví některé vyhrané soudní spory v zahraničí. Odkazy v článku.
  Shadow avatar 10.8.2008 11:47 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  [sarkasmus] Chudinka firma, maličká, ublížená, nikdo ji nemá rád, všichni jí ubližují, zejména pak ty hrozní zákazníci, co po ní furt něco chtějí... [/sarkasmus]

  Je na zákaznících, aby firmám jednoznačně ukázali, co chtějí. A tohle řekne rozhodně více než mlčení u většiny těch, kteří si koupí laptop s Windows, i když o tu "vázanou" licenci zájem nemají. Jak správně autor podotkl, to nemusí být jen uživatelé unixových systémů, ale i uživatelé Windows, co už licenci mají. Já si myslím, že kdyby se našlo více takto vytrvalých lidí, možná by pak Lenovo přehodnotilo svůj postoj a začalo nabízet varianty laptopů bez OS.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Heron avatar 10.8.2008 11:55 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.

  Pomocí soudů, podrazů apod? Nebylo by lepší se zkusit domluvit s prodejcem, že tam ten OS opravdu nechci?

  Je na zákaznících, aby firmám jednoznačně ukázali, co chtějí.

  Zkus se někdy postavit na druhou stranu a to teprve poznáš, co zákazníci chtějí

  Shadow avatar 10.8.2008 12:09 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Proč ne pomocí soudů? Pokud firma dělá něco nezákonného (vázaný prodej?) nebo upírá zákazníkovi jeho práva (pokud licenční ujednání nabízí to či ono, ale výrobce se toho zříká, apod.), tak rozhodně nemám nic proti tomu, aby na ni byla podána žaloba. Soud její oprávněnost posoudí.

  Co se týče podrazu, já jako podraz naopak vnímám vázaný prodej Windows s laptopy. A to, že řada modelů se nedá sehnat bez OS, je smutnou pravdou. I když, a to klidně uznám, ten pokus se domluvit s prodejcem není špatný nápad, ačkoliv, v tom případě spíše léčíme (resp. působíme na) symptom (distribuční kanál) a nikoliv nemoc (výrobce, který váže prodej Windows na HW).
  Zkus se někdy postavit na druhou stranu a to teprve poznáš, co zákazníci chtějí
  Chápu váš postoj, akceptuji jej, ale nesdílím jej, resp. ne v tomto případě.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  Heron avatar 10.8.2008 12:36 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Přiznám se, že zákaz vázaného prodeje je pro mě dneska novinka, proletěl jsem google, našel 143/2001 a spotřebitel.cz se odkazuje na §6, kde se o ničem takovém nemluví. Navíc mi není jasné, jak by to šlo dohromady s 22/1997 a prohlášením o shodě.
  12.8.2008 22:27 Andrej Herceg | skóre: 43
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Na Slovensku taký zákon je a preto predpokladám, že je aj v Čechách.
  12.8.2008 22:37 Andrej Herceg | skóre: 43
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Čo som pozeral na internete tak to vyzerá tak, že aj v Čechách niečo také platilo, neskôr bola celá časť zákona o diskriminácii zákazníka prepracovaná (takmer všetko odtiaľ bolo vyhodené) a či je niečo také teraz netuším (nechce sa mi to hľadať).
  10.8.2008 12:09 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Nebylo by lepší se zkusit domluvit s prodejcem, že tam ten OS opravdu nechci?
  Co cekas, ze ti rekne? "Bez OS nelze prodat".
  deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
  Kamil Páral avatar 10.8.2008 12:10 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Před nákupem jsem se samozřejmě přímo u Lenova dotazoval, zda je možné koupit můj vybraný notebook bez Windows. Ne, v ČR jsou Thinkpady pouze s Windows. Jiná varianta možná není. Pokud by se dalo domluvit, tak samozřejmě nemám potřebu toto všechno dělat.
  Grunt avatar 10.8.2008 23:23 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Nebylo by lepší se zkusit domluvit s prodejcem, že tam ten OS opravdu nechci?
  O Vánocích jsem kupoval počítač v Cybexu a před koupí samotnou jsem volal na zákaznickou linku a ptal se na možnost koupě počítače bez Windows. Odpověď:Bohužel, je mi líto, ale tyto počítače k nám chodí již s předinstalovaným operačním systémem od výrobce a my nemáme možnost vrácení licence. Samozřejmě jsem se ptal i jinde a se stejným výsledkem.

  Osobně to vidím na řetěz: Moft -> instalátor(Acer/Lenovo) -> Prodejce -> Koncový zákazník. Teď už jen jak první článek řetězu(zajisté ošetřený sadou oboustranně výhodných smluv…vždyť přátelství je nadevše) zpřetrhat.

  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  14.8.2008 08:23 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Dobrá, jste obchodník, takže:

  Mám zájem o tento notebook. Vy tam ale máte předinstalovány Windows a já mám zájem koupit jej bez nich, protože v počítačích se vyznám a chci tam nainstalovat jiný OS.

  Jak se zachováte? Za jakou cenu (jestli vůbec) mně NB prodáte? Pochybuji, že v prodejně máte takového odborníka, který by byl schopen kvalifikovaně postupovat, takže nejspíš bych se od Vás dověděl, že „to není možné” a dva měsíce času bych místo patálií s vracením peněz ztratil hledáním přesně téhož NB bez OS, abych nakonec zjistil, že nic takového neexistuje.

  Vaše a podobné názory vycházejí ne z Baťova „Spokojený zákazník – náš cíl” či ze známějšího: „Náš zákazník, náš pán”, ale se starého reálněsocialistického „Co si ta verbež zase vymýšlí? Mohou být rádi, že vůbec něco máme.”
  30.8.2008 15:25 Otto
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  +1
  10.8.2008 12:14 Paja
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Podle mě tu jde o "vázaný prodej" HW a SW. Nejsem si jistlý jestli je to v České Republice (EU) zakázáno, ale vypadá to tak (i když jsem se ptal jen Google :)

  Z toho by pak vyplývalo, že je naopak nekorektní nutit spotřebitele kupovat SW zároveň s HW. Normální praxe je, že HW se prodává zároveň se SW a většině lidí to tak vyhovuje. Pak ale nic nekorektního říct "Děkuji, ale já licenci k použití MS Windows nepotřebuji ani za tuto zvýhodněnou cenu, nahraďte mi prosím nějak cenu kterou jsem zaplatil za tuto licenci". Ta klíčová věta v licenci MS WIndows je tam možná proto aby se Microsoft a Lenovo vyhnuli nařčení v vázaného prodeje? Neříká, že instalátor musí nutně vracet peníze, ale musí umět nějak rozumně naložit s požadavkem na náhradu.

  Lenovo by možná mohlo říct, že cena OEM licence MS Windows je něco kolem jedné koruny, ale nevím jak moc by se to líbilo Microsoftu. Co kdyby si pak lidi začali kupovat počítače bez licence a používali OS bez licence? To by pak vzniklá škoda byla jedna koruna?

  Takže na popsaném postupu není nic vyčůraného a opruzáckého, je po pouze využití možnosti kterou Lenovo/Microsoft nabízí..

  10.8.2008 14:08 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Rozumný názor.

  A pán Kamil Páral je fakt trieda, že sa nevzdal.
  10.8.2008 14:15 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Lenovo by možná mohlo říct, že cena OEM licence MS Windows je něco kolem jedné koruny, ale nevím jak moc by se to líbilo Microsoftu. Co kdyby si pak lidi začali kupovat počítače bez licence a používali OS bez licence? To by pak vzniklá škoda byla jedna koruna?
  Krása, připomnělo mi to jednu část ze Zátahu na hackery :-D.
  28.8.2008 11:57 SB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Neměla by ten vázaný prodej prošetřit ČOIka???
  Poe avatar 10.8.2008 18:23 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Vy se tu evidentně snažite přeložit problém z choré hlavy na zdravou. Kdyby Lenovo nabizelo možnost koupi holého zeleža od začatku, tak by přece nebyl žádný problém. Ani autor by nemusel vynakladat svuj čas a penize, ani Lenovo.
  To ale nemění nic na tom, že žádný korektní způsob, jak si nechat vrátit peníze pouze za licenci OS a přitom si nechat HW, neexistuje.
  A to je velmi dobrý důvod, proč má smysl usilovat o možnost pořizení PC bez "Microsoft tax" plošně.
  »John« avatar 25.8.2008 21:17 »John« | Příbram
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  A to je velmi dobrý důvod, proč má smysl usilovat o možnost pořizení PC bez "Microsoft tax" plošně.
  Mám radost že má někdo stejnej názor jako já a že se je za něj ochotnej poprat jako Kamil. Chtělo by to sehnat dostatek odvážlivců na hromadnou žalob, rozpoutat vlnu nevole proti bundlingu pod záštitou FSF a jejich právníků a moh by z toho vypadnout hezkej EU-wide bundling ban.
  Windows is a shitty OS parody modeled after a good OS that did the same things 10 years earlier.
  11.8.2008 09:44 VlK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Jde o princip i kdyby šlo o korunu. Jediné co bych autoru vytknul, bylo to, že od začátku nechtěl náhradu za svůj vynaložený čas při uplatnování práva.

  Dá se říct, že podobný spor jsem měl taky, ale nechtělo se mi zjištovat, jestli je to průlom nebo ne, spíše ne. Takže nebyl zveřejněn na příslušném serveru. Prostě když jsem během měsíce reklamoval už poněkolikáte různé služby u různých společností, tak to ta, co ji trvala reklamace půl roku, odskákala (jednalo se o banku). Jednalo se "jen" o 150Kč. Náhrada času + poštovné + telefony. Celková náhrada tuším 1800Kč, vyplacena.

  Stejným způsobem měl postupovat i autor, každá odpověd na jejich vymyšlené důvody, min. jedna započatá hodina. (Jen je nepříjemné, že náklady si člověk nemůže vycucat z prstu, ale zdokladovat, výplatní páskou náhradu času, apod.)
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 15:48 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Pěkný komentář. Jistě se bude hodit lidem, kteří budou mít odvahu se do toho pořádně opřít.
  Fluttershy, yay! avatar 11.8.2008 15:52 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Nebylo by špatné vzít článek plus výcuc užitečných koemntářů z diskuse a hodit to třeba na http://ripper.profitux.cz/.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 17:55 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Plánuji článek o nejzajímavější komentáře doplnit.
  28.8.2008 12:03 SB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Přesně tak, náhrada času. Jestli sem si dobře všiml, tak ten německý soud nařídil vyrovnání těch 650 € za promrhanej čas. V týhle zprdelený raně kapitalistický republice je zvykem, že si prodejci k zákazníkům dost dovolujou. Ze stejného soudku by bylo neproplácení vašeho poštovného, když posíláte výrobek na oprávněnou reklamaci.
  12.8.2008 13:47 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Ach jo.
  Není tedy divu, že firma nakonec vyměkla a radši vám nabídla kompenzaci (byť na ní nemáte žádné právo)
  Právo na ní samozřejmě má, je to napsané v samotné licenci, se kterou společnost Lenovo musela souhlasit, jinak by Windows prodávat nemohla.
  Viliam Púčik avatar 10.8.2008 12:03 Viliam Púčik | skóre: 22 | blog: minimal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Respect! :-)
  10.8.2008 14:23 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  10.8.2008 16:30 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Hustý, tomu řikam dobrej článek, nejen obsah je zajímavej, ale je to i čtívý. Díky ua užitečné informace!
  10.8.2008 17:37 aurelius | blog: Wonderland
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Narozdíl od některých zde diskutujících lidí za tebe mluví nejen slova, ale i činy.

  Fórum, wiki a překlady Ubuntu, Esmska a teď ještě tohle. Fakt seš borec! ;-)
  10.8.2008 17:58 hanoj | skóre: 6
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Možná jsem tomu úplně nerozuměl, ale Lenovo MUSÍ udělat nabídku zákazníkovi, který chce vrátit peníze za SW M$. Když do nabídky (smlouvy) uvedu, že od data vrácení bude zákazník skákat po jedné noze, bude se tímto považovat problém vrácení licence za splněný? Mlčenlivost je přeci dohoda dvou stran ne jedné a tedy není technickou podmínkou, která by zapříčinila neopodstatněnost vrácení peněz! Dík za odpověď a názor na moji konstrukci.
  10.8.2008 18:06 hanoj | skóre: 6
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ááá, už jsem to našel: "nedojde-li k dohodě Lenovo-zákazník, rozhodne soud". OK, máš moji (asi jen morální) podporu.
  10.8.2008 18:43 anicka | blog: ze_zivota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Moc pěkné, obdivuju tu trpělivost :-)

  Když to tak sleduju, jsem ráda, že jsem si nikdy žádné Windows nemusela koupit - asi bych se pak do něčeho podobného z principu musela pustit, ale nevím, nevím, za jak dlouho bych toho měla plné zuby.
  ^D
  frEon avatar 10.8.2008 19:38 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  gratuluji. az si dopisu svuj web, tak to sem hodim link.
  Talking about music is like dancing to architecture.
  10.8.2008 21:22 Adam Streck
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Smekám klobouk, pane Párale, a vzdávám holt Vaší práci. Ačkoliv používám OS Windows, vidím OEM licence jako velké zlo - jednak mi vadí, že si nemůžu vybrat verzi, kterou chci a jednak mi nevyhovuje, že můj software je vázán na konkrétní instalaci a konkrétní harddisk, protože občas přemazávám systém - přijde mi to jako nejúčinnější optimalizace. Doufám tedy, že Vaše práce alespoň trochu pomůže nešťastné situaci v situaci distribuce operačních systémů a, ještě jednou, klobouk dolů.
  10.8.2008 23:53 Jose Nepřijel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nemusíte si přeci kupovat OEM licence. Ty jsou sice levnější, ale mají své nevýhody. Můžete si tedy raději koupit krabicovou verzi, ta je v tomto zcela rozdílná, ale samozřejmě dražší, ale toto "zlo" tam neplatí. Jinak vyvedu vás z omylu, software je vázán jen na počítač, ve vašem případě notebook, disk s tím nemá nic společného, alespoň, co se týše běžné OEM verze Windows. Co s tím udělají samotní výrobci, co je jiná...
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 00:20 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nemusíte si přeci kupovat OEM licence.
  Ale musíte. S hardwarem.
  11.8.2008 23:05 Jose Nepřijel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Samozřejmě, že ne. Oni vám k tomu přibalí linpus, freedos, nebo jen zavaděč, nevím, zda-li si něco takového nějak cení, ale každopádně dost ušetříte v porovnání s Windows. Spousta lidí ale jen okrade Microsoft. Mám rád lidi, co místo toho, aby kradli, tak si fakt koupí notebook nebo počítač bez OS nahrají si tam linux. Tahle doba se mi líbí, také jsem si tímto způsobem legalizoval počítač a jsem rád. Mirosoft mezitím výrazně zlevnil OEM lincence jak Windowd, tak Office a myslím, že teď už se nikdo nemůže vymlouvat na to, že je to drahé. Ale jak víte, stejně se někdo najde, kdo bude opakovat hlášku, že kdyby to bylo a půlku levnější, tak by si to koupil, ale takhle nikoli, raději bude pomlouvat něčí práci a považovat za drzost to, že má být nějak ceněna. Smutné...
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 23:11 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jak jsem již řekl někde jinde. Až se vám povede koupit v ČR ThinkPad bez Windows, tak pak teprve něco tvrďte. Pokud by to šlo, není důvod pro článek.
  28.8.2008 22:57 Vojtech Pavlik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Je mozne koupit ThinkPad bez Windows.

