Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V blogu zde na AbcLinuxu vyšel článek shrnující zkušenosti s vracením peněz za nechtěná Windows předinstalovaná na zakoupeném počítači. Kromě vylíčení zážitků s firmou Lenovo najdete v zápisku také užitečné rady, které se hodí, pokud i vy nemůžete získat vysněný počítač bez placení za OS.
Tiskni
Sdílej:
tady vás prostě výrobce bezdůvodně nutí koupit si něco, co nechcete.
Jestliže to nechci, tak si to nekoupím - nikdo mě nenutí, dokonce ani ten výrobce.
Nevím, kde jsi přišel na to, že protestuji proti možnosti danou výrobce, žádný takový komentář jsem nenašel.Ne sice přímo, ale třeba argument s lampičkou se nese v tomto duchu. Ad nevhodný postup nákupu - tazatel chtěl notebook IBM (ideálně bez Windows*), kdežto ty mu neustále podsouváš, že chtěl notebook bez Windows, tudíž koupil špatně a měl si koupit třeba HP. Ty i LuFa jste jednoduše autorovy priority, podle kterých jednal, přehodili a pak ho za to neprávem kritizujete. * myslím tím oficiálně sehnatelný, ne pokoutní černé dohody s prodejci, ale naprosto regulérní koupě.
Nemusíš. Můžeš si koupit jiný - až na to, že u nás sehnat laptop, kde by nebyly předinstalované widle, je setsakramentsky obtížné, prakticky to jde jen u naprostých lowendů - ty nejlevnější modely od známých firem jako je Acer, tedy naprosté a totální sračky, vhodné tak maximálně na podložení stolu.Případně známé sračky od HP, kde je bez Windows se naopak ty nejlevnější Pavilliony vesměs koupit nedají, ale naopak většina notebooků vyšší a střední třídy se dá sehant s FreeDOSem. Případně existuje i Mobilní pracovní stanice HP Compaq 8510w se něčím, co se jmenuje SLED10
Případně existuje i Mobilní pracovní stanice HP Compaq 8510w se něčím, co se jmenuje SLED10I ten HP Mini-Note je se SLEDem.
Hádám, že to tak nějak bude, protože v nabídce koncových prodejců jsem model bez Windows nenašel.Co třeba HP Compaq 6720s na hpmarket.cz - to je oficiální online obchod společnosti HP a notebooky s FreeDOSem nabízejí. Netvrdím, že jsou to všechny, ale jsou tam.![]()
A právě v tom je ten zakopanej pudl...
Ano, pochopil jsem, kam mě chceš tlačit. "Nutí" mě také ke koupi disku od určitého výrobce či snad paměťových modulů? Také by fungoval s diskem jiného výrobce. Tak proč mě výrobce nutí koupit disk, který nechci?Na všechno už jsem vám odpověděl, ale tak ještě jednou polopaticky. Jednak harddisk či paměťový modul jsou částí notebooku, operační systém je druhý výrobek. Ale o tom se můžeme přít, vy třeba budete tvrdit, že operační systém je neoddělitelnou součástí notebooku. Ale co je důležitější – výrobce do notebooku montuje nějaký konkrétní harddisk, a pokud by měl speciálně vám dodat jiný, nevyplatí se mu kvůli tomu předělávat celou výrobní linku. Ten notebook bude muset dostat do ruky nějaký technik, který harddisk vymění. Původní harddisk by si pak měl výrobce nechat jako protihodnotu – vy byste zaplatil jenom rozdíl v cenách + práci technika. Myslím, že něco takového půjde s autorizovaným servisem dohodnout, a pokud ne – stěžujte si, výměnu požadujte. Jako to dělal autor zápisku. S operačním systémem je to ale jiné. Tam výrobce nenese žádné náklady na to, že někdo Windows chtít nebude – dostane stejný notebook jako každý jiný, jenom při jeho spuštění neodsouhlasí instalaci Windows. Rozdíl je tedy v tom, že disk nebo paměťové moduly vám výrobce nutí proto, že stejně do notebooku nějaké potřebujete a výrobní proces by se prodražil, kdyby tam každému měli dávat něco jiného. Navíc i různé druhy harddisků a různé paměťové moduly jsou cenově i funkčně zhruba srovnatelné. Windows vám ale nutí výrobce čistě „zlovolně“, není k tomu žádný technologický důvod, ceny operačních systémů jsou velmi rozdílné a i v jejich funkcionalitě jsou velké rozdíly.