  Nase firma se o to v minulosti pokusila, a po delsim jednani s Lenovem se ukazalo, ze pri jednorazovem nakupu vice nez 100ks identickych notebooku jsou schopni dodat nekatalogovou konfiguraci, vcetne nepredinstalovaneho OS.

  Coz samozrejme pro jedince neni prakticke, a nebylo to tehdy ani pro nasi firmu, my jsme potrebovali do deseti kusu.

  Takze overene provedenim to, stejne jako Vy vraceni penez, nemam. Jen nabidku od Lenova.
  otula avatar 10.8.2008 22:05 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Gratuluji k úspěchu. Trochu mi to připomnělo mou korespondenci s UPC, ale myslím, že proti tomu, co jsi dokázal ty, to byl jen slabý odvar :-)
  Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
  10.8.2008 23:48 Jose Nepřijel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dost kladných ohlasů, tak to zkusíme vzít i z jiného pohledu. Notebook jste si koupit přesně v té konfiguraci a výbavy, v jaké jste chtěl. Jen proto, že jste se chytnul nějaké větičky, tak tohle všechno? Když se Vám tam ty Windows nelíbí, proč jste si je kupoval? On nákup je také "podepsání" smlouvy, ne? Češi si pořád naříkají na svoje práva, většinou ti největší "vychcánci", takže ti, co si ani nemají na co naříkat. A určitě teď nemluvím jen o vás. Jsme tímhle po světě dost známí, myslím...
  Grunt avatar 11.8.2008 00:30 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Notebook jste si koupit přesně v té konfiguraci a výbavy, v jaké jste chtěl.
  A ona je někde i jiná možnost?

  (Pokud je tak se omlovám za nařčení)

  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 00:33 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Notebook jste si koupit přesně v té konfiguraci a výbavy, v jaké jste chtěl.
  Nikoliv, chtěl jsem pouze hardware. To má být nějaký pokus o překrucování reality?
  Jen proto, že jste se chytnul nějaké větičky, tak tohle všechno?
  Smlouvy kupodivu obsahují samé "větičky". Podstatné je, že se dané strany zavazují tyto větičky dodržet. Z jakého důvodu mi tato práva upíráte?
  Když se Vám tam ty Windows nelíbí, proč jste si je kupoval?
  Viz můj poslední odstavec v článku. Běžte si tyto hlouposti plácat jinam. Až se vám podaří koupit ThinkPad v ČR bez Windows, tak potom můžete něco takového povídat. A že jsem si měl koupit něco jiného? To už potom zas nemáme takovou svobodu výběru, že?
  On nákup je také "podepsání" smlouvy, ne?
  Vaříte na vodě. Prodávající prodává produkt jistých parametrů a s jistými podmínkami. A když povinností, které si sám vytvořil, nechce dostát, tak ho ještě bráníte?
  11.8.2008 00:42 Paja
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pokud si přečtete předchozí komentáře, tak tam najdete, že notebook s licencí Windows nebylo to co autor původně chtěl, chtěl notebook s variantou bez licence Windows, ale Lenovo takvý neprodává.

  Píšete "chytnul se nějaké větičky" - licenční ujednání MS Windows neznám, ale podle pozice scrollbaru na snímku obrazovky naznačuje, že ta věta je na začátku, takže ji asi Microsoft nepovažuje jen tak za nějakou "větičku"... Btw - píšete že si koupil Windows - pokud jsem pochopil liceční slovíčkaření správně, tak Windows si nemůžete koupit - Microsoft vám jen udělí licenci (právo) používat software, který stále vlastní Microsoft. Proto nemůžete Windows dál prodat (nevlastníte je), ale můžete toto právo na využití software odmítnout (to je možná jeden z důvodů proč tam je ta větička).

  S licencemi je to celkem komplikované: když si například koupíte notebook v Tescu (hodíte krabici do vozíku), tak se asi nedá mluvit o tom, že jste četl a souhlasíte s licencí (hlavně pokud jste počítač předtím nikdy neviděl a jdete pro pro svůj první počítač do hypermarketu - nemáte vůbec představu o tom, že něco jako licence existuje a že s něčím tak komplikovaným musíte soulasit :). Možná taky proto je tam tahle formulka, protože zákazník má stále mít možnost rozhodnout zda licenci využije nebo ne. Taky se tím Microsoft brání nařčení proti zmíněnému "vázanénu prodeji".

  Pořád nerozumím tomu, proč tenhle postup vidíte jako nějakou "vychcanost" - autor přece jen využil možnosti, kterou Microsoft/Lenovo sám nabízí. Spíš bych to viděl jako "vychcanost" Microsoftu vůči Lenovo, protože se s tím problémem musí babrat Lenovo. Z odkazů je zřejmé, že nevyužití licence není česká specialita, autorova motivace byla naopak zveřejnit svoje zkušenosti, protože nenašel žádné informace.

  11.8.2008 08:19 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Když se Vám tam ty Windows nelíbí, proč jste si je kupoval?
  O tom je právě celý příspěvek. Autor příspěvku ty Windows nechtěl koupit, ale prodejce mu je vnutil. Asi jako kdybyste si v obchodě koupil housku, a prodejce vám řekl, že si k tomu musíte koupit i rohlík, jinak vám ji neprodá.
  11.8.2008 20:17 P.K.
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  O tom je právě celý příspěvek. Autor příspěvku ty Windows nechtěl koupit, ale prodejce mu je vnutil. Asi jako kdybyste si v obchodě koupil housku, a prodejce vám řekl, že si k tomu musíte koupit i rohlík, jinak vám ji neprodá.
  Jo, asi jako kdyby si koupil housku s mákem a pak šel za prodejcem, že tam ten mák nechce a že požaduje, aby mu ho z tý housky odrolili a ještě vrátili peníze v hodnotě máku...
  11.8.2008 20:28 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Opravdu považujete operační systém za takovou prkotinu, že skoro ani nestojí zabývat se tím, který a zda vůbec je na notebooku nainstalován? Na celkové užitné hodnotě notebooku je operační systém minimálně stejně důležitý, jako hardware – spíš ještě důležitější. Zkuste si někdy udělat pokus – dejte uživateli jednou notebook bez wifi a podruhé ten samý model s wifi, jak bude hodnotit rozdíl. A pak mu zkuste dát ten samý model, jenom tam jednou bude mít Visty a podruhé FreeDOS. Myslíte, že to přejde jako zanedbatelný rozdíl? Mimochodem, v obchodech zpravidla máte na výběr, zda chcete housku s mákem, posolenou nebo bez – u notebooků je ten výběr málokdy. Takže i u takové prkotiny jako je mák na housce dostanete na výběr, ale operační systém si zvolit nemůžete…
  frEon avatar 11.8.2008 21:09 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ses mimo, notebook vyrabi nekdo jinej nez ten operacni system, ale mak na tu housku da ten samej vyrobce.
  Talking about music is like dancing to architecture.
  11.8.2008 21:14 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano ale samotný mák vyrábí někdo jiný. A instalaci na harddisk provede také Lenovo.
  frEon avatar 12.8.2008 12:48 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  nj, mas pravdu. mimo sem ja ;-)
  Talking about music is like dancing to architecture.
  11.8.2008 23:55 SPS
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak si nekupim s makom ale bez , ak nemaju idem do ineho obchodu. V tomto pripade sa to vsak neda
  12.8.2008 13:43 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kdyby prodejce měl u regálu s těmi houskami uvedeno, že to je možné, tak by to mělo být možné.
  13.8.2008 14:49 wintermute
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dost ubohy pokus o demagogiu. Vy ked si kupite housku s makem tak pred zahryznutim na Vas vyskoci okno s tym aby ste potvrdili licenciu na konzumaciu tej housky?

  Ano pokial vyrobca pri houske s makem uvedie licenciu na konzumaciu maku a v nej bude, ze pokial s nou nesuhlasite tak ju nemate konzumovat a obratit sa predajcu tak ano potom to mozete urobit aj pri nej.

  Clovece skuste predtym nez sem pustite takyto vyplod pouzit mozog ak Vam ho nevymleli na marketignovych skoleniach istej SW firmy produkujucej isty OS.
  Gilhad avatar 2.12.2008 21:25 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Spatne prirovnani - on nechtel odstranit cast notbooku, on pouze odmitnul prijmout licenci.

  Spravne prirovnani by bylo spis takoveto: Chcete si na chatu poridit krb, ale vsechny typy krbu, ktere tam svymi parametry vyhovuji jsou prodavany pouz s poukazkou na pesi vylet napric Saharou - nikdo je v CR neprodava bez teto poukazky. Samotnou poukazku muzete koupit za cenu rekneme 1/5 krbu, ale vy vubec nemate zajem se trmacet nekde v horku po rozzhavenem pisku stovky kilometru pesky.

  Protoze se chcete hrat na sve chate u krbu a neni jina moznost, tak nakonec koupite krb, i prestoze je v jeho cene zapoctena ta nesmyslna poukazka. Ale pri rozbaleni dodavky zjistite, ze to neni tak zle, ze na poukazce je vyslovne napsano, ze pokud ji nechcete pouzit, tak muzete zadat nahradu.

  A najednou se vyroji cele mraky lidi, ktere tvrdi, ze prece nemuzete chtit vratit tu nesmyslnou poukazku na neco, co jste nikdy nechteli, prestoze to je na ni vyslovne napsano.
  11.8.2008 09:17 Michal Kašpar | skóre: 15
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  sme tímhle po světě dost známí, myslím...

  Naopak. Jsme poměrně známí tím, že si necháme s... na hlavu. Proto u nás taky vypadají služby (téměř jakékoli) tak, jak vypadají.
  Shadow avatar 11.8.2008 09:47 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mám pocit, že jsme známí nejenom tím, že si necháme s... na hlavu, ale také tím, že ty, co nám s... na hlavu, ještě obhajujeme a bráníme před těmi, co si s... na hlavu nechtějí nechat.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  otula avatar 11.8.2008 10:04 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ale také tím, že ty, co nám s... na hlavu, ještě obhajujeme a bráníme před těmi, co si s... na hlavu nechtějí nechat.
  Ano, správně. Protože ti, kteří se hájí, jsou vnímáni jako buřiči, pohoršující své okolí. Mnohokrát mi bylo vyčítáno, že „dělám ostudu“, že „jsem to raději měl nechat být“, „jestli mi těch pár korun, které jsem si nakonec ani nevzal, stálo za to“… Ono to asi patří k historickému vlezdoprdelkovství české povahy.
  Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
  13.8.2008 14:50 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kamil Páral to napsal za mne. Vážený pane, uvědomujete si, že jste si svými slovy mnoho neprospěl? Reálný obraz člověka nehledejte v zrcadle...
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  13.8.2008 21:44 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Aha, Češi jsou vyčůránci, kteří běžně platí za něco co nechtějí a nevyužijí, kdežto ti hloupí Američani, Britové, Francouzi a Němci si hloupě nechají vrátit peníze. Bravo! Tomu říkám zásah :-)
  XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
  11.8.2008 07:01 NoName
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  celé to má ďalšie obmedzenie, a síce že ten štítok nejde odlepiť tak aby sa nepoškodil ... resp. nie je mi známy žiadny postup k jeho bezproblémovému odlepeniu :(
  Grunt avatar 11.8.2008 11:14 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Já si myslím, že na tom nezáleží, jelikož bych řekl, že po přijetí všechny ty věci stejně putují do koše.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  12.8.2008 18:23 vencas | skóre: 32
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mně se to povedlo (skaplepem a opatrně). Domluvil jsem se (na rozdíl od Kamila) s prodejcem, který tu OEM verzi nějak načerno někomu prodá (jako kdyby byla ne-OEM) a dal mi za to obal na notebook a pěknou myš, tj. někde kolem 1kkč.
  12.8.2008 21:50 ByCzech
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Vy neznáte tu běžně používanou fintu na nálepky s fénem?

  1. Nahřívat fénem nálepku tak dlouho až lepidlo pod ní "změkne"
  2. Opatrně sloupnout (sloupávat) nožem
  3. Nepoškozenou samolepku dát na připravený voskový papír (od jakékoli jiné samolepky - třeba ty co se používají na tisk adres a pak se lepí na obálky ap.)