Na všechno už jsem vám odpověděl, ale tak ještě jednou polopaticky. Jednak harddisk či paměťový modul jsou částí notebooku, operační systém je druhý výrobek. Ale o tom se můžeme přít, vy třeba budete tvrdit, že operační systém je neoddělitelnou součástí notebooku.Což samozřejmě v tomto případě je. Něco jiného by bylo, kdyby u notebooku byla přiložená instalačka systému a na faktuře to bylo rozepsané. Ale pokud je software předinstalovaný (a je úplně fuk, jestli médium je harddisk, flash rom, rom nebo třeba vypálený v GALu) a je součástí ceny výrobku, tak je to komponent jako každý jiný. Tak to prostě je a můžete se stavět třeba na hlavu.
Uživatel si může bez ztráty záruky nebo bez speciálních znalostí operační systém nahradit jiným, a notebook (hardware) bude dál fungovat stále stejně.a) bez speciálních znalostí a bez rozebírání můžu vyměnit zrovna tak RAM, wifi, DVD mechaniku nebo akumulátor. V čem je rozdíl? b) o té záruce bych to tak nevykřikoval. Takové špatné přeflashování (principielně totéž, co přeinstalace), nekorektní zacházení nebo přetaktování je jednoznačné porušení záručních podmínek.
Tak jaká je to komponenta? Když někdo ty notebooky bude prodávat jako „přenosnou krabičku pro Windows“, ať si to prodává s předinstalovanými Windows. Ale notebooky se zatím prodávají jako přenosné počítače typu PCkoukám se do prvního ceníku a vidím:"Intel Celeron M 2.00GHz (550), paměť 2x512MB DDR2 RAM, 14.1" WXGA displej, 160GB disk, DVD/RW mechanika, sdílená grafika Intel GMA X3100, WiFi-b/g, BT, kamera, Windows Vista Home Premium." Evidentně je tu systém windows uvedený jako jedna z komponent.
a operační systém není komponenta takového počítače.Ale to je jenom vaše ujetá teorie a zbožné přání, kterou nejste schopen ničím podložit.
Ale to je jenom vaše ujetá teorie a zbožné přání, kterou nejste schopen ničím podložit.Kdyby to byla komponenta, tak by se neprodavali samostatne licence Windows.
O integrované grafické kartě ani nemluvě, zejména je-li součástí nějakého jiného integrovaného obvodu. Jestli tohle dokážeš vyměnit, tak jsi polobůh.Ty doma nemáš vlastní BGAčko?
dokonce (a to se fakt stydím) nemám ani ultrafialovou lampu.Nepotřebuješ, na dost věcí stačí zářivka nebo sluníčko.
bez speciálních znalostí a bez rozebírání můžu vyměnit zrovna tak RAM, wifi, DVD mechaniku nebo akumulátor. V čem je rozdíl?V tom, že tohle všechno vyměníte leda za něco hodně podobného. A také v tom, že pokud by vám to měl vyměňovat rovnou výrobce, musí to udělat nějaký technik, jehož práci musí výrobce zaplatit, a zbyde mu nějaká komponenta, kterou musí zase nějak vrátit do výrobního cyklu. Takže kdybyste měl zaplatit cenu toho, že vám z notebooku vyndají RAM, abyste si mohl sám koupit třeba rychlejší, vyjde vás to dráž, než když si tu zbytečnou RAMku zaplatíte a pak ji vyhodíte. U operačního systému tohle neplatí, tam je cena za to, že dostanete notebook bez OS, 0 Kč nebo téměř nula.
b) o té záruce bych to tak nevykřikoval. Takové špatné přeflashování (principielně totéž, co přeinstalace), nekorektní zacházení nebo přetaktování je jednoznačné porušení záručních podmínek.Instalace operačního systému není totéž, jako nekorektní zacházení, přetaktování nebo přeflashování, instalace operačního systému je naprosto normální operace.
koukám se do prvního ceníku a vidím:"Intel Celeron M 2.00GHz (550), paměť 2x512MB DDR2 RAM, 14.1" WXGA displej, 160GB disk, DVD/RW mechanika, sdílená grafika Intel GMA X3100, WiFi-b/g, BT, kamera, Windows Vista Home Premium." Evidentně je tu systém windows uvedený jako jedna z komponent.A když tam bude uvedeno „barva stříbrná, záruka 2 roky“ tak to taky budou evidentně komponenty notebooku?
Ale to je jenom vaše ujetá teorie a zbožné přání, kterou nejste schopen ničím podložit.Operační systém má pro uživatele minimálně stejný význam, jako celý notebook dohromady. Zkuste si představit výměnu těch výše uvedených ceníkových komponent, co na to asi bude říkat uživatel. Když mu tam dáte místo 160 GB disku disk dvou set gigový, pozná rozdíl? Když nebude mít notebook BT? A když mu tam místo Windows dáte FreeDOS? Kterou ze změn bude uživatel považovat za prkotinu, a kterou za zásadní, která zcela změní jeho možnosti používání notebooku? A myslíte si, že je vhodné to, co je pro uživatele na notebooku nejpodstatnější, vnutit uživateli bez možnosti výběru?
b) o té záruce bych to tak nevykřikoval. Takové špatné přeflashování (principielně totéž, co přeinstalace), nekorektní zacházení nebo přetaktování je jednoznačné porušení záručních podmínek.A on ma snad prodejce pravo si stanovit arbitrarni zarucni podminky? IMHO pokud zavada nema souvislost s danym zachazenim (napriklad kdyz bych reklamoval evidentne mechanickou poruchu u zarizeni, u ktereho jsem preflashoval firmware), tak vyrobce ji nema pravo na zaklade takoveho zachazeni odmitnout.
telefonní tarif je služba, operační systém neTo je sice hezke ale jediny rozdil je v tom ze telefonni tarif je poskytovan na omezeny cas, licence na Windows je casove neomezena.
a bylo to zcela správně označováno za monopol a narušení trhuA stejny problem je s Windows.
Ale pokud je software předinstalovaný (a je úplně fuk, jestli médium je harddisk, flash rom, rom nebo třeba vypálený v GALu) a je součástí ceny výrobku, tak je to komponent jako každý jinýJe zde jeden zasadni rozdil - 'hmotnou' cast vyrobku ziskam v ramci kupni smlouvy, zatimco pravo pouzivat dodavany software ziskam souhlasem s licencni smlouvou - evidentne jde o dve oddelene smlouvy, nebot souhlas s prvni dam v okamziku kdy zaplatim zbozi, zatimco souhlas s druhou dam v okamziku jejiho odkliknuti.
Tam výrobce nenese žádné náklady na to, že někdo Windows chtít nebudeale jen za predpokladu, ze neni pravda to o tech "zvlastnich" smlouvach mezi MS a vyrobci notebooku.
Rozdiel je vtom, ze apple dodava os na svoj hw ale lenovo dodava(nuti) os od inej firmy.
Hmm, tohle srovnani s cimkoliv jinym trochu pokulhava. Tady nikdo nic nereklamuje (rozhodne ne ten notebook). Tady jde o to, ze MS dodava svuj OS pod nejakou licenci (EULA), ktera explicitne UMOZNUJE vraceni vyrobku (za nejakych podminek, napr. to, ze jste neodkliknuli aktivaci, nebo co to tam ten kram pise).