  Taková nálepka nejenže není poškozená, ale lze ji i opětovně použít.
  12.8.2008 21:51 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Což nemusí fungovat se všemi druhy lepidel. :-)
  11.8.2008 08:45 Freeeman
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Super, budu o tom vazne premyslet az si zase budu kupovat ThinkPad. Coz doufam bude brzy. Clanek super, je videt ze komunizmus pomalu opada a arogantni urednice ktere si myslely ze maj jen znervoznovat lidi, uz pomalu odchazi.
  Petr Tomášek avatar 11.8.2008 10:04 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak nevím, ale podle mě nemají právo chtít po zákazníkovi, aby se zavázal, že nebude nic zveřejňovat. Zkusil jste se obrátit na UOHS, svého právníka, nebo přinejmenším na nějaký investigativní program v televizi? ;)
  multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
  11.8.2008 10:13 kkaarreell | skóre: 6 | blog: perkele
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ja myslim, ze muzou. Pokud na to pristoupi obe strany. V obchodnich vztazich je to naprosto bezne. A vlastne jsou i pripady, ze zalujici strana v soudni pri pristoupi na dohodu, ze dostane nejake odskodne, avsak zavaze se mlcenlivosti.
  12.8.2008 23:47 Petr Mach
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mějte na paměti, že tento spor by se neřešil dle obchodního, ale dle občanského zákoníku. Jinými slovy, není to obchodní, ale občanský spor. Co je možno ve vztahu firma-firma nemusí být možno ve vztahu firma-občan, kde občan je považován za nerovnocenně slabší stranu a je zákonem více chráněn.
  11.8.2008 10:16 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak nevím, ale podle mě nemají právo chtít po zákazníkovi, aby se zavázal, že nebude nic zveřejňovat.
  A kdo by jim to právo odňal? Který zákon, který jeho paragraf? Nezapomínejte, že co není zakázáno, je povoleno.
  11.8.2008 10:38 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ustava. Respektive chtit po zakaznikovi to muzou, ale smluvni ustanoveni nemohou anulovat prava z LZPS, tedy v tomto pripade pravo zakaznika na svobodu slova. Tedy to je naopak - musi byt nejaky zakon, ktery by omezil pravo z LZPS a umoznoval ve smluvnich vztazich se ho vzdat.
  11.8.2008 11:28 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tedy to je naopak - musi byt nejaky zakon, ktery by omezil pravo z LZPS a umoznoval ve smluvnich vztazich se ho vzdat.
  Nemusí, protože v Ústavě nikde není napsáno, že se tohoto práva nelze vzdát.
  11.8.2008 13:21 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  AFAIK to se mysli na vsechny prava z LZPS, vic clanek 1 a clanek 4/2. Nicmene nejsem pravnik a takhle jsem to slysel od studentu prava.
  11.8.2008 16:21 j.
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Prava dane LZPS plati vyjma pripadu stanovenych zakonem, a zakon na nektera typy tajemstvi pamatuje (obchodni, listove, zvlastni rezim pro informace tykajici se bezpecnosti statu (tajne informace), a konkretne v tomto pripade se pravdepodobne jedna o duverne informace...).
  14.8.2008 09:56 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  V tom případě Vy nezapomeňte na to, že práva občanů mohou být omezena jedině zákonem. Ukažte mně zákon, podle kterého je zákazník (občan) povinen souhlasit s mlčenlivostí „jen“ proto, aby bylo vyhověno jeho zákonnému nároku.
  12.8.2008 15:08 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Vzhledem k podstatě toho ujednání mohou po zákazníkovi požadovat mlčenlivost v tom, jak konkrétně se dohodli (obchodní tajemství). Požadovat mlčenlivost, že a jak k dohodě došlo, už nemohou, protože se jedná o postup, který mohou uplatňovat všichni zákazníci.
  14.8.2008 09:58 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Obávám se, že v tomto případě špatně aplikujete pojem „obchodní tajemství“.
  11.8.2008 10:41 Power | skóre: 7 | blog: Power
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pěkně se to rozjelo, už o tom informují i na živě.sk To budou mít prodejci radost až se začnou ozývat další lidé, že chtějí vrátit peníze za Windows Predinštalovaný Windows: Môžete získať späť peniaze?
  11.8.2008 11:24 Vojtěch
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak od Lenova si nekoupím ani pomyslný rohlík, když se s nimi člověk musí tak handrkovat a jde jim jen o vlastní prospěch a ne dobro zákazníka, budu volit při nákupu notebooku který mě zanedlouho čeká jinou firmu. A také notebook bez toho viru od Microsoftu.
  Shadow avatar 11.8.2008 12:28 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ehm, myslím, že všem komerčním firmám jde primárně o vlastní prospěch a dobro zákazníka bývá i v tom nejlepším případě až na druhém místě. No a na druhé straně barikády by měli být zákaznící, co také sledují primárně vlastní prospěch, přičemž o dobro firem až tak moc neusilují. Tedy někteří. Jiní viz výše.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  11.8.2008 23:18 Jose Nepřijel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Myslím, že máte naprostou pravdu. Zákazník se pere za všechno, za co si myslí, že se může prát, zaměstnanec firmy zase za to, aby se firma udržela a vždy měla zisk a je to správné samozřejmě, protože když nebude zisková firma, tak nebude nic, ani zákazníci. Chce to udržovat tu zdravou rovnováhu, zákazník je jen zákazník, ne vyděrač a zloděj, ale to samé by mělo platit i na straně obchoníka. Spousta lidí zapomíná, že ČOI chrání práva všech, tedy nejen práva zákazníka. Někdy je to i nejlepší, když obchodník ve sporném případě odkáže zákazníka na ČOI, to se pak hodně rychle pozná, kdo se jen dožaduje svých práv a komu jde o úplně něco jiného. Často vidím nedodržovat zákony i druhou stranu:-) Zákazníka zákony zajímají jen do doby, kdy stojí při něm, pak se ohání jinak, zákon, nezákon:-)
  brk avatar 11.8.2008 12:36 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Cca před čtvrt rokem jsem si koupil X61s a licenci jsem bohužel už odsouhlasil, protože jsem potřeboval aktualizovat BIOS. Na webu Lenova byla jen WIN32 binárka a ISO CD. Jelikož jsem nevěřil v úspěšnost toho co se Ti povedlo, tak jsem šel tímto jako cestou nejmenšího odporu, protože série X nemá optickou mechaniku.

  V každém případě si vážím toho, co jsi udělal. Kdybys tu nechal číslo účtu, tak ti alespoň symbolickou stovku pošlu. ještě 19 takových jako já a nemáš ani finanční újmu.
  USE="-qt -kde"
  11.8.2008 12:47 neaktivni | skóre: 24 | blog: neaktivni
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  V každém případě si vážím toho, co jsi udělal. Kdybys tu nechal číslo účtu, tak ti alespoň symbolickou stovku pošlu. ještě 19 takových jako já a nemáš ani finanční újmu.
  Tak tak. Taky dame stovku, kdyz budem vedet kam.
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 16:02 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Velmi si vážím vaší podpory, děkuji. Dokonce jsem již od jednoho čtenáře dostal nabídku na plnou částku (což mi poměrně vyrazilo dech). Avšak peníze si určitě vzít nehodlám, necítil bych se poté správně. Již jednou jsem je odmítl, a zas tak těžké rozhodování to nebylo. Budu mnohem raději, když u příštího nákupu obětujete část svého času a zkusíte taktéž vrátit licenci Windows :)

  A také kdo ví, třeba mě Lenovo začne za něco vyhrožovat soudem. Možná poté zkusím nějakou tu sbírku na právníka opravdu uspořádat. Sice jsem si poměrně jistý, že zveřejnění zákaznické zkušenosti žádné zákony neporušuje, jenže kdo z nás je právník a kdo z nás ví, jaké všechny kličky se tam dají najít? Lenovo by si tím myslím hodně zkazilo reputaci, ale vyloučit nelze nic, velké společnosti fungují jinak, než čistě na rozumových principech.
  Fluttershy, yay! avatar 11.8.2008 12:38 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Díky. Odkazuji.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  11.8.2008 14:14 bibri | skóre: 33 | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Poklona, sám jsem to vzdal, protože jsem se musel dohadovat s idiotama. Nyní už mám kam odkazovat - opravdu mne nebaví při nákupu hardwaru platit své konkurenci za něco, co vůbec nechci.
  11.8.2008 14:31 S.e.t.y
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dovolil jsem si poslat do redakce Novinek následující email:

  "Dobrý den,

  obracím se na Vás ohledně tipu na článek. Jste jedním z nejnavštěvovanějších zpravodajských serverů. Na svém blogu pan Kamil Páral informoval o postupu při vrácení nechtěné licence Windows nuceně zakoupené při nákupu notebooku. Myslím si, že pro mnoho Vašich čtenářů by to byl velice užitečný článek, který by je informoval o svých spotřebitelských právech.

  Odkaz na blog je následující: http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr

  případně přidávám odkaz na článek na slovenském Živě.sk: http://www.zive.sk/Spravy/Spor-o-predinstalovany-Windows-Mozete-ziskat-peniaze/sc-30-a-278617/default.aspx

  Věřím, že se tohoto tématu ujmete a budete o něm informovat na Vašem serveru.

  S přáním hezkého zbytku dne..."

  Doufám, že se toho chytnou a trochu to rozmáznou :-)

  11.8.2008 14:32 Zdeněk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kamile, jste borec. Klidně taky pošlu stovku, když budu vědět kam:-) Nemám blog a na firemní stránky to dávat nebudu, ale aspoň to rozešlu všem svým známým (nebo přesněji těm, kteří alespoň mlhavě tuší, že počítač ≠ Windows :-)
  11.8.2008 15:11 Jozko Mrkvicka
  Rozbalit Rozbalit vše Škoda že si to nedotiahol,
  do konca.

  "Na konec jsem uvedl, že jsem ochoten bránit svá práva jak mediální, tak právní cestou. Byl jsem odhodlán podat případnou stížnost na Českou obchodní inspekci (nerespektování licenčního ujednání) a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (vázaný prodej softwaru a hardwaru). Nejzazší možností bylo pokusit se dosáhnout svých práv u soudu."

  V podstate si nedosiahol nič. Windows Ti ostal, peniaze nemáš, spoločnosť Ťa dostala. Akým právom Ti stanovila podmienky pre vrátenie peňazí také, aké Ti stanovila. Podľa mňa ešte mohla pridať že jej máš doložiť notársky overené prehlásenie o formátovaní pred notárom a zástupcu mrkvosoftu.
  Fluttershy, yay! avatar 11.8.2008 15:27 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Škoda že si to nedotiahol,
  Dosáhl toho, že se kauzou zabývá dokonce i (l)Živě a když se to dostatečně mediálně rozmázne, k čemuž to směřuje, je možné, že se situace změní pro všechny zákazníky.
  🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 16:18 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Škoda že si to nedotiahol,
  To je těžké. Usoudil jsem, že povinnostem dostáli. Opravdu nabídku předložili. Podmínku mlčenlivosti považuji za celkem běžný požadavek, až po některých zdejších komentářích jsem začal uvažovat, zda na to opravdu měli právo. Kromě této části jsem dotáhl svůj požadavek až do konce. To, že jsem na vyrovnání nakonec nepřistoupil, a raději to zveřejnil, byla už moje volba. Medializace byla dle mého názoru mnohem prospěšnější, než 2k v mé kapse a páska přes pusu.
  11.8.2008 18:40 Jozko Mrkvicka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Škoda že si to nedotiahol,
  Tým že sa niekoho snažíš umlčať často dosiahneš opak. Potvrdili to mnohé spory, kedy sa niekto musel niekomu ospravedlniť a medializácia priniesla nečakané zvraty. Súhlasím s Tebou že si to zverejnil. Len takéto reči väčšinou zaľahnú prachom a v diskusiách. Tá firma nemala na také niečo právo. Licenčné zmluvy robia odborníci s psychológmi pokope. Bežný užívatešľ takto príde aj k vírusom. Len klikni "ďalej" alebo "next" a už to máš. Na čo by si čítal. Mal si aspoň skúsiť Českou obchodní inspekci a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže . Vtedy by to malo nejaký zmysel. Takto Ťa dostali a odbili čudnými a nepochopiteľnými požiadavkami. Povedal by som ........ požiadavkami. Na jednom počítači môžu byť kľudne dva systém y, jeden nepoužívaš - neklikneš, iný si nainštaluješ. Čo je nejaké Lenovo do toho. Proste si neklikol a hotovo. To by mali chcieť aj urobiť Ti domovú prehliadku či si si náhodou nevytvoril image HDD. Proste by si im to nemal nechať.
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 19:16 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Škoda že si to nedotiahol,
  Máš pravdu. Já to už však ukončil a na rozdíl od Lenova nechci měnit přístup podle aktuální situace. Oznámil jsem jim, že považuji jejich povinnosti za splněné, tak nebudu najednou obracet a požadovat víc. To by ode mě nebylo čestné. Takže jedině až si znovu budu kupovat notebook :) Nebo (doufám) někdo jiný mnohem dřív...
  13.8.2008 15:06 Petr Ježek | skóre: 10
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Škoda že si to nedotiahol,
  Mnohé pozitivní efekty nenastávají bezprostředně ani nepůsobí tam, odkud vzešly - a přesto to jsou pozitivní efekty...
  Archlinux for your comps, faster running guaranted!
  Salutis avatar 11.8.2008 18:57 Salutis | skóre: 7 | blog: Salutis
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pán Páral, ľudia ako Vy posúvajú históriu po malých krokoch vpred. Vďaka.
  Najväčší dar je vedieť posúdiť hodnotu vecí.
  11.8.2008 20:13 disorder | blog: weblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  hej, respekt, ja by som tu byrokraciu a milion levelov riadenia nezvladal
  11.8.2008 19:53 Yokotashi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To vypada zajimave ... ze bych si poprve v zivote koupil novy nb, az mi doslouzi iBook?
  deyia avatar 11.8.2008 21:17 deyia
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Borec! Pokračuju v šíření odkazu na článek.
  11.8.2008 21:20 secondbass
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Uff, tak jsem přečetl celou diskuzi a ač jsem původně chtěl reagovat pouze stručným a výstižným - GRATULUJI & OBDIVUJI! (které samozřejmě platí beze změn), ještě si dovolím něco málo podotkonout.

  Naprosto souhlasím se všemi, kteří nadnesli možnost či potřebu další medializace. Zdá se to možná jako zbožné přání, ale v případě zive.sk (a přímého linku z české mutace), popřípadě snad i novinky.cz (kterým někdo článek doporučoval) nejde již o servery úzce profilované, nýbrž navštěvované i takovými AdvancedBFU/NotAPowerUserYet jako jsem já.

  A proč v to doufám? Sám proti nadnárodním korporacím typu MS nebo velkým společnostem typu Lenovu/IBM a priori nic nemám (ba naopak, jsem šťastným majitelem T41 /a s dostatečnou spokojeností na něm provozuji WinXP/a s velkou pravděpodobností i můj příští nástroj bude z řady ThinkPad), ale jelikož jsem se již jednou v podobné situaci ocitl (právo/neprávo na legální přístup k/získání médíí k OEM verzi XPPro ex post aneb a)mám na ně právo b)od koho /MS,výrobce,prodejce?/) a ještě teď mají někteří lidé z Microsoftu ze mě ukroucené hlavy, velmi si cením toho, že autor přistoupil k co největší medializaci (z mého hlediska na české poměry výjimečně na úkor peněžní kompenzace).

  Už teď ho mohu ujistit, že tím pomůže minimálně jednomu konkrétnímu člověku - mně! Zanedlouho (vpřípadě studenta možná i později) se chystám ke koupi nového stroje (až se naplno vychytají mouchy u SSD a klesne jejich cena) a teď vím, že nebudu první (pokud se do té doby tedy nezačnou prodávat nb bez OS), kdo se pokusí o něco takového. Živě si vzpomínám, kolik takovýto boj s větrnými mlýny stojí sil a času (tzn. i peněz) a i proto dobře vím, kolika případných obstrukcí mě tento článek ušetřil.

  Ještě jednou DĚKUJI! Já tomu říkám osvěta a pomoc ostatním
  Kamil Páral avatar 11.8.2008 23:15 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Budu rád, když mi čtenáři s medializací pomohou. Sice jsem na pár známých IT webů návrh na zprávičku poslal, ale zas tak moc jich sám neznám, a hlavně, když přijde tento návrh od více lidí, tak to možná přispěje k přesvědčení vydavatelů, že tato zprávička bude veřejnost opravdu zajímat. Když píšu mail já, tak to vypadá, že tak trochu propaguji svůj vlastní článek. Takže pokud jste ještě někde zprávičku neviděli a chtěli byste ji tam vidět, navrhněte to redaktorům. Díky.
  11.8.2008 22:13 Laco
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Velice trapne, si ubohy chlapce. Co si chcel komu dokazovat, alebo si sa iba opicil po zahranicnych blogoch kde tiez podobne zdokumentovali svoj osobny boj davida s goliasom? Som si isty ze ten notebook sa da zakupit niekde aj bez OS. Bezpochyby... Ale ved nevadi. Luseri ktory nevedia ocenit kvality Visty nech sa hrajkaju s podradnym linuxom a kupa bez OS by ta asi neuspokojila. Ty si si potreboval nieco dokazat.. A napisat o tom blog :) Neurobil si na mna dojem, iba ak na par zakomplexovanych pubescentov... mozno....
  Grunt avatar 11.8.2008 22:14 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A nechtěl by ses už konečně zaregistrovat?
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  11.8.2008 23:42 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Laco je zářným důkazem tvrzení, že blbci se najdou všude.
  12.8.2008 06:06 Jozko Mrkvicka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Laco je z LENOVA alebo podobnej fy. a šľapli ste mu na palec. :)
  11.8.2008 23:53 David Zápal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Miluju Vistu, ale nikdy bych se kvůli tomu neotíral o Linux, byť sám s ním nechci mít nic společného (pouze pro bezdůvodnost, jinak bez výhrad). Nejsi pubescent Ty, když nechápeš psané slovo? Nejde totiž jen o Linuxáky, ale i o uživatele, kteří mají třeba krabicovou verzi a nechtějí tak platit dvakrát. Kdyby všichni taky jen nadávali a nedělali nic aktivně, jsme ještě na stromech.

  Pane Párale, jste velmi inteligentní člověk, gratuluji k dokonale vyargumentované a přesně formulované obhajobě Vašich požadavků. Škoda, že neznám žádného znalce počítačového práva, možná by nám řekl, že strojově přeložená EULA na území ČR nic neznamená, tak jako to bývá docela často v podobných případech, zato obchodní zákoník či něco podobného by Vám třeba dalo za pravdu mnohem jasněji už kvůli vázání HW a SW...
  Poe avatar 12.8.2008 23:18 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Presne tak, vazany prodej vadi nejenom linuxakum. Ne vsem uzivatelum Windows vyhovuje zrovna ta verze operacniho systemu, kterou vyrobce predinstaluje na pocitac, protoze ne vsichni vyuziji tu zvysenou funkcionalitu, kterou jim vyssi verze prinese. (*) A tak prirozene tyto uzivatele by mnohem radeji si poridili nizsi levnejsi Windows a za usetrenou castku si vylepsili konfiguraci pocitace. Cenovy rozdil mezi OEM verzemi Windows XP Home a Pro cini 1000 Kc, mezi Vista Home Premium a Ultimate je to vic nez 1500 Kc. Coz nejsou zanedbatelne castky. Horsi je to, ze si vetsina kupujicich ani si neuvedomi, ze plati navic za neco, co nevyuzije a tudiz ani nepotrebuje.

  (*) Jeden muj znamy leta pouzival Windows XP Home. Pak si poridil novy laptop stredni tridy, ktery se dodaval vyhradne s predinstalovanym Windows XP Pro. Behem dvou let pouzivani verzi Pro si vsak nevsiml zadne podstatne pozitivni odlisnosti oproti verzi Home, ktera by stala za ten cenovy rozdil ve vysi zhruba 2000 Kc.

  Ale kdyz se tak zamyslete dele, tak si uvedomite, ze vlastne vsichni spotrebitele jsou znevyhodneni uz jen tim, ze prichazi o pozitivni efekt, ktery prinasi hospodarska soutez. Tady je zrovna vhodny uryvek z webu ÚOHS k tomuto tematu:

  Z fungující soutěže profituje občan

  [...]

  Soutěž má velký význam zejména pro spotřebitele, neboť silná konkurence mu umožňuje výběr ze širšího sortimentu zboží za nižší ceny. Je tak jednoduchou, ale velmi účinnou zárukou optimálního stavu z hlediska kvality i ceny výrobků a služeb.
  V situaci, kdy 75 az 85 procent vsech modelu notebooku (**) a prakticky vsechny atraktivni sestavy na trhu se prodavaji vyhradne s OS jedne jedine spolecnosti, o fungujici hospodarske soutezi se neda mluvit. Je jasne, kdo na vazanem prodeji ma zajem a udrzuje dominantni postaveni.

  (**) Velmi hruby odhad zalozeny na analyze nabidek trech nejvetsich e-shopu s pocitaci v CR.
  13.8.2008 13:02 Miroslav
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  ...strojově přeložená EULA
  jen poznamecka: Microsoft si nechava vse (SW, manualy, napovedu i EULA) prekladat lidskymi prekladateli (prekladatelskymi spolecnostmi). (Ano, kvalita prekladu od ruznych firem se obcas lisi.) Dalsi otazkou je, zda to projde pravni korekturou...
  13.8.2008 14:38 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  I Novellí licence (openSUSE, SLES, SLED) je překládána profesionálními překladateli.
  12.8.2008 01:13 Motas
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Trapny a ubohy si Ty a skoro by som povedal ze aj zakomplexovany pubescent. Pozri diskusiu na kolkych ludi urobil dojem. Pozri, kolki ho chceli podporit aj financne, tebe by sa poskladali asi tak na liecenie. Pozri sa na uroven vyjadrovania a sposob myslenia autora a na svoju. Preco myslis, ze Vista je kvalitna a ze ti co si to nemyslia su luseri? A vobec neslo o boj Vista vs. Linux, preco to tu tahate poniektori?

  Vyjadrujem uznanie autorovi hlavne za kultivovany styl prejavu, vsetky mozne ospravedlnenia nepravom pripadne dotknutym osobam, predvidavost a opatrnost postupu namiesto bohorovneho valcovania svojimi poziadavkami, takt a velmi kvitujem poznamky na konci este dokonca aj ospravedlnenie za nafukanost, ak by toto nebol prvy a/alebo jediny takyto blog v CR. Myslim, ze tym vzal vietor z plachiet vsetkym tlchubom, ktori ho tu obvinuju z namyslenosti.

  Vazeny diskutujuci a vazeni diskutujuci, berte si priklad. Clanok je velmi na urovni vecne i formalne.
  12.8.2008 08:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Som si isty ze ten notebook sa da zakupit niekde aj bez OS. Bezpochyby...
  Stačilo uvést odkaz, kde se ten notebook dá koupit bez OS, a nevypadal byste jako blbec.
  Heron avatar 12.8.2008 20:29 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Příloha:
  Např zde:

  http://www.hp.cz/topconfig/mapa_partneru.php

  Proklikáte se na konfigurátor a v příloze je výsledek zběsilého 15s klikání (klikl jsem na freeDOS :-) ).
  Ilfirin avatar 12.8.2008 20:34 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Klikám, mačkám.... a ne a ne z toho vypadnout ThinkPad R61. Sakra, jak to ten Heron asi dělá?
  Heron avatar 12.8.2008 20:39 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Podobně stupidní poznámku jsem čekal. Z HP configurátoru vám ThinkPad nevypadne. Tak spec pro vás, pokud vám nevyhovuje jeden výrobce, máte hromadu jiných.
  Ilfirin avatar 12.8.2008 20:49 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Podobně stupidní poznámka v tomto vlákně musela přijít:

  Kamil Páral: Notebook ThinkPad R61 jsem nedokázal sehnat bez OS
  Nějaký slovák: Blbče blbá, sehnat určitě jde!, bezpochyby
  Filip Jirsák: A kde tedy?
  Heron: V HP konfigurátoru
  Ilfirin: Ne, tam sehnat opravdu nejde
  Heron: To je ale stupidní poznámka.

  Uniká mi něco?
  Poe avatar 13.8.2008 00:11 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ja mam pocit, ze jeste par zminek o nalezeni ThinkPadu bez OS v prodeji a ten dostane stejny mytycky status, jako Sasquatch nebo Lochnesska nestvura: mnoho o nem mluvi, ale nikdo nemuze prokaz, ze existuje.

  =)
  alblaho avatar 11.8.2008 23:57 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nemůžu se nepřipojit k obdivným komentářům. Tohle nejsou kecy, to byl _čin_. Díky!
  12.8.2008 00:48 Goody
  Rozbalit Rozbalit vše Notebook bez Windows
  Asi pred ctyrmi mesici jsem se pokousel o totez. Vyzvou pro mne byla na letaku velkym pismem otistena lakava cena, dole pak malym pismem "cena neobsahuje Windows Vista v cene 2890, nelze koupit oddelene". Argumentoval jsem nejednoznacnosti tohoto textu, klamavou reklamou i vazanym prodejem. Po pul hodine dohadovani v obchode jsem to vzdal. Na nazor jsem se ptal i COI, kde pres skepticky pristup prislibili prosetreni, vysledek ovsem neznam. Nakonec jsem se s Vistou smiril a koupil NB jinde. Mimochodem, uz mesic se snazim ziskat od tohoto prodejce kompenzaci za Windows Vista Basic, kdyz v letaku byl inzerovan Premium...
  Petr Tomášek avatar 12.8.2008 22:48 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Notebook bez Windows
  "nelze koupit oddelene"

  Už tohle je na ČOI, nebo ÚOHS...
  multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
  12.8.2008 02:50 Vlastimil Káňa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Snaha supr, výsledek nic moc.. Proč autor kupoval lenovo s windows? Vždyť i malé dítě ví, že za vše navíc se platí. Soudní spor by zřejmě byl neúspěšný, neboť kupující není v tomto případě - lama laik - a věděl co kupuje -- nebyl uveden v omyl. Kupoval noťas s windows s vědomím toto nepoužívat. -- mj mám lenovo R61 s win XP a naprostá spokojenost, jen se musí ty xp přeinstalovat a vyčistit od hromady nesmyslněho softu. Linux na tom asi pojede dobře díky Intel wifi síťovce. Ta broadcom u lenovo C100 byla snad se všemi live distry linuxu nefunkční. :(
  12.8.2008 06:11 Jozko Mrkvicka
  Rozbalit Rozbalit vše Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  HA, pokiaľ je v zmluve s mrkvosoftom uvedené to čo je na obrázku, predajca odberá takéto nb s týmto vedomým. Takže je to problém dodávateľa a predajcu. Pochybujem, že mrkvosoft, alebo ten kto MS inštaluje do nb, alebo dodávateľ o tom nevie. Proste ak to mrkvosoft dal, predajca ak to neplní, porušuje určite zmluvu. Ak žiadnu nemá, tak ju porušuje mrkva, o čom pochybujem.
  12.8.2008 08:22 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  kupující není v tomto případě - lama laik - a věděl co kupuje -- nebyl uveden v omyl. Kupoval noťas s windows s vědomím toto nepoužívat
  Asi jste to nepochopil. Nejde o to, že by si kupující dobrovolně kupoval notebook i s Windows, i když je nepotřebuje – on by si ten notebook rád koupil bez Windows, ale neměl možnost, protože výrobce Windows k tomu výrobku kupujícímu vnutí – nedá mu možnost koupit si notebook bez nich.
  12.8.2008 09:52 Roman T.
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nejsem právník, ale u soudu by se dalo říci: "Chtěl jsem si koupit notebook i s Windows, ale po přečtení licenčních podmínek Microsoftu mi nezbylo nic jiného než nesouhlasit." V tomhle případě už neřešíte, že jste si vědomě koupili notebook s Windows.
  12.8.2008 11:28 Vlastimil Káňa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Soudce není hlupák, moc dobře ví, že tyto "podmínky" stejně nikdo nečte.
  12.8.2008 13:53 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Soudce není hlupák, protože ví, že někteří lidé licence čtou (třeba já). Pokud je vy nečtete, je to čistě váš problém (a pokud podobně nečtete ani smlouvy, tak na to jednou dost možná dojedete), takže nevím, proč by za to měl být trestán ten, co ty licence čte.
  Milan Vít avatar 12.8.2008 14:14 Milan Vít | skóre: 23 | blog: about:linux | Orlová
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  … a?
  „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“
  Gilhad avatar 2.12.2008 21:52 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  1) at ctes, nebo ne, pokud na ne pristoupis, jsi jimi vazan - stejne bys mohl tvrdit, ze "prece nectes" podminky u pujcky, takze ti nemuzou udelat exekuci na majetek, kdyz pak nesplacis ... tvoje smula - pokud odsouhlasis podminky, jsi jimi vazan.