Pokud to jine licence (napr. od Apple, Siemense, nebo tech kdovijakych vyrobcu CNC) neumoznuji, je to jen a pouze JEJICH vec.
< upozorneni >
nasledujici text obsahuje velmi naivni a pravdeporobne nepresny / zmateny pohled na GPL
< /upozorneni >
Lepsi srovnani (i kdyz urcite ne perfektni) by asi bylo, tohle: predstav si cloveka, ktery udela nejaky soft do ktereho pouzil nejakou GPL soucast, da ho (zakaznikum) k dispozici jako binarku, ke ktere nekam napise "distribuovano pod GPL", ale nepribalil zdrojak a spolehal na to, ze si o zdrojak nikdo nerekne. Nejsem si jisty, ale IMO GPL tohle umoznuje. Tenhle myslenkovy obrat je mozna (pravdepodobne) blbe, ale pro tenhle hypoteticky priklad predpokladejme, ze existuje nejaka abstraktni licence nahodou nazvana "GPL", ktera tohle umoznuje) Jedinou podminkou je, ze jakmile si o zdrojak nekdo rekne, musi byt zpristupnen. Autora nikdo nenutil pouzivat GPL (nebo nejaky kod, ktery pod ni uz byl). Byla to jeho svobodna volba. Ale v okamziku, kdy GPL pouzije, tak se ji preci musi ridit, ne?
Tady jde o to, ze MS dodava svuj OS pod nejakou licenci (EULA), ktera explicitne UMOZNUJE vraceni vyrobku (za nejakych podminek, napr. to, ze jste neodkliknuli aktivaci, nebo co to tam ten kram pise).MS v EULA pouze píše, že pokud s ní nesouhlasíte, tak se máte informavat u dodavatele o možnosti vrácení výrobku (tedy v tomto případě notebooku). Nikde se tam nepíše, že výrobce má povinnost na něco takového přistoupit nebo dokonce, že by šel vrátit samotný systém, výrobek si nechat a inkasovat částku ve výši maloobchodní ceny samostatně prodávaného systému. Pokud tvrdíte něco jiného, tak to podložte důkazy, jinak je to jenom plácání do vody.
Když stolní lampička daného tvaru není ve stříbrné barvě (kterou ty chceš), také ji koupíš a pak jdeš reklamovat barvu?Hmmm... Charakter vztah mezi pocitacem a operacnim systemem... Prirovnavali to k pocitaci a pevnem disku, k autu a pneumatikam, k housce a maku na ni, k lampicce a jeji barve. Co je to, hitparada nejnesmyslnejsich prirovnani?
V konkrétním popisovaném případu se zřejmě stalo něco jiného a spotřebitel použil kanón na vrabce. Místo prodejce, jak se v hlášce doslovně píše kontaktoval jakési autorizované středisko autorizované středisko LenovaPokud dobře čtu, doslovně se tam píše
Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zbožíDále Kamil píše:
Zhruba týden po koupi jsem kontaktoval autorizované středisko Lenova Orange & Green s dotazem, jakým postupem mohu vrátit licenci Windows. Přesměrovali mě na Lenovo horkou linku 800 800 567, neboť prý nejsou schopni tyto požadavky řešit.Takže to, co píšeš ve svém blogu, je nepravdivé osočování. Dál už jsem raději nečetl
a přijde mi že v duchu - vy další už nemáte šanci
Neboť se mi praxe, která jednak zvýhodňuje Microsoft, jednak nutí k nákupu něčeho, co nepožaduji či nepotřebuji, mám dotaz. Nevíte někdo o místě, kde se dá udělat anketa, která by nebyla vázána na registraci x nebylo tam tak úplně jednoduché klikat do zblbnutí? Otázku bych si představoval nějak jako:
Při koupi hardware jsem pořídil(a) nepotřebnou licenci operačního systému WindowsStačily mu k tomu pevné nervy a necelé dva měsíce času, než obdržel vstřícnou nabídku na vrácení peněz za dodané Windows Vista.Takže to byla vlastně brnkačka, a šlo o vstřícné jednání