  2) At ty ctes, nebo ne, pokud nekdo zavazne neco nabidne, tak je v pripade prijeti nabidky zavazan to taky dodrzet. MS zde nabizi kompenzaci v pripade odmitnuti licence, je tedy vazan toto dodrzet.

  3) docela by me zajimala tvoje reakce, kdybys uzavrel nejake pojisten, pak se ti udala pojistna prihoda doslovne popsana v te smlouve a zastupce pojistovny by se branil ti vyplatit penize s tim, ze "stejne ty podminky nikdo necte".

  (Aby nebylo pochyb - obchodnik tim, ze vydal zbozi a prijal penize pristoupil na to, ze bude dodrzovat tu dotycnou smlouvu a tudiz ji je skutecne vazan)
  14.8.2008 10:16 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Stejně tak by poučený zákazník mohl říci: „Protože jsem chěl tento konkrétní NB, který ale bez OS nebylo možné koupit a já jsem věděl, že Microsoft mně jako zákazníkovi umožňuje při nesouhlasu s ním stanovenými podmínkami dostat vráceny peníze za nevyužitý bonus v podobě OS, rozhodl jsem se této nabídky Microsoftu využít.“

  Výsledek by musel být stejný: vítězství zákazníka.
  12.8.2008 08:47 kkaarreell | skóre: 6 | blog: perkele
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Proc kupoval lenovo s windows? No asi proto, ze bez windows se koupit neda. Je neuveritelne, ze uz to tu bylo receno snad stokrat a vzdy presto s touto otazkou nekdo vyrukuje znovu.

  Ze vedel, co kupuje? Podivej, tu licenci EULA si muzu precist az ve chvili, kdy si ten notebook koupim, zapnu jej a ona se mi objevi (Muzes sice argumentovat tim, ze si eulu muzu najit na internetu, ale v tom pripade si nemusim byt jist, ze je to ta spravna eula a navic prodejce se pred koupi na zadnou eulu neodkazuje. Ci snad ano?). Od toho tam ta licence prece je, ne? Chces snad rici, ze clovek, co si koupi samotne krabicove windows a po koupi a precteni licence zjisti, ze s tou licenci nesouhlasi a windows nechce, tak ma smulu a nemuze usilovat o nejaky zpusob vyrovnani (resp. vraceni penez), ackoliv licence tvrdi opak? Proc by tam ta licence tedy vubec byla?
  14.8.2008 10:22 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ale já přece žádnou EULU na internetu nenajdu. Na internet se dostanu teprve po nainstalování OS a dalších programů.

  Jiná situace by byla, kdyby byl počítač balen zvlášť a zvlášť veškeré podmínky a smlouvy. Na obalu PC by muselo být zřetelně napsáno upozornění, že zákazník si má před otevřením obalu přečíst veškeré smlouvy a podmínky, protože porušením obalu PC souhlasí se všemi těmito smlouvami a podmínkami jako s nedílným celkem.
  12.8.2008 13:33 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To se dá obhájit jednoduše: notebook koupil s Windows, protože Windows chtěl, ale když si ale doma přečetl licenci, tak zjistil, že s ní z nějakého důvodu nemůže souhlasit, a proto se rozhodl využít svého práva získat za Windows náhradu.
  12.8.2008 08:57 HB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pane Párale gratuluji k NEJZÁSLUŽNĚJŠÍMU ČINU který jste učinil proti MS tax .
  Několik poznámek:
  NB Lenovo neobsahují OS Windows dokud se neodsouhlasí licence. Do té doby, než se licence akceptuje, je tam pouze nabídka licence OS WinVista s učiněnou platbou předem. Na disku je něco co NENÍ operační systém jelikož pomocí OS lze pracovat se soubory, spouštět aplikace... Bez odsouhlasení licence nelze dělat nic z toho co s OS běžně delat lze. OS v NB vznikne až odsouhlasením licence.
  Jak to řešit?
  Po neakceptaci licence by se zobrazilo:
  Přejete si připravenou instalaci Windows Vista smazat?
  V případě že ano, objeví se kód pro uplatnění "cash back" - vrácení peněz na adrese/telefonu)...
  Instalace Windows by pak byla nevratně smazána z disku.


  Kamil Páral avatar 12.8.2008 09:20 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  To by bylo pěkné. Zkuste navrhnout Microsoftu/Lenovu :)
  12.8.2008 09:02 Laca
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nie som sice pravnik, lem ma napadlo, ci ta povinnost mlcanlivosti ma svoje opodstatnene. V podstate sa jedna o obycajnu kupno predajnu zmluvu a nasledne vratenie casti zo zakupeneho produktu v sulade s licenscnou zmluvou, ktoru nebolo mozne dopredu precitat. Mal byto byt standardny postup, ktory by mali predajcovia mat vyveseny a mali byt oboznamit kazdeho kupujuceho s nim. Dalej ma napada, ze ako bola naformulovana zmluva. Ak to bolo tak, ze v buducnosti je povinnost mlcanlivosti, tak si kludne mohol celu korespondenciu dat ne web a dalej sa nestarat. Popripade upozornit obchodnu inspekciu, ze reklamaciu (vratenie licencnych poplatkov) viazu na dalsie podmienky, ktore nie su v licencnej zmluve, zo by som ja chapal ako porusenie licencnej zmluvy z ich strany. Som zvedavy, ako by vymahali dodrzanie takej zmluvy, ktora nema ziaden pravny zaklad. To je len moja uvaha, mozno sa dakomu zide.
  12.8.2008 09:32 Penguin_007 | skóre: 2 | Duchcov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Proč jsem přesvědčen, že jste celou anabázi podstupoval abyste měl o čem psát. Lenovo jsem bez nejmenších problémů koupil bez OS.
  Amatéři si konkurují, profesionálové spolupracují; můj web
  12.8.2008 09:49 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Když se podívám na lenovo.cz, jediný model, který jde koupit bez Windows (s FreeDOSem), je Lenovo 3000 N200. Všechny ostatní modely v nabídce jsou s Windows. Mimochodem, když už jste tak paranoidní a podezříváte autora blogu, co kdybyste sám napsal, kde a jaký model jste koupil? Komentářů o tom, jak jde bez problémů koupit notebook Lenovo bez OS už tady bylo dost, ale že by někdo napsal prodejce a model, to se tu ještě nestalo…
  Kamil Páral avatar 12.8.2008 09:56 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Zdá se, že je tu spousta lidí, kteří mají "skrytý recept", avšak nejsou ochotni se podělit. Lenovo je možno koupit bez Windows - lowendy. ThinkPady prý také kdysi šly - nyní už ne. Asi jsem naivní, když věřím slovu oficiálního zastoupení Lenova. Třeba jsem se měl proplížit podívat se k nim do skladu. Ale otázka zní: A pokud si koupím notebook s Windows, z jakého důvodu pozbývám svých práv? Svých práv odstoupit od licence, která mi tuto možnost sama nabízí?

  Ne, nechci se zviditelnit. Nejsem extrovert. Kdyby to celé udělal někdo jiný a zveřejnil to, byl bych mnohem raději :)
  13.8.2008 08:23 Penguin_007 | skóre: 2 | Duchcov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Omlouvám se, hledal jsem dodatečně, faktem je, že nedávno (no dobře cca před rokem) jsem pro kamaráda zajišťoval Lenovo TP od našeho firemního dodavatele, bez Windows. Ono je mj. dost možné, že pokud se to kupuje jako firemní zákazník, lze vytěžit i takovéto výhody.
  Amatéři si konkurují, profesionálové spolupracují; můj web
  12.8.2008 13:28 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Řekněte mi, kde seženu Lenovo ThinkPad T61p se 4 GiB RAM bez Windows Vista Business 64 s patřičně nižší cenou a koupím jej tam.
  12.8.2008 14:50 znalec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Preco automaticky predpokladate "patricne" nizsiu cenu? Minoritny model so 50 az 100x mensim predajom je drahsi na logistiku, takze nepocitajte s cenou windows model thinkpadu - oem licencia -> to je velmi naivne. Bezne si je mozne kupit ThinkPad s akymkolvek podporovanym OS (Vista, XP, SLED) alebo aj ziadnym - vo vacsich zakazkach uplne jednoduche (kde vacsie nemusi byt nutne desiatky kusov).
  12.8.2008 15:13 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dobře, tak alespoň uveďte, kde je možné koupit ThinkPad T61p se 4 GiB RAM bez Windows Vista Business 64, klidně s nějakou nižší verzí, protože u jinak totožně vybaveného modelu s 1 GiB až 3 GiB RAM se nabízí i Windows Vista Home samozřejmě s cenou nižší o asi 1 000 Kč.
  Kamil Páral avatar 12.8.2008 15:15 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Můj článek je naštěstí platný nehledě na nabídku konkrétního prodejce. Nesouhlasit s licencí je možno vždy, i kdyby nabízel počítače s jinými OS třeba zdarma.
  14.8.2008 10:28 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jenom jste sem zapomněl přidat odkaz na tentýž NB, ale jak uvádíte, bez OS, který kupoval autor článku. Bez minimálně odkazu Vás kdokoli může oprávněně označit za lháře, což tímto činím já.
  12.8.2008 09:45 Kulda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Teda autore, máte můj obdiv. Nejen za preciznost, se kterou jste vše dotáhl do konce, ale i za to, že jste upřednostnil nás ostatní před úplatkem za mlčenlivost. Vřelé díky!
  12.8.2008 10:42 Jakub
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Teda opravdu díky. Hned ze začátku čtení jsem začal bušit hlavou do stolu, že jsem tu licenci před půl rokem přijal, když jsem nový NTB (shodou okolností Lenovo) koupil. Příště už to neudělám. Díky za všechny za vaši důslednost jak v jednání, tak v sepsání kompletní informace.
  12.8.2008 11:37 ovanet
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Autor článku ukázal typickou českou povahu "jak s něčím vydupat" v plné síle. 99,5 procent lidí tam stejně windows chce, protože mu pod linuxem jim téměř nic zábavného nepojede. Samozřejmě si koupí noťas bez systému (s dosem nebo linuxem), ten mu nahraje kamarád za 200 a v hospodě se chvástá jak ušetřil, když systém ukradl.
  12.8.2008 12:16 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jdi s tou „typicky českou povahou“ k šípku. Nebo chceš tvrdit, že spousta cizinců, kteří si peníze dokonce vysoudili (!) před Kamilem, jsou obdařeni „typicky českou povahou“? Tvůj komentář je typickou ukázkou toho, jak v diskuzi někoho onálepkovat, označit tu za „ukázku typicky české povahy“ ondy „za výkřik uhrovitého linuxáka“ a bez argumentů ho zadusat do země.
  Užívej dne – možná je tvůj poslední.
  12.8.2008 12:26 HB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Nepodsouvejte PANU autorovi něco, co jasně deklaroval že tak není.
  Vaše tvrzení:"Samozřejmě si koupí noťas bez systému (s dosem nebo linuxem), ten mu nahraje kamarád za 200 a v hospodě se chvástá jak ušetřil, když systém ukradl."

  Jasně deklaroval co a proč to chce, a jasně odlišil a zdůvodnil že tam nechce Vistu jako vynucený nákup, který podle licenčních podmínek odmítl. Našel cestu jak nekoupit u korporace co nechce, nehodlá používat a za to mu díky.
  12.8.2008 12:39 Michal Kašpar | skóre: 15
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No je vidět, že široká publicita si vyžádala svou daň. Začínají se sem stahovat typicky české povahy.
  Grunt avatar 12.8.2008 12:56 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Také si myslím, že to zalinkování na zive.cz a myego.cz je kontraproduktivní.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  frEon avatar 12.8.2008 13:07 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  no nevim nevim. ja sem si koupil hp s vistama (tehdy v dobe koupe sem model, ktery jsem chtel bez vist nesehnal). Tedy zaplatil jsem za visty abych je hned po prichodu z obchodu smazal a nainstaloval si tam linux. A ze se u pocitace nebavim? Ale jdete, uz mi neni 15 abych se bavil hrama.
  Talking about music is like dancing to architecture.
  12.8.2008 13:25 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Těch 99,5 % lidí ať tam ty Windows nechá, ale těch zbylých 0,5 % lidí je nechce, tak proč by za ně měli platit, obzvlášť když samotná licence Windows udává, že je možné je vrátit.
  otula avatar 12.8.2008 13:40 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Autor článku ukázal typickou českou povahu "jak s něčím vydupat" v plné síle.
  Nejsi náhodou MS dealer? Firma mu nabídla možnost, tak jí chtěl využít. Když jsem si kupoval poslední kolo, chtěl jsem Pells, ale spousta věcí mi na něm nevyhovovala. Prodejce mi je také vyměnil (a platil jsem jen cenový rozdíl). Udělal jsem jedinou chybu, že jsem si ponechal původní brzdy, které jsem byl několikrát reklamovat, ale prodejce si stál za tím, že jsou OK. Nakonec jsem s nimi prásknul do popelnice a koupil si pořádné. A myslíš, že jsem "s tím vydupal", když jsem si nechal vyměnit nepoužité komponenty?
  Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
  Milan Vít avatar 12.8.2008 14:17 Milan Vít | skóre: 23 | blog: about:linux | Orlová
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jasně, tak se na toho půl procenta vykašleme, proč ne, vždyť to je přece jedno, že jednají v právu a vůbec ;-)

  Ale jinak jsem netušil, že notebook se kupuje a operační systém se vybírá podle toho, jestli mu na něm poběží něco, jak říkáte, „zábavného” – to je pro mě naprostá novinka a až si budu vybírat další notebook, určitě toto kritérium zvážím. Poznámka o hospodských kecech je už naprosto mimo.
  „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“
  12.8.2008 17:29 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  imho poměr uživatelů windows linux už dááávno není 99,5%
  1.9.2008 09:59 SB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pohrdám lidmi, kterým nevadí, když jim serou na hlavu.
  12.8.2008 16:29 kukin
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Že vy linuxáci musíte mít pořád nějaký problém. Tak si prostě kupte jiný počítač.
  12.8.2008 16:34 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pokud bych mluvil hodně paranoidně, tak bych řekl, že by potom byl další tah MS prodávat všechny počítače jen s Windows.
  Shadow avatar 12.8.2008 16:47 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Další, co článek před reakcí očividně ani nečetl. Tenhle problém se netýká jenom uživatelů Linuxu, ale i uživatelů jiných OS, včetně uživatelů Windows (překvápko!). Na což byste mohl přijít i sám, kdybyste se nad tím trochu zamyslel.
  If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
  12.8.2008 18:20 Michal Kašpar | skóre: 15
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Na což byste mohl přijít i sám, kdybyste se nad tím trochu zamyslel.

  Pochybuji.
  12.8.2008 17:30 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  no a co když se mi líbí zrovna tenhle?
  12.8.2008 18:18 Milan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Predstav si,ze by sis chtel koupit pocitac a nemel bys v podstate jinou moznost,nez ho koupit s predinstalovanym komercnim UNIXEM. Ze UNIX nechces? To preci nevadi,muzes ho smazat a nepouzivat - ALE AZ PO RADNEM ZAPLACENI. Budes v tomto pripade nadsene odevzdavat svoje penize nejakemu vyrobci operacniho systemu?
  chamifrog avatar 13.8.2008 11:11 chamifrog | skóre: 3 | blog: Je software od Viliama Brány potřeba???
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No nevim ale na tomhle serveru by asi spousta lidí zajásalo, kdyby byl na kompu přeinstalovaný nějaký unix.
  Je software od Viliama Brány potřeba?
  13.8.2008 11:27 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ani ne, nějaký unix bych nebral a navíc pokud jim o to jde, tak si vždycky můžou koupit Apple, nebo něco se SLEDem, Xandrosem,... Ale já osobně bych něco s Mac OS X nechtěl...
  13.8.2008 21:06 Milan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mas pravdu - asi jsem zvolil spatny priklad :-) to melo byt pro woknare
  13.8.2008 11:26 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  s predinstalovanym komercnim UNIXEM.
  Myslíš libovolný stroj od Apple? :-) Pokud teda místo UNIX použíješ slovo unix. :-)
  chamifrog avatar 13.8.2008 13:27 chamifrog | skóre: 3 | blog: Je software od Viliama Brány potřeba???
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Myslel jsem jakýkoliv UNIX, vč. strojů od Applu (koukám že jsi hračička se slovíčkama). Mimochodem nevím co máš proti MacOS X.Nedávno jsem na něj přesedlal a nic lepšího jsem v rukách dosud neměl. Samozřejmě to asi záleží na tom, k čemu to člověk chce využívat, balit v něm RPM neni asi to pravý ořechvý, co?
  Je software od Viliama Brány potřeba?
  13.8.2008 14:41 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  balit v něm RPM neni asi to pravý ořechvý, co?
  Na to se zeptej aničky ;-) No vidíš, takže
  Predstav si,ze by sis chtel koupit pocitac a nemel bys v podstate jinou moznost,nez ho koupit s predinstalovanym komercnim UNIXEM.
  je splněno. Pokud si chcěš koupit konkrétní počítač od konkrétního výrobce (Apple), tak nemáš jinou možnost, než si jej koupit s předinstalovaným komerčním Unixem.
  chamifrog avatar 13.8.2008 16:29 chamifrog | skóre: 3 | blog: Je software od Viliama Brány potřeba???
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No to jo, ale Apple dodává komplet počítač se vším všudy pro koncového spotřebitele, aby se on už o nic nestaral. Prostě zapnul a jel. Kdyby Microsoft vyráběl počítače, taky je bude dodávat se vším všudy a nebudeme mít jinou možnost. Ostatně Maca si kupuju protože to je Mac, ne proto, že na tom budu chtít provozovat widle. Proto když někdo jako Lenovo vyrábí nb, ale už nevyrábí svůj OS, tak by měl dát lidem vybrat, jestli tam chtějí ten či onen OS.
  Je software od Viliama Brány potřeba?
  13.8.2008 16:33 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ale kušuj. Apple je něco spešl, Apple může, Lenovo ne? To je pěkný výmysl.
  13.8.2008 21:52 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Já jsem Apple ještě nikdy nekupoval, takže je potřeba se zeptat někoho, kdo už jo. Takže otázka zní: "Když poprvé nastartuješ maca, adklikáváš licenci, ve které by bylo něco o tom, že můžeš Mac OS X vrátit?" Pokud odpověď zní ne, tak je odpověď na tvoji otázku ANO. Apple může, Lenovo ne. Jak prosté.
  XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
  13.8.2008 21:54 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jenže já se ptám proč by Lenovo mělo dávat uživatelům vybrat jakýkoli operační systém, který si vymyslí a Apple toto dělat nemusel?
  13.8.2008 22:08 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Lenovo nemusí dávat uživatelům vybrat jakékoli operační systémy. Ono by nemuselo dodávat vlastně žádný OS a překvapivě tohle po něm někteří jeho zákazníci chtějí. Jenže ono Lenovo nějaký OS dodává a protože není oprávněn udělit licenci k užívání onoho OS (držitelem oprávnění k udělování licence je někdo jiný), tak je tam ta EULA a ta jak na potvoru zcela jasně říká, že když s ní nesouhlasíš, tak se máš obrátit na Lenovo a ono vrátí cenu toho OS v penězích nebo v jiném plnění. A tady je zakopaný ten pes. Prostě Lenovo se svobodně rozhodlo prodávat nb, ale na to aby mohlo prodávat, tak se musí řídit platnými zákony a smlouvami. Prostě Lenovo si nemůže dělat co chce, na každém trhu platí prostě nějaká pravidla. Taková pravidla platí v Americe, ve Velké Británii, Francii, Německu a překvapivě i České Republice. Co je na tom divného?
  XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
  13.8.2008 22:24 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jenže já reaguji na svého předřečníka chamifroga. Tomu co ty říkáš nijak neoponuju, já se svého oponenta chamifroga ptám proč by Lenovo mělo mít jiné podmínky než Apple. Nic víc, nic míň.
  13.8.2008 23:37 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Protože jiné podmínky. Co je na tom proboha tak nepochopitelného? Prostě jsou to dvě různé firmy, které podnikají každá s něčím jiným a za jiných podmínek. Lenovo nevyrábí Windows, neuděluje licenci k MS Windows, Apple vyrábí Mac OS, uděluje licenci k užívání Mac OS, to jsou prostě různé podmínky, takže pro ně prostě různé podmínky platí. Tady si někdo evidentně sedí na vedení.
  XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
  14.8.2008 10:42 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Je to jednoduché: tys totiž nic nepochopil. Rozdíl mezi Apple a Lenovem je ten, že Apple není tentýž PC, jako Lenovo. Je to zcela jiný typ počítače, který si nemůžeš sám sestavit (do nedávna měl i své vlastní procesory), ani nevím o žádné možnosti výměny HW v Applu (např. jinou gryfickou kartu, atd.). Stejně tak jsou v něm nepoužitelné programy pro platformu IBM PC kompatibilní. Koupí Applu kupuješ počítač i s OS, protože jiný OS tam těžko nainstaluješ. Alespoň já jsem ještě neslyšel o Applu, na kterém by fungoval třeba Novell. Je ale možné, že se mýlím a ty bys dokázal do Aplu nainstalovat každý OS. Pro tento případ doporučuji OS/2, pokud vůbec víš, oč se jedná.
  14.8.2008 11:32 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  do nedávna měl i své vlastní procesory
  Oh, já myslel, že to byly procesory od IBM a že existuje i několikero desktopů, které PowerPC obsahují...
  Stejně tak jsou v něm nepoužitelné programy pro platformu IBM PC kompatibilní. Koupí Applu kupuješ počítač i s OS, protože jiný OS tam těžko nainstaluješ. Alespoň já jsem ještě neslyšel o Applu, na kterém by fungoval třeba Novell.
  Tak prvně, je v nových modelech úplně normální Intel Core 2, a pokud ti jde o PowerPC, tak se podívej třeba k Aničce. Nebo PPC openSUSE je Mac OS X? :-)
  OS/2, pokud vůbec víš, oč se jedná.
  Ano vím.
  14.8.2008 17:47 anicka | blog: ze_zivota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Po technické stránce nemáte pravdu, Applí počítače jsou dnes normální plácačky, až na jisté odlišnosti ohledně bootování. Přesto silně pochybuju, že na nich někdy bude napsáno IBM PC nebo jak že to je - právě proto, že pak by Apple nejspíš musel podobně jako Microsoft přidávat do licence určité větičky. Což je hádám nakonec to podstatné... zatím mu projde i to, co Microsoftu ne a applí počítač je nejspíš podle práva totéž co dejme tomu přehrávač DVD, který taky nejde koupit bez "OS" :-)

  Už v době PPC byl Apple až na desku a procesor ten samý počítač, a upgradovat se dal. A už v těchto dobách se do toho dal snadno dohackovat libovolný OS, ke kterému jsou zdrojáky. Snáz než na PC, protože to nemělo žádný pitomý proprietární BIOS, ale openfirmware.
  ^D
  14.8.2008 08:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ale kušuj. Apple je něco spešl, Apple může, Lenovo ne? To je pěkný výmysl.
  Už jste někdy zkoušel od Apple koupit jenom počítač, bez OS? Až to zkusíte, a oni vám ho neprodají, můžete teprve tvrdit něco takového. Zatím si jenom myslíte, že by vám ho neprodali.

  Druhá věc je, jestli počítače Applu vůbec podle výrobce mají běhat s něčím jiným, než s MacOS. Pokud je součástí specifikace „počítač Apple“ to, že na něm jako OS musí být MacOS, pak ať si to dohromady klidně prodávají. Lenovo ale ty notebooky prodává jako počítače typu PC, a pro takové počítače platí, že fungují s libovolným operačním systémem pro PC (pokud má potřebné ovladače atd.). Až Lenovo začne ty svoje notebooky prodávat jako WindowsPC, která nejsou kompatibilní s PC a běží na nich jenom Windows, ať si to klidně prodávají jako celek.
  14.8.2008 10:17 jouda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tak. Právě teď jste to pro ně vyřešil :)
  14.8.2008 18:01 anicka | blog: ze_zivota
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Už jste někdy zkoušel od Apple koupit jenom počítač, bez OS? Až to zkusíte, a oni vám ho neprodají, můžete teprve tvrdit něco takového. Zatím si jenom myslíte, že by vám ho neprodali.

  Co si tak pamatuju, když jsem kupovala svoje jablíčko já, bylo zabalené ve fólii polepené "rozbalením souhlasíte s licenčními podmínkami" a v těch (pěkný štos papíru) psali, že neprodají. Takže bych jim to klidně věřila. :-)
  ^D
  12.8.2008 17:20 hotovson
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Několikrát tu zazněla myšlenka, že Lenovo může prohlasit cenu licence Windows za nulovou nebo blízkou nule. Nevím, nevím, jak by s takovým prohlašením byl spokojený Microsoft, to by si na něm EU smlsla...
  Kamil Páral avatar 12.8.2008 19:03 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Prohlásit může, co chce. V okamžiku, kdy s tím nebudete spokojený, tak můžete jít k soudu, a u soudu již bude muset Lenovo svoji cenu zdůvodnit. Takže předložit, za kolik od MS nakupuje, kolik s tím má dalších výdajů, atd. Soud rozhodne, zda nabídka Lenova byla přiměřená, případně stanoví správnou. Jednoduché.
  12.8.2008 19:34 running
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Je to otázka, jestli má autor článku na vrácení peněz opravdu právo. Licence nemluví o tom, že software vrátit lze. Píší tam, že se má člověk informovat u Lenova.

  Např. vím, že Apple má u licence na (předinstalovaný) mac os x napsáno, že pokud nesouhlasíte s podmínkami, máte vrátit celý počítač (a teď mi nejde o to, jestli to vyrábí ta samá firma, ale spíš ta "právní" stránka věci). Pokud by např. v podmínkách k WV u toho lenova byla tahle věta - že musíte vrátit celý počítač - a to přímo v té licenci, vytknout by se jim nic nedalo (vázání HW a SW beru jako legální - viz Macy nebo např. libovolný smartphone)

  takže pokud má lenovo v "zásadách instalátora" napsáno (resp. mělo by napsáno), že k vrácení peněz za systém je potřeba vrátit i počítač, nic by jim v tom nebránilo, ne?

  ne že bych "bránil zlou společnost" nebo tak, jenom mám pochyby jestli máte na tu náhradu opravdu nárok, resp. jestli by nemohl "instalátor" (lenovo) požadovat i vrácení celého počítače v rámci "zásad"

  (btw ... vtipná je i ta další půlka licence, co je vidět na tom screenshotu, že pro používání počítače je nutno souhlasit s licencí, která leží někde na disku)
  12.8.2008 19:55 hafff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Napísané tam môže mať čo chce. Otázka je, či je licenčná zmluva v súlade s naším (vaším) právnym poriadkom. Nižšia norma nemôže odporovať vyššej norme. A to je podľa mňa aj v prípade vyžadovania mlčanlivosti. Je silne sporné, či to neodporuje minimálne dobrým mravom. Ale skôr priamo ústave.
  Bluebear avatar 12.8.2008 21:08 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Stejně jako mnozí kolegové, i já tleskám a skláním se před tvou odhodlaností. Donutit nadutou nadnárodní korporaci, aby se postavila za ty kecy, které má ve smlouvě, to dokáže málokdo a je to čin hodný obdivu.
  To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
  13.8.2008 00:14 Cecil
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pavel Čejka avatar 13.8.2008 00:18 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  Před pár dny jsem ve firmě dostal nový Asus EEE 901. S Windows XP Home ... taky jsem uvažoval o vrácení, protože produkťáci ze zdejších velkoobchodů se vyjadřovali ve smyslu, že linuxovou verzi EEE 901 možná ani nikdy nabízet nebudou a dosud nenabízejí.

  Ale jelikož je to můj jediný počítač s Windows z mnoha a jelikož se mi tu a tam jejich existence hodí kvůli testování webů v MSIE 7 a dalším obtížně přenositelným drobnostem (obslužný soft. k osciloskopu), jelikož verze Home je nejlevnější a peněz za licenci nebylo tolik a jelikož to platil zaměstnavatel a ne já, tak jsem to neřešil. Kdyby to šlo z mé kapsy, tak bych přinejmenším tlačil na dodavatele, aby se pokusil newokenní verzi sehnat (má větší SSD, což za to stojí). Navzdory uvedeným důvodům Wokna potřebuju méně než 1x za měsíc. Takhle jsem je alespoň zkrouhnul na 4GB SSD a ušetřený 8GB SSD rezervoval pro SuSE 11.0

  Za článek díky, fandím, čím víc problémů budou výrobci s vracením mít, tím spíš budou nabízet větší výběr strojů bez softwaru, což je výhodné pro obě strany (výrobce i zákazníka). Jediný, komu se to nebude líbit je Micro$oft, ale komu to vadí, že?

  Pavel Čejka avatar 13.8.2008 00:33 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  Jo a ještě hodím do placu jednu dobrou situaci. Sice lehce mimo Linux, ale s vázaným prodejem produktů to bohužel souvisí.

  Nedávno si zákazník koupil dva notebooky Sony VAIO. Ale má to háček, do firemní domény potřebuje Visty Bussiness, kdežto Sony předinstalovává Visty Home Premium, které jsou ve výchozím stavu neskutečně přecpané nesmyslným softwarem (antivirus Norton cosi ... nahrazen firemní multilicencí, demo Office ... nahrazen koupeným M$ Office v jiné verzi, demo jakýchsi pitomých her ... smazat, špatné zastaralé ovladače atd...).

  Uvést předinstalovaná Wokna od Sony do použitelného stavu ve firmě je velmi náročné, drahé, protože zdlouhavé a možná i nemožné, protože některé programy jsou značně rozlezlé (Norton, Google sw ...), nehledě na nevyhovující verzi Woken.

  Stejný stroj bez Woken koupit nelze, takže zákazník je nakonec nucen zaplatit další OEM licenci M$ Woken a zaplatit práci s přeinstalací a kompletní přípravou (mojí, nebo někoho jiného) ... Nepěkně se to prodražuje.

  Upřímně, vlastně si ani nejsem zcela jistý, jestli je legální zakoupit druhou OEM licenci na jedno PC. Je mi jasné, že pokud tu první "hodím do kanálu" a nikdy nepoužiju, tak to M$ nevadí, dostane víc peněz a zákazník používá jen jeden ze zakoupených produktů. Ale někde jsem četl, že je výslovně zakázáno koupit např. OEM licenci XP a Vista a jakýmkoliv způsobem provozovat obojí na jednom hardwaru.

  Myslím, že tohle je mnohem ostřejší případ pro UOHS. Tady jde už o dvakrát zaplacené zboží jedné firmě a zároveň poměrně běžně aplikovaný postup (jedno jestli s druhou OEM, nebo celofiremní multilicencí ...).

  13.8.2008 13:36 Hyena
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Předinstalovaný OEM systém můžeš kdykoliv upgradovat na vyšší verzi, stačí kliknout na ikonku "WAU" (Windows Anytime Upgrade), zaplatit kartou a počkat si nové registrační číslo v mailu. A i neinstalaci všeho toho balastu okolo si od Sony objednat můžeš, i když se za to něco připlácí (ruční práce + ušlý zisk za reklamu od těch poskytovatelů balastu).
  Pavel Čejka avatar 13.8.2008 21:22 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Předinstalovaný OEM systém můžeš kdykoliv upgradovat na vyšší verzi, stačí kliknout na ikonku "WAU" (Windows Anytime Upgrade), zaplatit kartou a počkat si nové registrační číslo v mailu.

  Ano, to by mohlo řešit problém s nižší verzí než chci, ale nezískám tím čistou instalaci bez srágor navíc, neboť v případě upgrade nezískám instalační médium a M$ OEM použít nesmím - jen to dodané výrobcem HW, pokud vůbec něco dodává. A už vůbec to neřeší situaci, kdy vlastním dostatečně dimenzovanou multilicenci a pouze chci vyměnit některý ze strojů.

  A i neinstalaci všeho toho balastu okolo si od Sony objednat můžeš, i když se za to něco připlácí (ruční práce + ušlý zisk za reklamu od těch poskytovatelů balastu).

  Trošku kontraproduktivní, pokud to patří k mé práci, to raději udělám sám, něž platit kohosi jiného. (Byť Wokenní stroje jsou spíš tím, co se připojuje k mým linuxovým serverům, než tím hlavním o co bych se měl starat.) Krom toho nechápu nač bych měl platit za odstranění něčeho, co by mělo být volitelné a ne vnucené.

  2.9.2008 18:50 jfb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  NO ono je to slozitejsi. Takže pár připomínek. VAIO kuppovat jako pracovní notebooky je IMHO absolutní pitomost, ale to není důležité. WAU se dá použít, ale z Visty Home Premium se dá přejít jen na Vista Ultimate, ne na Business verzi. Ovšem největší pitomina u WAU jsou ceny - je to dražší než nové OEM licence - tu si můžete u nás koupit dodatečně i na stroj s jinými OEM Windows - skoro stejně drahé jako plné krabicové verze, nechápu MS. Jinak jiné instalační médium nepotřebujete, jelikož na standardním instalačním médiu jsou všechny verze (i když je fakt že nevím co na to Sony se svým obrazem na HDD). Pokud by se použilo WAU, dá se instalační médium objednat, ale jak jsem psal, levnější je koupit nové OEM. Jinak pozor k multilicenci - standardně neexistují multilicence Windows! Vždy se jedná jen o upgrade. Samozřejmě u velkých zákazníků jsou individuální smlouvy, ale vždy je to prodané jako OEM + Multilicence upgradu. Jinak taky nesnáším demo verze produktůl nainstalované na nových PC. Plné verze beru - to je případ MS Office!! - to není demo, ale plná verze OEM, jelikož dnes se neprodává OEM Office s médii, ale jenom jako aktivační klíč na výrobcem nainstalované Office.
  13.8.2008 01:54 Drašar | skóre: 27 | Velký Týnec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mozna by nebylo od veci tuto kauzu protlacit do Reporteru CT nebo obdobneho poradu.
  Patička
  13.8.2008 04:16 Jarek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Některé sdělení v tomto článku bych doplnil o spojení "DOMNÍVÁM SE" a "PODLÉ MÉHO NÁZORU", aby to nebylo napadnutelné jako pomluva a podobně.

  Ani švěstka není modrá, to je prostě názor, jinému totiž může připadat třeba fialová, nicméně věty jako "zájem, aby se tato informace nedostala ven", "úmysl je však zřejmý" apod bych nějak upravil. Ikdyž ten kontext tvého případu je jasný, doplnil bych to, PODLE MÉHO NÁZORU, o ta výše uvedená spojení.

  Vyhneš se tomu, že tě druhá strana napadne. Jsou z toho všeho sice momentálně opaření, ale taková bývaj nejvíc pomstychtiví.
  Kamil Páral avatar 13.8.2008 09:06 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ok, raději jsem ty dvě věty přeformuloval do osobního názoru.
  13.8.2008 08:04 Lukáš H
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  uz je to na idnes http://notebooky.idnes.cz/koupil-notebook-odmitl-licenci-a -dostal-penize-za-windows-p3e-/vyrobci.asp?c=A080812_214509_vyrobci_jza
  Jiří P. avatar 13.8.2008 08:36 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dobrá práce... :)
  In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
  13.8.2008 09:24 enki
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  V anketě chybí možnost: jsem rád že jsem získal OEM licenci windows a nebudu se jí zbavovat :) V mém případě absolutní pravda, protože pod linuxem potřebuji některé knihovny windows které tato licence pokrývá. Jinak si myslím že z licenčního ujednání nevyplývá nárok na vrácení peněz a jediná skutečná smlouva v právním slova smyslu je smlouva mezi vámi a Lenovem. To že MS naznačuje, že by se za windows daly očekávat refundace je vpodstatě vstřícnost od MS a doufám že se najde hodně lidí co se na refundaci budou ptát. Mě současný stav nevadí..viz výše, ale vadí mi ta absence svobodného rozhodnutí (což je jednoznačně vina výrobců HW)
  13.8.2008 09:50 hafff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Lenovo musí dodržiavať licenčné podmienky. Inak by nemohlo nb s WV predávať. Inak sa im čudujem. Podľa môjho názoru si urobili medvediu službu.
  14.8.2008 10:49 Laďa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  »jediná skutečná smlouva v právním slova smyslu je smlouva mezi vámi a Lenovem«

  Jediná skutečná smlouva v právním slova smyslu je podle mne mezi zákazníkem a obchodníkem, který mu zboží prodal. Ne mezi zákazníkem a výrobcem zboží.
  14.8.2008 13:01 enki
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  máte samozřejmě pravdu, omlouvám se za žblept :)
  13.8.2008 10:33 motyq
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  autorovi gratuluju. Shodou okolnosti jsem resil presne to same asi tri mesice zpet, kdyz jsem poridil zene presne ten samy notebook.
  Absolvoval jsem prvni kolecko - telefonat microsoft, lenovo, microsoft, prodejce a zatim jsem se dostal do faze s tim cislem na 800... pak v praci a doma nastaly takove pracovni okolnosti ze jsem se tomu dal nevenoval, jeste mam ty cisla v telefonu :)
  takze kdybych na to mel cas tak by se nemohli v lenovu vymlouvat na to ze to je prvni ojedinely pripad. Dle tveho popisu jsme to resili asi ve stejnou dobu :)
  13.8.2008 10:38 hafff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Neviem, ako to je v ČR, ale v slovenskom Obchodnom zákonníku hovorí paragraf 17 o predmete obchodného tajomstva toto: Predmetom práv patriacich k podniku je aj obchodné tajomstvo. Obchodné tajomstvo tvoria všetky skutočnosti obchodnej, výrobnej alebo technickej povahy súvisiace s podnikom, ktoré majú skutočnú alebo aspoň potenciálnu materiálnu alebo nemateriálnu hodnotu, nie sú v príslušných obchodných kruhoch bežne dostupné, majú byť podľa vôle podnikateľa utajené a podnikateľ zodpovedajúcim spôsobom ich utajenie zabezpečuje. K tomu sa vzťahuje: ZSP 41/2001: Dojednanie zmluvných strán o tom, že určité náležitosti zmluvy tvoria predmet obchodného tajomstva, nepostačuje na to, aby sa tieto skutočnosti stali obchodným tajomstvom, pokiaľ nenapĺňajú pojmové znaky vymedzené ust. § 17 Obchodného zákonníka. * (Rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. Obo 98/99.) Toľko k požiadavke Lenova na zachovanie mlčanlivosti.
  Kamil Páral avatar 13.8.2008 12:11 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Zákony jsou pěkné, ale pak přijde právník a řekne, že tyto zákony vůbec nemá cenu zmiňovat, protože se spor například řeší podle Občanského zákoníku a ne podle Obchodního (což se imho řeší). Takže to neposoudí nějaká plně fundovaná osoba, tak se můžeme stěží jen dohadovat, jak by to dopadlo.
  13.8.2008 13:35 hafff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  2 právnici = 3 rozličné právne názory ;-) Rozhodnutie vo veci môže vykonať až súd. V tomto prípade vidím ako problém to, čo chcelo Lenovo utajiť. Otázky týkajúce sa dobrého mena spoločnosti a obchodného tajomstva rieši Obchodný zákonník. Požiadavka mlčanlivosti je relevantná iba v prípade, ak ide o obchodné tajomstvo. Dotknutá spoločnosť nemôže na vás klásť iné podmienky, ako zákonné. V opačnom prípade by od vás naozaj mohla požadovať, aby ste v prípade vrátenia peňazí nosili tričko s nápisom trebárs Nenávidím Linux.
  13.8.2008 14:43 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  A co soudce to názor. Takže si oběhnete kolečko po soudech a záleží jak rozhodne poslední instance, kdyby se tak daly všechny ty soudy nižší instance přeskočit. :-)
  13.8.2008 15:04 hafff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Možno by to bolo čosi pre ombudsmana... Vcelku si myslím, že veľké spoločnosti počítajú s tým, že vás jednoducho uťahajú. :-( Ale zákazníkov je veľa - takže to aspoň niektorí dotiahnu. :-D
  chamifrog avatar 13.8.2008 11:00 chamifrog | skóre: 3 | blog: Je software od Viliama Brány potřeba???
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Bravo!!! Klobouk dolu, že se vám to povedlo. Osobně bych to asi předem vzdal a radši bych si koupil jiný nb bez widlí. Už jednou jsem si stál za svým přesvědčením v souvislosti s užíváním opensource programů/formátů na fakultě a narazil jsem jen na bandu blbců. A to mě dost znechutilo. Takže jen tak dál lidi, bylo by dobrý, kdyby každá verze nb/PC byla jak s MS OS tak bez, resp. s Dos/Linux. Snad se to někdy stane skutečností.
  Je software od Viliama Brány potřeba?
  13.8.2008 12:22 Jan Včelák | skóre: 28 | blog: Fcelda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Mám strach, že to časem dotlačí výrobce k tomu, že budou na svém webu vedle počítačů s Windows mít hvězdičku a dole pod stránkou pak bude: ,,Koupí tohoto počítače stvrzujete, že souhlasíte s licenční smlouvou Microsoft EULA, která je dostupná v plném znění zde (odkaz)."

  Já bych tedy ocenil takový přístup, že by na stránkách výrobce byla uvedena cena za harware a při objednávce by si uživatel mohl zvolit, který operační systém chce předinstalovat - nebo které instalační médium má být přiloženo. A podle toho by se pak cena navýšila. U FreeDOSu a Linuxu bez podpory cena za instalační médium, u Windows a Linuxu s podporou cena za produkt. S tím že třeba, pokud by se jednalo konrétně o business notebooky, mohla by být cena třeba pro Vista Ultimate mírně dotovaná a tedy o něco nižší, než pro notebooky bez určení pro business.

  A pokud si chce výrobce krýt záda, mohl by přidat poznámku, že se zříká odpovědnosti za funkčnost příslušného OS na přístlušném HW.

  V tomto se mi velice líbí konfigurátor notebooku od Dellu. Nicméně je škoda, že produkty s Linuxem a FreeDOSem jsou odděleny od těch s Windows. Takže s Linuxem vlastně nabízí jen několik modelů. A s cenou to tedy bylo nějaké pochybné - ten rozdíl skoro nebyl vidět. Jakoby cena za Ubuntu bez podpory byla stejná jako za Visty.

  Kamile, díky za skvělý zápisek. :-) Snad to hodně lidem dodalo odvahy.
  Pavel Čejka avatar 13.8.2008 13:31 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR

  Naprostý souhlas. Software by měl být v cenících zcela samostatná položka, oddělitelná od HW stejně jako třeba přídaný HW objednatelný zvlášť.

  A to nejenom kvůli uživatelům newokenních OS, ale i kvůli samotným Woknařům, kteří chtějí jinou verzi, nebo např. mají koupené dostatečně dimenzované multilicence.

  Další problém s Woknama je ten, že dle vyjádření Micro$oftu i výrobce notebooků jsem jako uživatel povinnen při obnově instalace použít dodaná instalační média. V případě o kterém jsem psal výše - součástí instalace je spousta softwaru jehož přítomnost není přijatelná - to je podmínka, která buď vede k tichému porušení licence (instaluju z M$ OEM médií zakoupených k něčemu jinému za použítí licenčního čísla od výrobce HW), nebo ke značným problémům při provozu a prodražení přípravy stroje pro firemní nasazení.

  Vážně by to chtělou soudní precedent ... pokuty od EK nestačí.

  Grunt avatar 13.8.2008 17:28 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  V případě o kterém jsem psal výše - součástí instalace je spousta softwaru jehož přítomnost není přijatelná
  +1

  To je ještě horší bastl než samotné okna.

  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  13.8.2008 12:50 PrvniNe
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Kolik si myslíte, že už Lenovo v ČR takhle peněz vrátilo s podmínkou, že o tom nikdo nemůže mluvit, jinak by dostal statisícovou náhradu škody?
  Kamil Páral avatar 13.8.2008 13:41 Kamil Páral | skóre: 13 | blog: Kamil Páral | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Dle slov Lenova jsem byl první případ svého druhu. Já osobně bych tomu tak moc nevěřil. V podmínce mlčenlivosti je ta krása, že se nemůžete ozvat, ani když firma tvrdí, že se takový případ ještě neodehrál. Vy je usvědčíte ze lži, oni se omluví za tiskovou chybu, a napaří vám náhradu škody za porušení smlouvy. Komu to za to stojí?
  13.8.2008 14:12 hafff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ja mám pocit, že ste bol prvý, kto to dotiahol až tak ďaleko. V opačnom prípade by si už niekto (aspoň anonymne) ozval.
  13.8.2008 15:04 asdf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Tohle je dost trapny clanek nejakeho Linuxare. Budto si vyberu notebook bez OEM SW nebo si ho koupim. To je jako jit si koupit pocitac s procesorem Intel a pak chtit po prodejci penize za procesor zpet, protoze si to zakaznik po koupi rozmyslel a chce tam NONAME procesor. Zakaznik mel dost casu se rozhodnout. Hold Vokurkova sezona, tak se pise o kde jake kravine.
  13.8.2008 15:33 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  nie, nesprávny príklad, procesor vlastníte a môžete samostatne predať. to je ako keď si kúpite lístok do kina na film XYZ, a vstupe do sály nápis "miesto filmu XYZ hráme XXX" (ktorý ste už videl). Máte na výber: nevstúpiť, a ísť preč; alebo nevstúpiť, a domáhať sa peňazí späť; vstúpiť, pozrieť si to ešte raz (možno zbytočne).
  13.8.2008 18:07 Jim
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Myslím, že člověk, který neumí napsat alespoň smysluplné jméno ke svému příspěvku nemá co hodnotit ostatní. Srovnávat CPU s OS je hodně z cesty, jak už zde bylo zmíněno.

  A k té okurkové sezoně - všimněte si, kde je článek umístěn. Vidíte také to slovíčko blogy? to znamená, že toto není přímo článek ABClinuxu, ale názor uživatele, který zde má blog. Takže bych doporučil alespoň minimálně přemýšlet, než začnete takhle pokřikovat :-)
  13.8.2008 16:49 Synkretik
  Rozbalit Rozbalit vše Poškozování spotřebitele prostřednictvím asymetrických informací
  To, že chtějí dohodu o vrácení peněz za OEM Windows vázat na podmínku mlčenlivosti IMO není vůbec fér. (To bych pak ani kamarádovi v hospodě nesměl říct, jak jsem dopadnul?!) To je pokus o deformaci trhu. Trh (podle teoretických modelů) funguje optimálně, jen když mají nakupující i prodávající kompletní informace o výrobku, ceně, záručních podmínkách, způsobech řešení reklamace apod. A požadavkem mlčenlivosti by Lenovo ostatním zákazníkům takové informace upřela, takže by na svojí stranu získala informační výhodu.

  Viz například Nobelova cena za ekonomiku z roku 2001, která analyzuje negativní dopady asymetrických informací na fungování trhu: http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetrical_information , http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2001/public.html

  Nevím, jak dalece je ÚOHS nebo ČOI vázán Nobelovými cenami za ekonomii, resp. na co všechno mají podle zákona dozírat. Ale jako podpůrný argument pro stížnost je to IMO použitelné velmi dobře.

  Je to podobné, jako když se supermarkety snaží zakazovat fotografování či zapisování si cenovek, aby lidé nemohli porovnávat ceny s konkurencí. To je také nekalosoutěžní jednání a poškozování spotřebitele. Sice tady byly pokusy některých obchodníků to zakázat, ale pokud vím, zapisovat si ceny stále můžete. Možná vás bude popotahovat neinformovaná ochranka, ale stanovisko ČOI je jasné: Tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová říká: "Každý spotřebitel má právo porovnat ceny jednotlivých výrobků u různých prodejců a nikdo mu nemůže bránit v zapisování cen."

  U jednotlivé dohody mezi dvěma subjekty je ujednání o mlčenlivosti v pořádku (i když, pokud jste fanda "Open society", asi budete mít i tady námitky). (BTW, u státních zakázek jsem u mlčenlivosti silně proti, protože když to jde z mých daní, myslím, že mám právo vědět, na co ty peníze jdou).

  Ale když požadavek na dohodu o mlčenlivosti budou mít všichni dodavatelé OEM Windows na všechny zákazníky, se kterými se takto vyrovnávají, tak je to prostě o tom, že se snaží, aby se neprokeclo, že je to možné resp. relativně snadné. A hlavně, aby se nezjistilo, jak častý je to případ (proto také ty kecy o "individuálním přístupu k ojedinělému případu"). Je to podobná absurdita, jako jsou ty "zveřejněné" příjmy našich zákonodárců. To si taky můžu přečíst, ale říct o tom už nemůžu.

  Závěr: Požadavek na mlčenlivost IMO porušuje práva spotřebitelů na relevantní informace o produktech. Bohužel se Lenovo jistí tím, že tam uvádí, že se jedná o návrh na "individuální dohodu", ale z toho, že se v diskusích anonymně ozvalo pár lidí, kteří dopadli podobně, usuzuji, že to je běžná praktika velkých firem. Možná zatím ne příliš rozšířená v ČR (zde asi zatím stačí běžné odrazovací metody), ale ve světě asi tohle "držhubné" bude relativně běžná praxe. (Běžná, ale IMO nemorální, tedy odporující dobrým mravům, tedy nekalosoutěžní).

  Podle mě by každý takový případ, kdy vám firma nabídne jakési vyrovnání výměnou za mlčení, bylo vhodné hlásit na ÚOHS/ČOI jako podezření z pokusu o nekalou soutěž.
  13.8.2008 17:05 fendikk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Zdravím. Jelikož jsem prodejce PC a techniky bral bych Vás jako dalšího otravu, který nemá co na práci a hledá způsob jak člověka otravovat. Kdyby jste byl co k čemu a nepotřeboval hledat hlouposti na všem co jde, koupite si jakykoliv notebook bez licence ;) tot muj nazor ;)
  13.8.2008 18:02 Jim
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Ano, to je poměrně lehko pochopitelné, že vás jako prodejce musí strašně štvát fakt, že ne každý bude tupě platit za nějaký produkt dvakrát. A ještě víc vás musí štvát, že se ve zmiňované skupině lidí našel takový jedinec, který se dokázal ozvat nahlas a vytrvat... :-)
  ..... koupite si jakykoliv notebook bez licence
  Pokud chci určitý model NTB, který je v nějakém směru specifický (nebo mi prostě vyhovuje vzhled/konfigurace/ergonomie), tak proč bych ho měl nekupovan jen proto, že Microsoft má jakousi dohodu s výrobcem? Mám snad oželit výhody/parametry, kvůli kterým jsem tento NTB chtěl? Nebo si řeba mám Microsoft Windows koupit dvakrát, tříkrát? Váš příspěvek mi opravdu přijde nelogický.
  ..... nemá co na práci a hledá způsob jak člověka otravovat
  Jestli se vám nezdá jako hloupost platit za něco víckrát, pak je chyba ve vás, ne v autorovi tohoto článku :-). A jestli se vám zdá divné se takto ozvat, pak to asi nemá smysl dál komentovat, že? ;-)
  Ilfirin avatar 13.8.2008 19:02 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Pozor: Prodejce PC != kokot, takže byste měl svoji větu vzít zpátky nebo ji upravit, poškozujete tím poctivé prodejce PC.

  Navíc Kamil o prodejci PC ani nemluvil a jediný kontakt s ním byl odkaz na Lenovo, to on tam totiž ten Windows nenainstaloval, takže prodejce PC žádnou práci/otravování neměl. Ale to by chtělo si přečíst článek, než se začne komentovat :-/
  13.8.2008 19:12 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  koupite si jakykoliv notebook bez licence
  Předpokládám, že jako prodejce PC máte každý model notebooku v nabídce i bez OS.
  Bluebear avatar 13.8.2008 21:51 Bluebear | skóre: 30 | blog: Bluebearův samožerblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  Jelikož jsem prodejce PC a techniky bral bych Vás jako dalšího otravu, který nemá co na práci a hledá způsob jak člověka otravovat.

  To je dost zvláštní přístup, tedy u prodejce PC.

  Je to člověk, který je ochoten dát nějakých deset, dvacet, možná i třicet tisíc za notebook, který ovšem musí mít jisté zvláštní vlastnosti. Většina obchodníků tomuhle říká "zákazník". :-)

  Když vezmu v úvahu, že dotyčný dokáže přesně popsat, co chce, a jeho požadavek je technicky splnitelný, tak bych dokonce řekl "vážený zákazník". Samozřejmě, že není tvoje povinnost to příslušné zboží mít; máš plné právo říct, že tak obskurní věci nevedeš. Ale předpokládat, že někdo jde do tvého obchodu jen proto, aby tě nasral, to je, řekl bych, dost padlé na hlavu.
  To mi připomíná, jak jsem si pořídil květináč, že v něm budu mít květinu. Opravdu tam byla, ale potom být přestala...
  13.8.2008 21:58 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Vrácení licence Windows u Lenovo ČR
  No u nás ve firmě neříkáme náš zákazník, ale náš živitel. Prostě jiné peníze, než od našich zákazníků nám nikdo nedá. Teda to platilo do nedávna, teď máme investory, ale i oni od nás